Jak zaaranżować domowe biuro?

Spis treści

Odkąd wirus COVID-19 opanował świat, coraz więcej osób pracuje w trybie zdalnym, w systemie home office. Miejsce do pracy w domu nie może sprawiać, że będziemy czuć się w nim przytłoczeni czy zestresowani. Powinno być urządzone w sposób praktyczny, a jednocześnie jak najbardziej sprzyjający koncentracji i kreatywności. A dobra organizacja przestrzeni stanowi już połowę sukcesu. Często jednak nie przywiązujemy należycie wagi do aranżacji gabinetu ze względu na brak miejsca lub pomysłu. Sprawdź, jak zorganizować domowe biuro idealne do pracy zdalnej, profesjonalne miejsce, które będzie atrakcyjne wizualnie niczym z instagramowego obrazka. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Wybór odpowiedniego miejsca

Na urządzenie biura w domu sugerujemy wybrać ciche miejsce, z dala od ciągów komunikacyjnych. Najlepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie odrębnego, nawet niewielkiego pomieszczenia, które odgrodzi Cię od domowych hałasów i innych niepotrzebnych rozpraszaczy. Biurko usytuuj przodem lub bokiem do okna, dzięki temu nic nie będzie odbijało się w monitorze komputera, a przestrzeń do pracy będzie dobrze oświetlona. Dobre doświetlenie oraz wentylacja przestrzeni pracy jest jednym z najistotniejszych elementów wpływających na wydajność oraz na komfort jej wykonywania. Świetnym wyborem będzie pokój położony po stronie wschodniej mieszkania. Zapewni Ci to stałą dostawę dziennego światła w godzinach pracy. Jednak, gdy nie możesz pozwolić sobie na wyodrębnienie osobnego pokoju, kącik do pracy warto oddzielić od reszty pomieszczenia regałem, kotarą, żaluzją lub ścianką z karton-gipsu.

Stonowane kolory ścian

Wśród czynników wpływających na efektywność pracy bardzo wysokie miejsce zajmuje kolor ścian, który powinien stanowić punkt wyjścia w aranżacji biura w domu. Jeśli wykonujemy zadania wymagające koncentracji i analitycznego myślenia, nie stosujmy zbyt intensywnych barw, które mogą rozpraszać uwagę. Lepiej sprawdzą się spokojne i stonowane odcienie beżów, błękitów, bieli czy szarości. Dodatkowo szarość działa wyjątkowo stymulująco na komórki mózgowe.

Jak urządzić domowe biuro?

Warto pomyśleć o optymalnych warunkach pracy. Minimalna szerokość blatu pod komputer powinna wynosić minimum 90 cm, a regulowany fotelu z zagłówkiem musi być wyposażony w możliwość regulacji wysokości. Duże znaczenie ma właściwe położenie monitora oraz kąt nachylenia. Zachowanie prawidłowej postawy wpływa pozytywnie na kręgosłup i zapobiega powstawaniu problemów zdrowotnych, w tym zwyrodnieniom kręgu szyjnego. Domowe biuro można zaaranżować w absolutnie dowolnym stylu. Jednym z najpopularniejszych jest styl skandynawski, który ukochał funkcjonalne minimalistyczne meble i dekoracje w stonowanych naturalnych kolorach, takich jak biel i szary, które nie rozpraszają uwagi. Styl skandynawski kocha również przytulność w duchu hygge. Nie zapomnij ocieplić wnętrza za pomocą miękkich pledów. Biel stanowi doskonałe tło do wyeksponowania pozostałych elementów wyposażenia pokoju – na przykład czarnej ściany tablicowej, na której umieścimy ważne notatki. Domowe biuro w bloku w stylu skandynawskim wyda się optycznie większe, niż jest w rzeczywistości. Oryginalne domowe biuro w stylu skandynawskim powinno być wyposażone w niezbędne akcesoria i praktyczne dodatki, takie jak zegar na ścianie, ramki z ulubionymi grafikami czy designerskie segregatory i teczki na dokumenty. Ważna zasada, która sprawdza się w takim wnętrzu to dążenie do maksymalnej funkcjonalności przestrzeni użytkowej. Oświetlenie w stylu skandynawskim powinno być zawieszone bezpośrednio nad blatem.

Praca z domu wygląda nie co inaczej niż praca w biurze – tam częściej pamiętamy o przerwach czy idziemy po kawę czy herbatę. W domowym biurze pamiętaj o porządku w miejscu pracy, zaplanuj to co masz do zrobienia każdego dnia, uważaj na rozpraszacze i pamiętaj o przerwach.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.