Jaka jest odpowiednia moc grzejnika do łazienki?

Spis treści

Ogrzewanie łazienki nie tylko zapewnia ciepło i przytulność w pomieszczeniu, ale także pomaga zachować odpowiednią, niską wilgotność. Dostępnych jest wiele opcji ogrzewania w łazience i znalezienie odpowiedniego systemu dla Twojej przestrzeni może być nieco utrudnione. Jak dobrać grzejnik do łazienki, aby jego moc była odpowiednia?

Punktem wyjściowym do zakupu grzejnika jest ustalenie zapotrzebowania na ciepło pomieszczenia, w którym ma być on zainstalowany. Od tego zależą wielkość, a w konsekwencji także wymiary grzejnika. Potrzebne dane można znaleźć w projekcie instalacji centralnego ogrzewania.

Jaka moc grzejnika do łazienki?

Pierwsze, na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze grzejników, to moc grzewcza. Mierzy się ją w watach (W). Moc grzewcza określa zdolność grzejnika do oddawania ciepła pomieszczeniu. Nie jest stała dla konkretnego urządzenia, jak np. moc grzałki elektrycznej. Zależy od tzw. parametrów pracy.

Gdy będziesz już znał wymaganą moc cieplną, będziesz w stanie dopasować moc wyjściową elementu grzejnego. Moc grzejnika łazienkowego odnosi się do jego maksymalnej mocy grzewczej. Z reguły grzejnik o większej mocy będzie w stanie wytworzyć więcej ciepła, więc będzie odpowiedni do większych pomieszczeń. Prawidłowe obliczenie zapotrzebowania na ciepło jest bardzo ważne. Wybór grzejnika o niewystarczającej mocy cieplnej sprawi, że pomieszczenie nigdy nie osiągnie optymalnej temperatury. I odwrotnie, wybór grzejnika o zbyt dużej mocy grzewczej może oznaczać, że wydasz więcej niż potrzebujesz na rachunki za ogrzewanie. Jak w takim razie obliczyć moc grzejnika dla naszej łazienki?

W sieci znajdziesz specjalne kalkulatory, które pomogą Ci wyliczyć wymaganą moc urządzenia. Samodzielnie, wykonując proste obliczenia, też jesteś w stanie obliczyć ten istotny parametr. Standardowo przyjmuje się, że na 1 m2 konieczna jest moc 120 W. Oczywiście, jeśli pomieszczenie znajduje się w narożnej części budynku, parametr ten powinien być nieco wyższy. W nowoczesnym dobrze ocieplonym obiekcie możesz z kolei obniżyć średnią. W zależności od wspomnianych warunków zapotrzebowanie może się wahać od 100 W do 130 W. Chcesz, aby grzejnik łazienkowy przejął także rolę suszarki? Moc urządzenia, którą wyliczyłeś zgodnie z rozmiarem pomieszczenia i jego warunkami, zwiększ o 20%.

Jaka moc jest najodpowiedniejsza?

Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, warunków w nim panujących oraz przeznaczenia samego urządzenia. Zapotrzebowanie na 1 m2 powierzchni waha się od 100 W do 130 W. Odpowiednie obliczenia są o tyle istotne, że większy kaloryfer bez problemu ogrzeje małe pomieszczenie. Jednak sprzęt o zbyt niskiej mocy będzie nieefektywny.

Dodatkowo tutaj znajdziesz nowoczesne systemy, przyczyniające się do obniżenia kosztów utrzymania budynku oraz ochrony środowiska naturalnego.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.