Opłacalność instalacji fotowoltaicznej – od czego zależy?

Spis treści

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, po które z każdym rokiem sięga coraz więcej gospodarstw domowych, a także przedsiębiorstw. Taka sytuacja z pewnością spowodowana jest stale rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz paliw kopalnych. Coraz częściej pojawiają się również pytania, czy wybór instalacji fotowoltaicznych na dłuższą metę okaże się opłacalny. W praktyce okres zwrotu z tego typu inwestycji zależy od wielu czynników, co sprawia, że każdorazowo należy rozpatrywać go indywidualnie. Od czego zatem zależy opłacalność fotowoltaiki? Czy panele fotowoltaiczne są opłacalne mimo dużego kosztu całej instalacji?

Do 1 kwietnia 2022 podstawowym warunkiem opłacalności fotowoltaiki jest posiadanie instalacji fotowoltaicznej podłączonej do sieci energetycznej. Dzięki ustawie OZE z 2016 roku i towarzyszącym jej przepisom właściciele instalacji, produkujący prąd na własne potrzeby, mogą oddawać do sieci energetycznej nadwyżki prądu wyprodukowane w dzień, a odbierać je w nocy, kiedy słońca nie ma. Mają oni status prosumenta – produkują i zużywają energię elektryczną.

Od czego zależy opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Zastanawiając się nad zasadnością montażu instalacji fotowoltaicznej należy mieć świadomość, że jej opłacalność uzależniona jest od wielu czynników. Analizując potencjalny okres zwrotu z inwestycji należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • koszt instalacji – zakup paneli fotowoltaicznych, transport oraz montaż;
  • rodzaj paneli fotowoltaicznych – dostępne są trzy główne rodzaje paneli fotowoltaicznych, które są zbudowane z ogniw monokrystalicznych, polikrystalicznych i cienkowarstwowych. Największą popularnością cieszą się dwa pierwsze typy, które różnią się wydajnością. Panele monokrystaliczne są z reguły droższe, jednak cechuje je większa wydajność niż paneli polikrystalicznych;
  • poziom zużycia energii – im więcej energii zużywane jest w gospodarstwie domowym, tym większa będzie opłacalność instalacji fotowoltaicznej;
  • rodzaj instalacji, kąt nachylenia – panele fotowoltaiczne można zamontować na gruncie (na stelażu) lub na powierzchni dachu. W tym drugim przypadku wydajność, a co za tym idzie opłacalność zależy w dużej mierze od kąta nachylenia dachu oraz usytuowania paneli względem stron świata. Najkorzystniej wypadają panele skierowane na południe, a w dalszej kolejności zachód i wschód;
  • możliwość skorzystania z dotacji „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” – opłacalność fotowoltaiki zdecydowanie wzrasta w przypadku skorzystania z państwowych dotacji.

Jednym z najbardziej pożądanych rozwiązań w ostatnim czasie staje się połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła typu powietrze-woda. Dzięki temu własna energia elektryczna może posłużyć do jeszcze bardziej efektywnego energetycznie ogrzewania i chłodzenia domu, a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Dobór wielkości instalacji w stosunku do zapotrzebowania energii w budynku odgrywa zasadnicze znaczenie dla poziomu opłacalności inwestycji.

W obecnej chwili większość dobieranych dla standardowych domów instalacji PV mieści się w zakresie 3-5 kWp. Wynika to z najczęściej spotykanego wyposażenia takich obiektów i rocznego zużycia energii na poziomie 3-4 MWh/rok. Znacznie większe zużycie będzie występować oczywiście, gdy budynek będzie mieć pompę ciepła czy klimatyzację. Powszechnie przyjmuje się, że im większej mocy instalacja PV zostanie wybrana, tym wyższa automatycznie będzie jej opłacalność. Wynikać ma to przede wszystkim z niższego kosztu jednostkowego wyrażanego w jednostce zł/kWp. Nie jest to jednak regułą, gdyż na opłacalność wpływa tutaj szczególnie cena inwertera, a także udział kwoty z dotacji w koszcie inwestycji.

Jak widać opłacalność fotowoltaiki uzależniona jest od wielu czynników, które są ze sobą powiązane, dlatego też warto już teraz przeanalizować swoje potrzeby odnośnie zużycia energii elektrycznej i zastanowić się nad zasadnością montażu paneli fotowoltaicznych.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.