Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Spis treści

 Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny.  Wymiana kotła na nowe urządzenie kondensacyjne to, obok docieplenia budynku, sposób na niższe rachunki za ogrzewanie. Często też jest efektem poszukiwania większego komfortu użytkowania domowego systemu grzewczego. Gdy wymiana pieca okazuje się konieczna, jednym z pierwszych kroków, jakie podejmujemy jest szukanie nowego urządzenia grzewczego.

1. Pomocne firmy partnerskie
Gdy już wiemy, jaka marka kotłów nas interesuje, warto zwrócić się od razu do ich dystrybutora. Najlepiej jeśli będzie to firma partnerska wybranego przez nas producenta, oferująca również autoryzowany serwis urządzeń. Wówczas zyskamy pewność, że oprócz sprzedaży kotła będziemy mogli liczyć na fachową pomoc z jednego, sprawdzonego miejsca – również w uruchomieniu urządzenia i jego serwisie.

Ale zacznijmy od początku. Zwracając się do takiej firmy możemy przede wszystkim liczyć na pomoc w doborze najbardziej odpowiedniego dla nas kotła grzewczego. Na podstawie odpowiedzi na zadane pytania, m.in. dotyczące rodzaju instalacji, liczby łazienek, lokalizacji punktów poboru wody czy ogrzewanej powierzchni, instalator zaproponuje nam kocioł kondensacyjny na miarę naszych potrzeb lub też przedstawi ofertę kilku urządzeń do wyboru i przygotuje wstępną wycenę. Doradzi, które urządzenie wybrać w przypadku planów generalnego remontu systemu grzewczego, a które jeśli chcemy wprowadzić jedynie niewielkie zmiany. Instalator może też odwiedzić nasz dom, aby ocenić jakie zmiany będą konieczne, określić jakie dodatkowe elementy okażą się niezbędne, a które będą wymagały usunięcia. Wyceni też montaż nowego pieca (pamiętajmy, że decydując się na zakup pieca z montażem zapłacimy 8%-towy VAT zamiast 23%!)

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny |01

2. Grzejniki te same


Kotły kondensacyjne najefektywniej współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Warto jednak wiedzieć, że kocioł kondensacyjny będzie pracował oszczędniej od tradycyjnego kotła przez zdecydowanie większą część okresu grzewczego nawet współpracując z grzejnikami zaprojektowanymi na „normalną” temperaturę wody grzewczej, czyli wyższą od tej w podłogówce. Wymiana kotła gazowego na nowy może się więc obejść bez konieczności dewastowania wnętrz domu i wymiany instalacji.

3. Drobne przeróbki
Ponieważ nowoczesny kocioł kondensacyjny zawiera w sobie niemal cały osprzęt kotłowni, może się okazać, że wymiana kotła na nowy będzie natomiast wiązała się m.in. z usunięciem zbędnego orurowania. Ale to również nie problem.

4. Nowy sposób odprowadzania spalin
Wymiana pieca oznacza z reguły konieczność zmiany sposobu odprowadzania spalin. Wymieniając piec tradycyjny na gazowy kocioł kondensacyjny, do odprowadzania spalin można jednak wykorzystać istniejący komin. Jednym ze sposobów
dostosowania komina do pracy z gazowym kotłem kondensacyjnym jest wstawienie w przewód kominowy rur dwuściennych. Wówczas rurą wewnętrzną odprowadzane są spaliny na zewnątrz budynku, a zewnętrzną pobierane jest powietrze z zewnątrz do kotła. Wstawienie rur dwuściennych powietrzno-spalinowych nie powinno sprawić problemu, ponieważ bez problemów mieszczą się one w standardowych kominach murowanych.
Inny sposób to rozdzielenie przewodu spalinowego oraz powietrznego. W tym przypadku do komina wstawiana jest jedynie rura spalinowa np. ze stali kwasoodpornej, a powietrze do kotła doprowadza oddzielna rura wyprowadzona przez ścianę domu.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.