Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Jego rozpoczęcie w domach jednorodzinnych następuje zazwyczaj, gdy tylko na dworze zaczną się jesienne chłody. Natomiast w wspólnotach mieszkańców decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego jest podejmowana indywidualnie przez każdą ze wspólnot, a dostawcy ciepła zabiegają o jak najwcześniejszy odbiór swoich usług. Właściciele własnych pieców grzewczych mają oczywiście komfort samodzielnego decydowania o rozpoczęciu grzania. Aby w naszych domach panowało ciepło i komfort termiczny przez całą zimę, należy zawczasu sprawdzić sprawność systemu grzewczego i nie dać się zaskoczyć zimie. Co zrobić, aby grzejniki przez cały sezon grzewczy działały bez zarzutu?
Czyszczenie grzejnika
W czasie domowych porządków rzadko kiedy dokładnie czyścimy grzejnik, który po sezonie letnim przykryty jest zazwyczaj grubą warstwą kurzu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że z tego właśnie powodu, po uruchomieniu ogrzewania, w pomieszczeniu przez kilka dni unosi się nieprzyjemny zapach przypiekanego kurzu. Ciepłe powietrze unosi do góry zanieczyszczenia, które rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu. Ma to niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy i wyjątkowo szkodzi alergikom. Dlatego należy bardzo dokładnie oczyścić grzejnik i wykonywać tę czynność regularnie również w trakcie trwania sezonu grzewczego. Do czyszczenia grzejników należy używać miękkich materiałów i szczotek, które nie uszkodzą lakierowanej powierzchni urządzenia.
Oprócz czyszczenia na sucho, powinno się umyć grzejnik na zewnątrz. Przed przystąpieniem do pracy należy grzejnik wyłączyć i poczekać, aby wystygł. Oczywiście nie powinnyśmy używać w żadnym wypadku płynów żrących lub zawierających chociażby aceton, ponieważ mogą naruszyć powłokę lakierniczą urządzenia. W zupełności wystarczy umycie grzejnika ciepłą wodą z dodatkiem środków powszechnie stosowanych w domach do czyszczenia innych powierzchni, np. płynu do mycia naczyń.
Odpowietrzanie grzejnika
Instalację należy odpowietrzyć przed samym sezonem grzewczym, jeśli chcemy, aby prawidłowo funkcjonowała jesienią i zimą. W trakcie sezonu grzewczego, jeśli zauważymy, że grzejnik nierówno się nagrzewa lub wydobywają się z niego niepokojące hałasy, również należy go odpowietrzyć. Często grzejniki możemy odpowietrzyć same, bez pomocy specjalisty. Takie grzejniki są wyposażone w specjalny zawór – ręczny odpowietrznik umieszczony u góry grzejnika, który pozwala łatwo usunąć z niego powietrze. Można to zrobić przy pomocy śrubokrętu lub specjalnego urządzenia wyposażonego w pokrętło ułatwiające odkręcenie odpowietrznika w grzejniku.
Konserwacja grzejnika, sprawdzenie instalacji
Wyczyszczony i odpowietrzony grzejnik powinien prawidłowo funkcjonować przez cały sezon grzewczy. Należy jednak pamiętać, żeby go nie zarysować czy nie uszkodzić. Nie można także wieszać na grzejniku mokrych ścierek, zwłaszcza tych które używaliśmy wcześniej do sprzątania. Pozostałości detergentów mogą wejść w reakcję z powłoką lakierniczą i uszkodzić ją.
Aby nasze grzejniki pracowały właściwie, należy zadbać o odpowiednią jakość i ilość wody w instalacji. O ile mieszkańcy budynków wielorodzinnych nie muszą się sami o to martwić, o tyle właściciele domów jednorodzinnych muszą samodzielnie o to zadbać. Po pracach związanych z konserwacją zewnętrznych elementów grzejników, należy sprawdzić pozostałe elementy instalacji i skontrolować ciśnienie. Jeśli jest obniżone w stosunku do wartości przy jakiej pracowało w poprzednim sezonie oznacza to, że musimy dopuścić wody do systemu. Małe spadki ciśnienia nie są niepokojące, ale jeżeli stwierdzimy znaczny spadek ciśnienia, oznacza to nieszczelność w instalacji wymagającą interwencji instalatora.
Na co musi zwrócić uwagę właściciel pompy ciepła?
Podobnie jak tradycyjny kocioł grzewczy czy samochód również pompa ciepła powinna być sprawdzana każdego roku i to nawet wtedy, jeśli producent lub sprzedawca mówi, że jego „pompa nie wymaga serwisowania”. Warto pamiętać, że regularne przeglądy są warunkiem koniecznym, żeby zachować gwarancję na urządzenie. Regularna konserwacja wydłuża okres użytkowania instalacji grzewczej i zapewnia jej bezpieczne i bezawaryjne działanie. Zapewnia również efektywne zużycie energii – co z kolei przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i pozwala na zaoszczędzenie kosztów ogrzewania. Konserwacja musi być wykonywana przez specjalistę, który dokona sprawdzenia wszystkich komponentów systemowych pod kątem występowania ewentualnych zanieczyszczeń lub zużycia. Do jego zadań należy także kontrola funkcji ważnych dla bezpieczeństwa eksploatacji, jak również funkcji związanych z techniką regulacji.