Jakie drzwi wybrać – przylgowe czy bezprzylgowe?

Spis treści

Urządzanie lub remont domu czy mieszkania jest ściśle związane z koniecznością podejmowania wielu decyzji odnośnie wystroju wnętrza czy sposobów wykończenia poszczególnych pomieszczeń. Są to zarówno małe decyzje, jak kolor ścian, jak i dotyczące rzeczy podstawowych, czyli wyposażenia łazienki czy dobrania odpowiednich drzwi wewnętrznych.

Niektóre terminy związane z elementami wyposażenia domu czy mieszkania brzmią dla laików niezwykle tajemniczo. Tak jest również z drzwiami wewnętrznymi. Można je podzielić na przylgowe i bezprzylgowe, różniące się pomiędzy sobą przede wszystkim wykończeniem krawędzi w miejscu połączenia z ościeżnicą – z widocznym wcięciem lub gładko.

Jak je odróżnić?

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe mają zawiasy ukryte w futrynie. Nie widać ich po zamknięciu drzwi. Dzięki temu krawędź skrzydła idealnie licuje się z framugą. Nie ma dodatkowego załamania w przestrzeni, jak w przypadku drzwi przylgowych. Co za tym idzie, drzwi bezprzylgowe optycznie powiększają przestrzeń. W przeciwieństwie do drzwi przylgowych, których liczne załamania nie tylko zmniejszają pomieszczenia, ale również ich wystające zawiasy mogą zaburzyć estetykę całego wnętrza.

Dodatkową ważną cechą jest to, że drzwi wewnętrzne bezprzylgowe nie mają felcu, czyli przylgi. Dzięki temu drzwi wewnętrzne są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i jednocześnie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. To najważniejsze różnice, który każdy, nawet niedoświadczony użytkownik jest w stanie rozpoznać.

Zastosowanie

Drzwi bezprzylgowe do domu jednorodzinnego mogą być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Istotnym jest również fakt, że w przypadku wyboru drzwi tego typu nie jest koniecznym dobieranie atrakcyjnych zawiasów. Pełnią one jedynie rolę techniczną, a nie ozdobną. Nie są widoczne zarówno w sytuacji, gdy drzwi wewnętrzne są zamknięte, a minimalnie widać je wtedy gdy są otwarte. Brak konieczności wyboru zawiasów, to jedna decyzja odnośnie wykończenia mniej! Drzwi bezprzylgowe od przylgowych różnią się w sposób widoczny na pierwszy rzut oka, dlatego najlepiej dobierać rozwiązanie, które najbardziej odpowiada gustom i całej stylizacji wnętrza.

Drzwi przylgowe świetnie radzą sobie w tradycyjnych, klasycznych aranżacjach. Tam wręcz pożądane są rozróżnienia płaszczyzn, faktury, czy widoczność części mechanicznych skrzydła. Właściwości te mogą stanowić uzupełnienie rustykalnych elementów pomieszczeń.

Bezprzylgowe skrzydła drzwiowe to natomiast doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych, prostych, wizerunkowo „sterylnych” wnętrz. Będą więc harmonijnie komponować się w przestrzeniach biur, współczesnych mieszkań i domów.

Montaż

Montaż drzwi bezprzyglowych nie należy do najłatwiejszych. Najlepiej, jeśli wykonuje go specjalista lub osoba z doświadczeniem. W przypadku, gdy drzwi zostaną źle zamontowane, widoczna szczelina będzie się powiększać. Dodatkowo, znacznie trudniej niż w klasycznych modelach z zewnętrznymi zawiasami, wyregulować ich wysokość.

Warto dodać, że niektórzy producenci zastrzegają sobie konieczność instalowania drzwi przez autoryzowanych specjalistów. Jeżeli nie spełni się tego warunku, można utracić gwarancję.

Podsumowując ten trudny wybór, nie da się jednoznacznie określić, jaki typ drzwi będzie najlepszy – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i wyobrażeń o idealnym wnętrzu.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.