Rola pomp ciepła w ogrzewaniu przyszłości

Spis treści

Stale zmieniająca się rzeczywistość zmusza nas do poszukiwania rozwiązań, dzięki którym problemy związane z rosnącymi kosztami ogrzewania domu staną się mniej odczuwalne. Idealne rozwiązanie? Pompa ciepła, czyli ogrzewanie przyszłości, które celująco zdaje egzamin z wydajności, efektywności oraz oszczędności.

Branża grzewcza nie tylko w Unii Europejskiej, ale na całym świecie, czyni wiele wysiłków poszukując nowych rozwiązań i zmiany sposobów ogrzewania budynków na bardziej ekologiczne o minimalnym, czy też zerowym śladzie węglowym. W Wielkiej Brytanii i Australii od 2025 roku wprowadzony zostanie zakaz montażu w gospodarstwach domowych urządzeń grzewczych zasilanych nieodnawialnymi źródłami energii. Na szczęście już dziś posiadamy alternatywne i skuteczne technologie w postaci pomp ciepła, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, sprzedaż tych urządzeń rośnie co roku o kilkadziesiąt procent.

Alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych

Pompa ciepła jest jednym z najbardziej ekologicznych i oszczędnych systemów będących alternatywą dla kotłów węglowych, peletowych oraz gazowych. Służy do ogrzewania i chłodzenia budynków oraz do podgrzewania wody użytkowej. Zastąpienie tradycyjnego kotła pompą ciepła ogranicza zużycie energii o ok. 30% w skali roku. W okresach przejściowych przy częściowym obciążeniu, oszczędności są nawet większe. Dzieje się tak, ponieważ pompy ciepła wykazują większą sprawność, jeśli różnica temperatury między dolnym, a górnym źródłem ciepła jest mniejsza. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że pompa ciepła może być zasilana z odnawialnego źródła ciepła, otrzymujemy znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z systemów grzewczych.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze cenione za niskie koszty eksploatacji, komfort obsługi oraz aspekty ekologiczne. Do jej działania nie potrzebny jest też proces spalania, a więc nie ma spalin, popiołu, kurzu i innych efektów ubocznych. Pompy ciepła w pełni wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym, która drzemie w pokładach wody, gruntu a nawet powietrza. Korzystanie z tych zasobów jest wyjątkowo korzystne dla naszego domu, bo oprócz wspomnianych już korzyściach ekologicznych, nie potrzebujemy również kotłowni, składu opału ani całej infrastruktury związanej z gromadzeniem i przetwarzaniem tradycyjnych paliw.

To, które źródło ciepła jest w danym przypadku najlepsze, będzie uzależnione od lokalnych warunków oraz zapotrzebowania. Pompy ciepła firmy Viessmann mogą korzystać z różnych źródeł energii:

  • Powietrze – praktycznie nieograniczona dostępność, najniższe koszty inwestycji
  • Grunt – przez kolektor gruntowy, sondę gruntową lub zasobnik lodu, wysoka efektywność
  • Woda – wyjątkowo wysoka efektywność, należy uwzględnić jakość wody
  • Ciepło odpadowe – w zależności od jego dostępności, ilości i temperatury.

Z pewnością tradycyjne kotły będą jeszcze przez jakiś czas pełnić rolę głównych źródeł ciepła. Jednak jeśli mamy osiągnąć założone cele klimatyczne, to nie ma dla nich miejsca w przyszłości. Działaj Super Babko!

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.