Q&A, czyli co warto wiedzieć o pompach ciepła

Spis treści

Pompy ciepła to jedne z najpopularniejszych urządzeń grzewczych korzystających z odnawialnych źródeł energii. Pozwalają zwiększać efektywność energetyczną budynków, obniżać emisję gazów cieplarnianych, a przy tym znacznie zredukować koszty ogrzewania domu. Aby rozwiać wątpliwości związane z ich działaniem i wyborem, odpowiadamy na wciąż często pojawiające się pytania dotyczące tych urządzeń grzewczych.

Jak działa pompa ciepła?

Najprościej ujmując, zasadę działania pompy ciepła można porównać do odwróconej zasady działania lodówki. W przypadku lodówki ciepło jest odprowadzane ze środka na zewnątrz. Dzięki pompie ciepło z powietrza lub gruntu jest doprowadzane przez system grzewczy do pomieszczeń domu. W celu osiągnięcia oczekiwanego komfortu cieplnego następuje sprężenie pary czynnika chłodniczego, tak by temperatura była wystarczająco wysoka do ogrzewania i podgrzewu wody użytkowej. Pompy ciepła zdecydowaną większość energii niezbędnej do ogrzewania czerpią ze środowiska naturalnego (powietrza, gruntu). Jedynie niewielka część energii doprowadzana jest z sieci elektrycznej. Na każdą pobraną 1 kWh energii elektrycznej pompa ciepła o współczynniku efektywności COP=5 wytwarza 5 kW ciepła. Urządzenia te pracują bardzo więc efektywnie i energooszczędnie. Pompy ciepła bardzo dobrze współpracują również z instalacją fotowoltaiczną. Zasilane darmowych prądem solarnym pracują wówczas w 100% ekologicznie. Takie rozwiązanie pozwala też maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, realizowanego przez pompy ciepła.

Czy pompa ciepła może ogrzewać wodę użytkową?

Pompy ciepła mogą ogrzewać dom oraz wodę użytkową, w podłączonym do systemu grzewczego zasobniku. W sprzedaży znaleźć można również urządzenia przeznaczone wyłącznie do przygotowywania c.w.u.. Są one poleca m.in. w przypadku ogrzewania domu kotłem, ponieważ takie rozwiązania pozwala obniżyć koszty ogrzewania wody nawet o 40%. Pompy ciepła do wody użytkowej to urządzenia pobierające energię z powietrza w pomieszczaniu, w którym są zainstalowane lub z powietrza zewnętrznego. Energia ta zmieniania jest w ciepło o temperaturze umożliwiającej podgrzew wody użytkowej do zadanej temperatury. W ten sposób pompa ciepła do wody użytkowej może samodzielnie przygotować ciepłą, zastępując elektryczny bojler, podgrzewacz czy kocioł grzewczy. Ogrzewanie wody użytkowej w okresie zimowym do wymaganej, wysokiej temperatury, może być wspomagane np. kotłem, który stanowi główne źródło ciepła w domu lub grzałką elektryczną. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, pompa ciepła do podgrzewania wody użytkowej może również wykorzystywać darmowy prąd solarny, co dodatkowo obniża koszty związane z jej podgrzewem.

Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?

Pompy ciepła pracują najefektywniej w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, np. z tzw. podłogówką. Jeśli jednak z różnych powodów zastosowanie grzejników jest konieczne, możemy wybrać modele przystosowane do współpracy z pompą ciepła. Takie grzejniki charakteryzują się małą pojemnością wodną i niedużą masą własną, co przekłada się na ich niewielką bezwładność cieplną. Do współpracy z pompą ciepła przeznaczone są grzejniki dla parametrów 55/45/20, czyli takie jakie stosuje się w instalacjach z kotłem kondensacyjnym. Aby zwiększyć wydajność i moc grzejnika można zastosować modele z wentylatorem. Rozwiązaniem w przypadku pomp ciepła są również klimakonwektory, które mogą także chłodzić pomieszczenia w okresie letnim w wyniku odwrócenia obiegu oraz grzejniki kanałowe.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Na koszt zakupu pompy ciepła wpływa wiele czynników. Będzie on zależał m.in. od rodzaju urządzenia, jego współczynnika efektywności COP, tego czy pompa ciepła będzie ogrzewać dom czy również wodę użytkowa, czy ma także zapewniać chłodzenie budynku latem. Pompa ciepła powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb budynku (jego zapotrzebowania na ciepło) oraz potrzeb domowników. Jeśli chcemy poznać cenę zakupu pompy ciepła do nowego lub modernizowanego domu możemy skorzystać np. z „Konfiguratora Produktów” dostępnego pod adresem konfigurator.viessmann.com.pl. Jest to łatwe w obsłudze narzędzie, za pomocą którego można samodzielnie dobrać odpowiednie urządzenie, w oparciu o odpowiedzi na pytania dotyczące budynku i potrzeb jego mieszkańców. Wynik doboru, to propozycja konkretnych rozwiązań wraz z cenami urządzeń. Za pomocą konfiguratora można również wysłać zapytanie ofertowe i uzyskać bezpłatną konsultację ze specjalistą w sprawie zaproponowanego produktu oraz jego ceny.

Aby uzyskać bezpłatną, i co ważne, niezobowiązującą wycenę systemu grzewczego bazującego na pompie ciepła można również wysłać zapytanie ofertowe korzystając z zakładki viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html

Czy pompa ciepła jest głośna?

Nowoczesne pompy ciepła to urządzenia bardzo zaawansowane technicznie. Stosowane w nich rozwiązania sprawiają, że generują one dźwięki o porównywalnym lub nawet mniejszym poziomie niż kocioł gazowy czy lodówka.

Bardzo cicha praca charakteryzuje m.in. powietrzne pompy ciepła typu split, czyli składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka zewnętrza pomp ciepła Vitocal jest praktycznie niesłyszalna, m.in. dzięki zoptymalizowanym akustycznie wentylatorom oraz inteligentnemu systemowi sterowania ich prędkością obrotową. Rozwiązania te pozwoliły zminimalizować dźwięki powietrzne przy pracy z pełnym lub częściowym obciążeniem. W trybie nocnym moc akustyczna wentylatora i sprężarki pompy ciepła może być dodatkowo zredukowana. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom jednostka zewnętrzna pompy ciepła może być instalowana również na posesjach usytuowanych w ścisłej zabudowie, np. domów szeregowych, bez obaw o dyskomfort akustyczny domowników i sąsiadów.

Czy pompa ciepła może pracować jak klimatyzacja?

Pompy ciepła oprócz dostarczania ciepła do budynku mogą również zapewniać przyjemny chłód w jego wnętrzach w okresie występowania wysokich temperatur zewnętrznych. W przypadku gruntowych pomp ciepła solanka odbiera ciepło z obiegu grzewczego za pośrednictwem wymiennika ciepła i odprowadza je na zewnątrz. Metodę tę określa się jako „natural cooling”, ponieważ do chłodzenia wykorzystywana jest naturalna temperatura otoczenia (niższa temperatura gruntu w stosunku do temperatury powietrza).

W przypadku powietrznych pomp ciepła efekt chłodzenia uzyskuje się najczęściej dzięki trybowi pracy odwróconej (metoda aktywna). Pompa ciepła działa wówczas podobnie jak lodówka aktywnie wytwarzając chłód. Jest to możliwe poprzez wewnętrzne odwrócenie obiegu czynnika chłodniczego lub przełączenie przyłączy układu pierwotnego i wtórnego na zewnątrz. Metoda ta określana jest jako „active cooling”.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.