Mała kuchnia nie musi oznaczać rezygnacji z wygody czy atrakcyjnego wyglądu. Niewielki metraż nie jest przeszkodą do stworzenia stylowej i funkcjonalnej przestrzeni. Wszyscy właściciele małych kuchni wiedzą, że nawet niewielka przestań może zrobić wrażenie. A dla nas to wyzwanie, które dodatkowo pobudza naszą kreatywność. Przygotowałyśmy garść porad i trików, dzięki którym stworzysz wspaniałą aranżację kuchni niezależnie od jej wymiarów.
Bez względu na wielkość każda kuchnia urządzona powinna być zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Podziel więc ją na trzy strefy:
- zapasów i przechowywania,
- przygotowania oraz zmywania,
- gotowania.
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni
W pierwszym kroku podczas urządzania kuchni warto określić układ szafek, rodzaj sprzętu AGD, jak również to, gdzie znajduje się najlepsze miejsce na stolik lub składany blat. Możliwości są ogromne. Wszystko też zależy od rozkładu pomieszczenia, w którym planowana jest kuchnia. Aby dobrze zagospodarować pomieszczenie, wybierz odpowiedni kształt zabudowy. Jednorzędowa pozwoli ci zaoszczędzić miejsce, zwłaszcza jeśli twoja kuchnia jest długa, ale wąska. Meble ustawisz wzdłuż jednej ze ścian, a po drugiej stronie zorganizujesz miejsce do spożywania posiłków, jadalnię. Podobne rozwiązanie daje zabudowa w kształcie litery L. Tu również zyskujesz wolną ścianę, przy której możesz zaplanować np. rozkładany stolik. Taki układ idealnie nadaje się do stworzenia trójkąta roboczego. Często wybierana jest do aneksów kuchennych, bo płynnie przechodzi w jadalnię lub salon. W tej zabudowie wykorzystasz w praktyczny sposób narożnik, wstawiając do niego szafki, najlepiej wyposażone w półki obrotowe na przykład na garnki.
Aby zachować równowagę w takim pomieszczeniu, duże i ciężkie elementy wyposażenia (lodówka i szafy) umieść na krótszej ścianie, za nią ustaw zlew, blat, piekarnik i płytę grzewczą. Dzięki temu zyskasz idealny rozkład urządzeń. Jeśli zwiększysz szerokość blatu do 80 cm, to pod nim będziesz mieć więcej miejsca na szafki kuchenne. Dzięki poszerzonej płaszczyźnie zmieszczą się tam takie, które mają 60 cm głębokości. Dodane 20 cm wykorzystasz na instalacje i niezbędne zawory.
Unikaj ciemnych kolorów
W małej kuchni zastosuj jasne barwy. Niech taka kolorystyka zdominuje całe pomieszczenie – podłogi i ściany. Wtedy wnętrze nabierze blasku i będzie wydawało się większe. Zadbaj o dobre oświetlenie kuchni. Przyda się zarówno górne, jak i podszafkowe. To ostatnie optycznie wydłuży meble, a co za tym idzie – całe pomieszczenie.
Estetyczne i praktyczne rozwiązania
Aby kuchnia była praktyczna, konieczne są również nieoczywiste, ale niezwykle wygodne rozwiązania. Takie, które ułatwiają codzienne czynności lub wykorzystują trudną przestrzeń, często pochopnie spisaną na straty.
Ukryta szuflada
Zdarza się, że projekt zabudowy wymusza pewne rozwiązania. Wśród nich jest wysokość frontów szuflad. Bez wątpienia w każdej kuchni potrzebne są wysokie szuflady, jednak nie zawsze chce się, aby wszystkie takie były. Najlepiej więc znaleźć złoty środek – płytka szuflada chowana w głębokiej. System jest idealny, aby umieścić w nim organizery na sztućce. Dodatkowo można dokupić specjalny uchwyt, który sprawi, że po odsunięciu od razu pojawi się szuflada wewnętrzna.
Narożne szafki cargo
W małej kuchni świetnie sprawdzają się również systemy cargo. Dzięki nim szafki narożne przestają być problemem. Ich zalet jest wiele. Przede wszystkim pozwalają na wykorzystanie trudno dostępnej przestrzeni w rogu, a dodatkowo sprawiają, że korzystanie z nich jest proste i przyjemnie.
Podnośniki do szafek górnych i okapowych
Innym rozwiązaniem, ułatwiającym codzienne czynności w kuchni są specjalne podnośniki. Ze względu na to, że fronty otwierane do góry prezentują się bardzo atrakcyjne, a dodatkowo zapewniają komfort podczas wkładania szerokich przedmiotów do środka. Jeden ruch wystarczy, aby odsłonić lub zasłonić całą zawartość szafki. Co ważne, stosuje się je również w szafkach okapowych, coraz częściej praktycznie aranżowanych.
Kosze cargo do standardowych szafek
Bez wątpienia kosze cargo pomagają w utrzymaniu porządku. Szczególnie w wąskiej szafce ustawienie różnych artykułów w systemach cargo zapewnia wygodę. Nie trzeba schylać się, aby wyjąć dany produkt, ponieważ kosze wysuwają się na środek.
Aranżacje małej kuchni wymagają dobrze przemyślanego planu zagospodarowania niewielkiej przestrzeni oraz uważnego wyboru mebli kuchennych. Dzięki wielu sprytnym rozwiązaniom stworzysz miejsce, w którym każdego dnia będziesz w komfortowych warunkach przygotowywał jedzenie czy spożywał posiłki z domownikami.