Jak wyczyścić grzejnik? Przygotuj go do sezonu.

Spis treści

Kojarzysz ten nieprzyjemny, zatęchły zapach, który niekiedy unosi się w domu lub mieszkaniu przez kilka dni w okolicach września, października lub listopada? To oznacza dwie rzeczy – po pierwsze, ruszył sezon grzewczy, a po drugie – od ostatniego czyszczenia kaloryferów minęło już nieco czasu. Czyszczenie kaloryfera to jedna z tych czynności, o której najczęściej zapominamy lub po prostu nie chcemy pamiętać. Często ograniczamy się jedynie do powierzchownego przetarcia kurzu. Tymczasem wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego warto dokładnie wyczyścić kaloryfery w naszych domach.

Dlaczego czyszczenie grzejników jest równie ważne?

Grzejniki to jedne z najczęściej pomijanych przestrzeni w trakcie sprzątania mieszkania. To duży błąd, ponieważ gromadzą duże ilości kurzu i bakterii. Co więcej, czyszczenie kaloryfera powinno przeprowadzać się dwa razy do roku – przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego. Zdajemy sobie sprawę, że o ile czyszczenie grzejników żeliwnych nie jest zbyt skomplikowanym zajęciem, o tyle czyszczenie grzejników płytowych może przysporzyć więcej trudności ze względu na konieczność demontażu. Dlatego przychodzimy dziś z pomocą i podpowiadamy, jak wyczyścić kaloryfer, aby lśnił czystością, a cała procedura przebiegła sprawnie i bezproblemowo.

Wyłącz ogrzewanie

Przed przystąpieniem do czyszczenia kaloryfera należy wyłączyć centralne ogrzewanie i pozwolić mu ostygnąć przez kilka godzin, jeśli wcześniej był ciepły i niewyłączony.

Odkurzanie kaloryfera

Następnym krokiem jest odkurzenie jak największej ilości kurzu z kaloryfera. W tym celu należy użyć przedłużonego węża do odkurzacza. Po wyczyszczeniu zewnętrznej części, spróbuj włożyć wąż próżniowy do wnętrza kaloryfera i usunąć jak najwięcej kurzu. Po usunięciu jak największej ilości kurzu za pomocą odkurzacza, należy oczyścić resztę przy użyciu szczotki do kaloryferów. Jest to długie narzędzie ze szczotką na końcu, które pozwala dostać się do trudno dostępnych miejsc kaloryfera i usunąć kurz. Jeśli nie posiadasz takiej szczotki, możesz stworzyć własną. Z pomocą przyjdzie na przykład pędzel krzywik oraz rolka po zużytym ręczniku papierowym. To powinno pozwolić Ci usunąć większość kurzu z wnętrza.

Zewnętrzna część kaloryfera

Po oczyszczeniu wnętrza możesz teraz przejść do czyszczenia jego zewnętrznej części. Zmieszaj trochę płynu do mycia naczyń w wiaderku z gorącą wodą, aż będzie wystarczająco spieniona. Zanurz gąbkę, wykręć nadmiar wody i przetrzyj nią zewnętrzną stronę kaloryfera, a następnie ściereczką z mikrofibry, rurki i zawory. Po uzyskaniu lśniąco czystego kaloryfera, ostatnim krokiem jest oczyszczenie obszaru wokół niego.

Jak wyczyścić kaloryfer aluminiowy, płytowy? Przygotuj się na demontaż

Grzejniki płytowe są obecnie niezwykle popularne – są estetyczne i dobrze komponują się z wnętrzem. Jednocześnie czyszczenie kaloryfera tego typu jest nieco utrudnione, ponieważ wymaga demontażu kratki górnej. Jak wyczyścić kaloryfer aluminiowy, płytowy z kurzu? Oto instrukcja krok po kroku.

Demontaż rozpocznij od sprawnego usunięcia gałki termostatycznej. Umożliwi to dalsze działanie. Następnie usuń kratkę na górze. Umocowana jest przy pomocy specjalnych zatrzasków, które możesz delikatnie podważyć nożem. W przypadku dłuższych kaloryferów zwróć uwagę, czy na pewno udało ci się otworzyć wszystkie zatrzaski, zanim usuniesz grill. Użyj odkurzacza z długą końcówką bądź specjalnej szczotki do czyszczenia grzejników. Włóż szczotkę od góry i dokładnie, wykonując powolne ruchy, wyczyść mechanizm ukryty za płytą. Jeśli wewnętrzna część jest już czysta, możesz ponownie założyć kratkę i zająć się myciem grzejnika z zewnątrz. Podobnie jak w przypadku kaloryfera żeberkowego wykorzystaj do tego miękką ściereczkę oraz ciepłą wodę z płynem do naczyń.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.