Ta wyjątkowa dekoracja wnętrza urzeka swoim urokiem. Mikrolas rosnący w słoiku to świetny pomysł na oryginalną roślinność w domowym wnętrzu. W odpowiednich sklepach kupimy gotowe kompozycje, możemy też wykonać je samodzielnie. Nie zajmie nam to dużo czasu, nie pochłonie też dużych nakładów finansowych. Zatem do dzieła!
Las w słoiku to taki mały samowystarczalny ekosystem, w którym zachodzą takie same procesy, jak w naturalnych warunkach. Po posadzeniu roślin, podlaniu ich i zamknięciu słoika, naszym jedynym zadaniem jest podziwianie swojego dzieła i uroku małych roślin.
Czy las w słoiku wymaga podlewania?
Szczelnie zamknięte rośliny nie będą potrzebowały podlewania, bo woda będzie krążyć w obiegu. Rośliny żyją i rosną również dzięki wytwarzanym w procesie fotosyntezy substancjom odżywczym. Jedyne, czego będą potrzebować z zewnątrz to promienie słoneczne, ale nie intensywne, bo przecież w lesie panuje głównie półcień. Jeśli słoik nie jest szczelny nasz las będzie wymagał co jakiś czas podlewania, a gdy na ściankach słoika pojawi się para wodna wystarczy uchylić nieco wieczko, aż sytuacja się unormuje.
Stworzenie mikrolasu zacznijmy od wyboru odpowiedniego pojemnika. Słoik powinien być rzecz jasna szklany, wykonany ze szkła przezroczystego i wyposażony w szczelne zamknięcie. Wielkość słoika dostosujmy do wielkości lasu, jaki chcemy w nim stworzyć.
Piasek lub żwirek pełniący funkcje drenażu
Oprócz słoika zaopatrzmy się w piasek lub drobny żwirek, który będzie pełnił funkcję drenażu. Kupmy też świeżą ziemię kwiatową, przyda się również węgiel aktywowany (do kupienia np. w sklepie zoologicznym) – będzie on pełnił funkcję filtra do oczyszczania wody.
Odpowiedni dobór roślin
Rośliny, które posadzimy w słoiku powinny mieć podobne wymagania. Przed przystąpieniem do prac dobrze, więc podpatrzeć przyrodę, by sprawdzić, co z czym rośnie w lesie. Nasz wybór powinien paść na rośliny miniaturowe i wolno rosnące. W słoiku dobrze sprawdzają się malutkie paprocie, mech (najlepiej kupić go w kwiaciarni, bo ten leśny jest pod ochroną), bluszcz czy widliczki.
Jak to zrobić?
Gdy zgromadzimy już wszystkie potrzebne przedmioty i rośliny, na dno czystego słoika wsypujemy warstwę piasku lub żwirku grubości 1,5-2 cm. Następnie ok. 1 cm rozdrobnionego węgla i 4-5 cm ziemi. Całość delikatnie ubijamy i sadzimy roślinki, pilnując, aby nie dotykały ścianek słoika. Układamy mech, małe kamienie czy inne elementy dekoracyjne, a gdy kompozycja jest już gotowa, wlewamy do środka ok. 5-10 ml wody i szczelnie zamykamy słoik. W ten sposób nasz mikrolas jest już gotowy.