Jak wykonać domową galerię obrazów?
Dom i ogród

Jak wykonać domową galerię obrazów?

Grupując obrazy, plakaty i zdjęcia na ścianie możemy wykonać efektowną domową galerię. To dobry pomysł na pustą ścianę, stworzenie silnego elementu wizualnego i ożywienie wnętrza. Zawieszone na ścianach obrazy nadają wnętrzu indywidualny charakter i sprawiają, że dom czy mieszkanie staje się naprawdę nasze – w pomieszczeniach uwidacznia się bowiem nasza osobowość.

Przystępując do tworzenia domowej galerii obrazów może pojawić się wiele wątpliwości. Czy oprawić je w jednakowe ramki, czy zróżnicować tylko ich rozmiar, a może również styl i kolory? Czy wieszać nasze prywatne działa sztuki w równych rzędach, czy też stworzyć zróżnicowaną kompozycję? I w końcu, gdzie wbić pierwszy gwóźdź?
Aranżowanie ramek w równych rzędach i kolumnach to klasyczny sposób na domową galerię. Umożliwia klarowne wyeksponowanie obrazów i wprowadza do wnętrza ład i harmonię. Wymaga jednak starannego wytyczenia przebiegu linii, wzdłuż których będą wieszane obrazy i odniesienia do linii wyznaczanych np. przez górne krawędzie mebli ustawionych przy galeryjnej ścianie.
O wiele łatwiejszym i mniej zobowiązującym sposobem wieszania obrazów jest grupowanie ich bez sięgania po linijkę i miarkę, a więc tworzenie przypadkowych zestawień. To też dobry sposób na wyeksponowanie na jednej ścianie obrazów i zdjęć w ramkach o różnej wielkości i formie.
W tym przypadku wszystko zależy od naszych upodobań, ale co zrobić, gdy sami nie wiemy czego chcemy? Zamiast dziurawić ściany i wieszać obrazy bez całkowitego przekonania, że wymyślony przez nas układ przeniesiony na ścianę będzie nam odpowiadał, warto wcześniej trochę poeksperymentować „na sucho”. Jak to zrobić? Z pewnością niezastąpiony będzie papier pakowy, taśma o niezbyt mocnym kleju, aby nie odeszła razem z tynkiem (może to być np. taśma malarska lub washi tape) i nożyczki. Najlepiej jeśli będziemy już mieli przygotowane ramki.
Aby zobaczyć, jak będzie prezentowała się na ścianie wymyślona przez nas koncepcja, trzeba odrysować na papierze wybrane ramki, wyciąć odrys i przykleić do ściany w wybranym układzie. Teraz wystarczy cofnąć się o kilka kroków aby sprawdzić, czy galeria będzie się dobrze prezentować. W łatwy sposób możemy też skorygować położenie poszczególnych ramek, bez ryzyka uszkodzenia ściany.
Gdy przekonamy się już do ułożonej z papierowych wzorców kompozycji, czas na zawieszanie obrazów. Tylko jak to zrobić, aby znalazły się dokładnie w tym samym miejscu? Jest na to prosty sposób. Wystarczy wymierzyć w każdej z ramek miejsce, w którym znajduje się zaczep lub haczyk na gwóźdź i przenieść je dokładnie na papierowy wzory. W wyznaczonym miejscu wbijamy gwóźdź i dopiero po tym odrywamy papierową formatkę ze ściany. Teraz tylko pozostaje zawiesić obrazy i nacieszyć oczy nowo stworzoną aranżacją.

Może Cię również zainteresować

Ściany działowe pilnie potrzebne

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Dom murowany czy szkieletowy

Modne i praktyczne meble ogrodowe

Jak układać mozaikę?

Zmień swoje wnętrze na wiosnę. Zacznij od kwiatów

Wygładzanie ścian bez pyłu

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Jak przygotować własną rozsadę

Co na ścianę w kuchni?

Jak zaprojektować gościnny dom

Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej – modny dodatek we wnętrzach

Ściana z cegły we wnętrzu

Zielona energia – co to jest?

Modne rośliny domowych wnętrz

Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??

Dom jaśnie oświetlony

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Wiosenna pielęgnacja róż

Sposób na gładkie ściany

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Jak urządzić domowe biuro

Praktyczna łazienka

Poznaj wnętrzarski hit, czyli styl pałacowy w nowej odsłonie

Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?