Jak pielęgnować świeżo wylany beton w upalne dni?
Super babka radzi

Jak pielęgnować świeżo wylany beton w upalne dni?

Budowa mojego domu jest w tej chwili jest przerwana – nastąpiła przerwa technologiczna, niezbędna, by beton wylany na strop uzyskał odpowiednią twardość i wytrzymałość. Jednak świeżo wylany beton, trzeba odpowiednio pielęgnować, co musiałam dopisać do listy swoich obowiązków.

Wykonawcy opuszczając plac budowy wydali mi instrukcję – proszę beton utrzymywać w stanie mokrym lub wilgotnym, podlewać go minimum 3 razy dziennie przez 3 dni, później 2 razy dziennie, a na koniec wystarczy raz. I tak przez tydzień. Chyba że będą upały, to częściej, gdyż świeżo wylany beton narażony jest na przesuszenie. Pierwszy raz podleje go pani za jakieś 4-5 godzin.

Oczywiście sprawdziłam, czy wykonawcy mają rację i niestety mieli – w początkowym okresie wiązania, beton narażony jest na utratę znacznych ilości wody. Czekały mnie więc częste wizyty na placu budowy. Dobrze, że pracuję w domu i mam blisko, jednak takie przerywanie pracy nie za bardzo mi odpowiadało. Ale przecież jak porwałam się zbudować dom, to przecież nie mogę zrezygnować przy pierwszych niedogodnościach (przede mną pewnie jeszcze wiele). I tak jak wszyscy wyczekiwali sierpniowego słońca, to ja chciałam, by padało (ale nie za mocno – świeży beton należy chronić również przed silnym deszczem, gdyż wypłukanie zaczynu cementowego z wierzchniej warstwy betonu odsłania kruszywo, które słabiej związane ulega łatwemu wykruszeniu). Wysokie temperatury oznaczałyby, że musiałabym się przenieść z na budowę, bo niektórzy twierdzą, że w upały świeży beton trzeba podlewać nawet co godzinę. Jednak pogoda mi sprzyjała, nie było letniej gorączki i nawet kilka razy dziennie „pokropiło”, więc wystarczyło podlewanie zgodne z instrukcją wykonawcy. Nawet szef ekipy trochę złagodził i skrócił czas pielęgnacji, więc podlewanie betonu nie było zbyt uciążliwe. Zresztą sąsiad ułatwił mi pracę – pożyczył zraszacz. Ustawiony w odpowiednim miejscu idealnie podlewał cały strop. Wystarczyło tylko, że odkręcę wodę – w tym czasie mogłam poznać sąsiadów i z nimi porozmawiać.

Aby przedłużyć okres parowania wody (a tym samym rzadziej podlewać), internauci polecają przykryć beton folią polietylenową lub PVC (pamiętajmy, aby ją dobrze zabezpieczyć przed zerwaniem przez wiatr i że nie wolno jej układać zaraz po zalaniu, najlepiej odczekać 3-5 godzin), można również rozpylić powłoki chemiczne na bazie żywicy lub parafiny.

Oczywiście oglądałam strop, nie zauważyłam żadnych spękań ani rys. Mam nadzieję, że moi wykonawcy będą ze mnie zadowoleni.

Może Cię również zainteresować

Dokąd na wakacje jesienią. Pięć propozycji dla odważnych dziewczyn

Sprzedaż domu – wymagane dokumenty

Jaki samochód dla kobiety – duży czy mały? Cz. 2

Poradnik wakacyjny podróżującego samolotem

Poradnik wakacyjny – na co zwrócić uwagę wybierając sie na urlop?

Zdrowe mleko w dobrym opakowaniu – bezpieczne dla całej rodziny

Lody mogą być zdrowe

Jak kupować materiały budowlane na dom?

Superbabka rules

Ślub – poradnik i check-lista

Kupno samochodu sprowadzonego z Niemiec – zwróćcie uwagę na tablice

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

Jak wybrać szkołę jazdy

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

Dlaczego warto jeść śniadania?

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

Jak udrożnić odpływ zlewozmywaka?

Przyszła mamo, nie bój się dentysty!

Jaki samochód dla kobiety – duży czy mały? Cz. 1

Jak założyć profil zaufany?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

Projekt domu na zamówienie

Jak prać ekonomicznie i mądrze

znaki zodiaku

Znaki Zodiaku – jaka jesteś?

Jak naprawić złamaną klamkę?

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

Czym jest profil zaufany?

Formalności po uzyskaniu pozwolenia na budowę

5 mitów na temat soków w kartonie