Kocioł jednofukcyjny
wyposażony jest w jeden wymiennik ciepła, w który ogrzewana jest woda grzewcza. Wbrew nazwie nie musi on pełnić tylko jednej funkcji, czyli ogrzewać wodę kierowaną do grzejników lub podłogówki. Może również dostarczać ciepło do ogrzewania wody użytkowej, zgromadzonej w podłączonym do niego zbiorniku (zasobniku). Taki kocioł możemy kupić w zestawie z odpowiednio dobranym do niego zasobnikiem. Wówczas mamy zapewnione zarówno ogrzewanie wnętrz, jak i wody w domu. W sprzedaży znajdziemy również kotły z wbudowanym zasobnikiem. W tym przypadku praktycznie cała kotłownia zamknięta jest w obudowie kotła – całość zajmuje więc mniej miejsca i wygląda estetyczniej. Wbudowane zasobniki mają jednak mniejszą pojemność wody niż te wolnostojące.
Kiedy kocioł jednofunkcyjny to dobry wybór?
1. Gdy odległość od kotła do łazienki lub innego najdalej wysuniętego punktu poboru ciepłej wody jest duża (wówczas kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem pozwala zastosować tzw. cyrkulację ciepłej wody, która rozwiązuje problem dłuższego oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kranu)
2. Gdy zależy nam na wyższym komforcie ciepłej wody i domownicy będą korzystać z kilku punktów poboru wody jednocześnie (mamy więcej niż 1 łazienkę).
3. Kocioł jednofunkcyjny bez zasobnika sprawdzi się też w przypadku, gdy posiadamy inne urządzenie do ogrzewania wody użytkowej w domu, np bojler elektryczny czy pompę ciepła do wody użytkowe (c.w.u.)
Kocioł dwufunkcyjny
posiada zwykle dwa wymiennika ciepła. W jednym podgrzewa wodę, która trafia do grzejników lub/i podłogówki, w drugim wodę użytkową. Woda użytkowa jest ogrzewana dopiero w momencie jej poboru, czyli po odkręceniu kranu. W przypadku takiego kotła odkręcenie drugiego kranu z ciepłą wodą może spowodować gwałtowne obniżenie temperatury wody wypływającej z wcześniej odkręconego kranu.
Kiedy więc kocioł dwufunkcyjny to dobre rozwiązanie?
1. Gdy nie mamy wystarczająco dużo miejsca w domu lub mieszkaniu, aby zamontować kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u.
2. Gdy mamy jedną łazienkę a najdalej wysunięte punkty poboru ciepłej wody (krany, wanna, prysznic) znajdują się blisko kotła.