Jak oszczędnie ogrzewać wodę użytkową?

Spis treści

Zobaczmy więc jak oszczędnie ogrzewać wodę przy pomocy tych urządzeń.

Kolektory słoneczne


Wykorzystują darmową energię promieniowania słonecznego do ogrzania wody, która jest magazynowana w specjalnych zbiornikach, z których możemy czerpać wedle potrzeby. Wydajne kolektory płaskie oszczędzają w skali roku średnio nawet 60% energii potrzebnej do podgrzewu wody użytkowej. Kolektory słoneczne będą dobrym rozwiązaniem, m.in. gdy woda użytkowa w naszym domu ogrzewana jest gazem, olejem lub prądem. Co istotne, nieważne, czy zdecydujesz się na nowe olejowe czy gazowe ogrzewanie kondensacyjne, system grzewczy opalany drewnem czy pompę ciepła– wszystkie nowoczesne instalacje mogą zostać zaprojektowane z myślą o połączeniu z technologią solarną.

Pompa ciepła do wody użytkowej


Jej zastosowanie pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie wody nawet do 40%. Jest to możliwe dzięki temu, że pompa ciepła do podgrzewania wody wykorzystuje darmową energię zawartą w powietrzu. W tym celu pompa ciepła może pobierać energię z powietrza zewnętrznego lub powietrza z pomieszczenia, w którym została zainstalowana.
Pompa ciepła do wody użytkowej sprawdzi się m.in. w instalacjach z kotłami na paliwa stałe, które poza okresem grzewczym nie są uruchamiane, a woda do mycia w tym czasie ogrzewana jest prądem (np. elektrycznym bojlerem). Pompa ciepła ciepłej wody użytkowej może być też dobrą alternatywą dla kolektorów, przy ogrzewaniu gazem i olejem, np. gdy nie dysponujemy dobrym miejscem na montaż solarów.

Zestaw fotowoltaiczny do podgrzewania wody


Jego głównym elementem są panele fotowoltaiczne, które energię pozyskaną z darmowego promieniowania słonecznego zmieniają w energię cieplną. Zapewnia to niskie koszty ogrzewania wody – jej temperatura jest podnoszona do komfortowej dla nas wartości za pomocą grzałki zasilanej darmowym prądem z promieniowania słonecznego. Zestaw fotowoltaiczny może być zintegrowany z istniejącym systemem grzewczym, co pozwoli zaoszczędzić do 70% energii na podgrzanie wody w przeciętnej 4 osobowej rodzinie.

 

jak oszczędnie ogrzewać wodę

 

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.