Jakie kwiaty możemy wysiewać w marcu na balkonie?

Spis treści

Wczesny wysiew

Luty i marzec to miesiące tzw. wczesnego wysiewu. To dobry czas na posianie pierwszych warzyw i kwiatów, które uprawia się z rozsady. Aby uzyskać dobre efekty, trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad. Podstawowa kwestia to dobór odpowiednich gatunków, czyli takich warzyw, kwiatów i ziół, które poradzą sobie w niskich temperaturach i zmiennych warunkach pogodowych.
W marcu rozpoczynamy sadzenie kwitnących wiosną roślin dwuletnich. Są one wygodne i niewymagające, zatem doskonale nadają się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. W pierwszym roku po wysianiu, roślina wytwarza korzenie, pędy i liście. W drugim roku powstają kwiaty i nasiona, a następnie roślina obumierają. Co ważne, w przypadku gwałtownych spadków temperatur, nie trzeba przenosić ich w cieplejsze miejsce. Wystarczy, że zabezpieczymy takie rośliny przed wiatrem i obłożymy ich doniczki specjalnym okryciem zapobiegającym przemarzaniu ziemi.

Ciesz się kwiatami

Najpopularniejsze gatunki balkonowe to: bratek ogrodowy, miesięcznica roczna, dzwonek ogrodowy, naparstnica, niezapominajki, goździki ogrodowy, prawoślaz różowy, dziewanna fioletowa. Warto pamiętać, że jeśli chcemy posadzić te rośliny w ogrodzie a nie na balkonie, to powinniśmy wstrzymać się do przełomu maja i czerwca.
Doskonałym gatunkiem do sadzenia na balkonach i tarasach są bratki. Te niewielkie kwiatki są odporne na niską temperaturę i przymrozki, dlatego można sadzić je już na przełomie lutego i marca. Są to rośliny dwuletnie, jeśli więc chcemy wysiać je sami, to musimy pamiętać, że na kwitnienie trzeba będzie poczekać do następnego roku. Jeśli zaś zależy nam, aby nasze bratki zakwitły już za kilka miesięcy, to warto udać się na lokalny bazarek bądź do sklepu ogrodniczego i kupić tzw. rośliny z rozsady. Następnie wystarczy posadzić je w odpowiednim pojemniku, postawić w nasłonecznionym miejscu balkonu i co kilka dni podlewać, a już w maju będziemy mogli cieszyć się wdzięcznymi kwiatkami.
Bratki można sadzić w skrzynkach balkonowych lub w różnego rodzaju pojemnikach. Doskonale prezentują się one w doniczkach z naturalnych materiałów: wikliny, drewna czy nawet gałęzi. Równie dobrze wyglądają bratki posadzone w metalowych donicach czy ceramicznych misach. Z pewnością każdy znajdzie odpowiednie pojemniki oraz kolory bratków pasujące do jego balkonu czy tarasu.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.