Odetchnij… czystym powietrzem

Spis treści

Smog towarzyszy nam cały rok, ale w sezonie jesienno-zimowym jest szczególnie odczuwalny i uciążliwy. Zanieczyszczonym powietrzem oddychamy na zewnątrz, ale nie jesteśmy od niego wolni w domu czy w samochodzie. Co zatem możemy zrobić, by szybko poprawić jakość wdychanego powietrza? Mamy dla Was kilka rozwiązań.

Rośliny
W domu spędzamy teraz mnóstwo czasu i niewątpliwie brakuje nam kontaktu z naturą. Coraz chętniej ozdabiamy swoje mieszkania roślinami, to jeden z trendów wnętrzarskich 2021. Postawmy na gatunki, które w naturalny sposób oczyszczają powietrze, np. aloes, paprotkę, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity czy fikus beniamina. Wystarczy kilka roślin, by znacznie poprawił się klimat w naszym domu, a przy tym będzie pięknie i zielono.

Regularne sprzątanie
Szkodliwe zanieczyszczenia osiadają na domowych sprzętach, dlatego należy je regularnie i dokładnie czyścić zwilżoną ściereczką. Większe zabrudzenia usuwajmy za pomocą hipoalergicznych środków lub samodzielne zrobionych domowych preparatów. Nie zapominajmy też o odkurzaniu podłóg, tu najlepiej sprawdzi się odkurzacz z dobrym filtrem (tylko nie zapominajmy, że filtr odkurzacza też trzeba czyścić i wymieniać). Po odkurzaniu warto podłogę umyć, oczywiście naturalnymi, niepodrażniającymi środkami.

Oczyszczacz powietrza
Dobrej klasy urządzenia potrafią oczyścić powietrze w aż w 99,98%. Ważne, aby wybrać oczyszczacz z wysokiej jakości filtrami i właściwie go używać (o tym pisałyśmy tu). Niektóre urządzenia posiadają 6-stopniowy system filtracji: 4 filtry zapewniają maksymalne oczyszczenie powietrza, lampa UV gwarantuje biologiczne oczyszczanie, a jonizator reguluje bilans jonów.

Maska antysmogowa
Jeszcze rok temu rzadko widzieliśmy na ulicach osoby noszące maski, teraz to nasza codzienność. Skoro i tak je nosimy, warto wybrać taką z filtrem wychwytującym zanieczyszczenia takie jak szkodliwe pyły, spaliny, a nawet dym tytoniowy. Maski antysmogowe są dostępne w wielu kolorach i rozmiarach dla dorosłych i dla dzieci, więc każdy znajdzie odpowiednią dla siebie.

W samochodzie
Oddychać czystym powietrzem chcemy też jadąc samochodem. Oczywiście lepiej byłoby się przestawić na bardziej ekologiczny środek transportu i nie przyczyniać się tworzenia smogu. Ale skoro już musimy… to zamontujmy filtr kabinowy. W znacznej mierze ochroni nas przed szkodliwymi zanieczyszczeniami, pod warunkiem, że będziemy pamiętali o jego wymienianiu, podobnie jak o czyszczeniu klimatyzacji.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.