Jak zwalczyć smog? Poznaj nasze 5 sposobów

Spis treści

Problem smogu dotyczy mieszkańców wielu obszarów kraju. Największy udział w tworzeniu smogu w miastach ma tzw. niska emisja, czyli dym z pieców i kotłowni opalanych kiepskiej jakości węglem, drewnem i śmieciami. Na drugim miejscu jest transport drogowy.

Najbardziej szkodliwymi składnikami smogu są pyły zawieszone (PM10 i PM2,5), dwutlenek siarki, tlenki azotu, benzo(a)piren i metale ciężkie. Ich wdychanie może powodować kaszel, prowadzić do alergii, zaostrzenia objawów astmy, a nawet przyczyniać się do nowotworów.

Sposobów walki ze smogiem może być wiele. Są te, które bezpośrednio wpływają na zmniejszenie smogu eliminując przyczynę jego powstawiania, jak również takie, których zastosowanie pozwoli nam uniknąć skutków smogu. Jak podjąć walkę ze smogiem?

Zrób to dla swojego zdrowia i otoczenia

1. Ogranicz korzystanie z samochodu, korzystaj z środków

Transport wraz z sektorem komunalno-bytowym jest głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza odpowiedzialnym m.in. za emisję tlenków azotu. Korzystając z środków transportu miejskiego, roweru, hulajnogi lub zwyczajnie przemieszczając się pieszo, nie tylko nasze samochody nie emitują spalin, ale również my poruszamy się, co jest dla nas zdrowsze, a dodatkowo oszczędzamy pieniądze, nie wydając ich na paliwo.

2. Zastosuj oczyszczacze powietrza

Jednym z doraźnym sposobów na eliminację smogu w naszych domach są oczyszczacze powietrza. Oczyszczacz powietrza V-AIR 100 – skutecznie dba o jakość powietrza i pozbywa się z otoczenia smogu, kurzu i pyłów. Poza klasycznym mechanicznym oczyszczaniem powietrza, eliminuje szkodliwe mikroorganizmy z wykorzystaniem wbudowanej technologii LED UV, która wykorzystuje zjawisko fotokatalizy do neutralizacji drobnoustrojów, bakterii, wirusów i zarodników pleśni.

3. Stosuj maseczkę antysmogową

Jeśli nie mamy już wyjścia i musimy przemieszczać się w okresie największego stężenia pyłów i gazów, użyjmy maseczkę antysmogową. Skuteczność masek antysmogowych zależy przede wszystkim od filtrów, które zostały w nich zastosowane. Mogą to być filtry jednorazowe albo wymienne. Najważniejsze, żeby każda, wybrana przez nas maska, przylegała ściśle do twarzy. Nie jest to rozwiązanie które idealnie pozwoli zatrzymać smog i oddychać czystym powietrzem, ale jej zastosowanie choć w drobny sposób ograniczy ilość szkodliwych substancji wdychanych przez nas.

4. Posadź drzewo

Drzewa nie tylko produkują tlen, ale są niezwykle skuteczne w oczyszczaniu powietrza z toksycznych gazów i pyłów, w tym także smogu, uczestniczą również w redukcji gazów cieplarnianych. Przez ich aparaty szparkowe, umiejscowione w liściach, dostają się do środka i są unieszkodliwiane różnorodne niebezpieczne gazy, np. dwutlenek siarki, dwutlenek azotu czy tlenek węgla. Na liściach osadza się pył zawieszony oznaczany symbolem PM10 i PM2,5. To bardzo niebezpieczne składniki smogu.

5. Postaw na zieloną energię

Prawda jest taka, że w Polsce nadal większość energii pochodzi z elektrowni węglowych, czyli z nieodnawialnych źródeł. Naszą przyszłością jest instalacja pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. Jest to rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. To, czy i jak szybko się z nim uporamy zależy od naszych decyzji, przede wszystkim dotyczących sposobu ogrzewania domów. Rozwiązaniem tego problemu są odnawialne źródła energii (OZE). Niestety w naszym kraju wciąż użytkowanych jest wiele kotłów na węgiel, niespełniających podstawowych standardów emisyjnych. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest ich wymiana na urządzania bazujące na odnawialnych źródłach energii (OZE). Jednym z urządzeń grzewczych korzystających z OZE jest pompa ciepła. Pozyskuje ona energię zakumulowaną w trzech niewyczerpalnych źródłach – powietrzu, gruncie lub wodzie, i przekształca ją w ciepło. Pompy ciepła nie emitują żadnych spalin do atmosfery – są więc bezpieczne dla środowiska oraz zdrowia ludzi.

Walka ze smogiem również w Polsce wspomagana jest poprzez programy, które m.in. umożliwiają inwestorom uzyskanie dofinansowania na działania proekologiczne. Taką inicjatywą jest funkcjonujący obecnie Program Czyste Powietrze, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz wydzielonych lokali w budynkach jednorodzinnych oraz osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Jego głównym celem jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne, dlatego skupia się m.in. na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz wspomaganiu inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym również w pompy ciepła i fotowoltaikę. Planując budowę domu lub zmianę źródła ciepła w istniejącym budynku, warto więc ubiegać się o dofinansowanie na OZE.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.