Jak oszczędzać wodę w domu? Poznaj 6 sposobów

Spis treści

Każdy słyszał o potrzebie oszczędzania wody, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie to jest ważne. Na niebieskiej planecie, czyli Ziemi, woda stanowi aż 71%. Z tego tylko 2,5% to zasoby słodkie, które w większości tworzą lodowce i wieczne śniegi. Wody pitne to zaledwie 1% wszystkich światowych zasobów. Zmiany klimatyczne, rozwój przemysłu oraz wzrost liczby ludności sprawiają, że potrzebujemy jej coraz więcej.

Czy wiesz, że przeciętny obywatel UE zużywa 5011 litrów wody dziennie? Z tych 5011 litrów, do zadań w gospodarstwie domowym wykorzystywane są tylko 23 litry. Pozostałe zużycie wody powstaje w związku z codzienną konsumpcją pożywienia i zużyciem energii. I ta konsumpcja stale rośnie w miarę wzrostu dochodów.

Chciałbyś zmienić swój styl życia na bardziej ekologiczny, a dodatkowo zmniejszyć wysokość miesięcznych opłat? Zacznij od oszczędzania wody! Wystarczy, że wprowadzisz kilka niewielkich zmian, by odczuć różnicę w domowym budżecie. Sprawdź, jak oszczędzać wodę na 6 łatwych sposobów!

1. Napraw cieknący kran.

Często lekceważymy kapiącą wodę z kranu, ale gdyby tak ją zebrać, mogłoby się okazać, że dziennie bezużytecznie wykorzystujemy kilkanaście litrów. W skali roku jest to ogromna strata. Pęknięcia uszczelek są wynikiem najczęściej zwykłej eksploatacji. Pamiętajmy, że guma również ma określoną żywotność.

2. Wybierz prysznic zamiast wanny

Podczas kąpieli w standardowej wannie (160-170 cm długości) zużywasz nawet 170 litrów wody! Biorąc szybki 4-minutowy prysznic, zużyjesz natomiast ok. 40 litrów. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, którą opcję powinien wybrać.

3. Zakręcanie kranu podczas codziennej higieny

Mimo rosnącej świadomości na temat oszczędzania wody, nadal są osoby, które w trakcie mycia zębów, rąk albo golenia nie zakręcają wody. Jeśli do nich należysz – koniecznie zmień ten nawyk. Gdy kurek jest całkowicie odkręcony, może to być nawet 9 l/minutę.

4. Zainwestuj w zmywarkę

Jeśli jeszcze nie masz zmywarki w swojej kuchni, koniecznie musisz to zmienić. Nie dość, że zyskasz czas, który każdego dnia przeznaczałeś na stanie przy zlewie, to jeszcze zupełnie przy okazji będziesz oszczędzał wodę. Zużycie wody przez zmywarkę może być nawet 4 razy mniejsze niż podczas mycia ręcznego

5. Zbieranie deszczówki

Wbrew pozorom deszczówkę można też zbierać w mieszkaniu, a raczej na balkonie. Wystarczy zainstalować mini rynnę i podstawić pod nią niewielką beczkę. Zebraną wodę można wykorzystać do podlewania roślin na balkonie i w domu.

6. Wykorzystuj wodę ponownie

Woda po gotowaniu makaronu, jajek i warzyw to idealny nawóz dla roślin doniczkowych i balkonowych. W niej znajduje się wiele związków odżywczych, takich jak wapń, fosfor oraz azot. Oczywiście woda musi być wystudzona, rozcieńczona ze zwykłą oraz nie może zawierać soli. Jeśli korzystasz z suszarki bębnowej, po skończonym cyklu suszenia nie wylewaj wody – możesz zużyć ją np. do podlania kwiatów. Jeśli zdecydujesz się już na kąpiel w wannie, wykorzystaj wlaną w nią wodę jeszcze raz np. do umycia podłogi. Jesteś na etapie budowy domu? Pomyśl o inwestycji w specjalny system do pozyskiwania i oczyszczania wody.

Pamiętaj o tym, że tylko 1% wody znajdującej się na całej planecie jest zdatny do picia! Jeśli każdy z nas we własnym domu podejmie podstawowe kroki, by zacząć oszczędzać wodę, widmo wyczerpania zasobów może się oddalić. Zróbmy to dla nas i dla naszej planety!

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.