Kojarzysz ten nieprzyjemny, zatęchły zapach, który niekiedy unosi się w domu lub mieszkaniu przez kilka dni w okolicach września, października lub listopada? To oznacza dwie rzeczy – po pierwsze, ruszył sezon grzewczy, a po drugie – od ostatniego czyszczenia kaloryferów minęło już nieco czasu. Warto więc wyczyścić kaloryfery w domu.
Grzejniki to jedne z najczęściej pomijanych przestrzeni w trakcie sprzątania mieszkania. To duży błąd, ponieważ gromadzą duże ilości kurzu i bakterii. Co więcej, czyszczenie kaloryfera powinno przeprowadzać się dwa razy do roku – przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego. Zdajemy sobie sprawę, że o ile czyszczenie grzejników żeliwnych nie jest zbyt skomplikowanym zajęciem, o tyle czyszczenie grzejników płytowych może przysporzyć więcej trudności ze względu na konieczność demontażu. Dlatego przychodzimy dziś z pomocą i podpowiadamy, jak wyczyścić kaloryfer, aby lśnił czystością, a cała procedura przebiegła sprawnie i bezproblemowo.
Dlaczego czyszczenie grzejników jest takie ważne?
Przede wszystkim kaloryfery są siedliskiem kurzu i bakterii, dlatego dbanie o ich czystość to sprawa tak oczywista, jak na przykład regularne odkurzanie dywanów. Oczywiście kaloryfery mają różną budowę, dlatego każdy będzie wymagał nieco innego podejścia. Z którymi będziemy mieli najwięcej pracy?
Czym wyczyścić kaloryfer?
Czyszczenie grzejnika wymaga odpowiedniego przygotowania materiałów, które ułatwią wykonanie tej pracy i zapewnią optymalne efekty. Warto zakupić specjalną szczotkę do czyszczenia grzejników oraz wykorzystać wąską nakładkę odkurzacza. Jeśli nie posiadasz takich przedmiotów, z pomocą przyjdzie na przykład pędzel krzywik oraz rolka po zużytym ręczniku papierowym. Do czyszczenia grzejników najlepiej wybrać również ściereczki z mikrofibry. Powierzchnia wielu grzejników jest chropowata i użycie ręcznika kuchennego nie zda tu egzaminu. Skorzystaj również z delikatnych preparatów do usuwania kurzu lub płynu do mycia naczyń rozcieńczonego z wodą.
Czyszczenie kaloryfera żeberkowego krok po kroku
Rozpocznij od użycia odkurzacza. Jako pierwszą wykorzystaj cienką końcówkę, którą sięgniesz w najmniejsze trudno dostępne zakamarki. Później sięgnij po końcówkę z miękkim włosiem i dokładnie wyczyść resztki zalegającego kurzu pomiędzy żeberkami. Skup się na czyszczeniu przerw między żeberkami, ponieważ tam zbiera się go najwięcej. Na samym końcu zajmij się czyszczeniem zabrudzeń zewnętrznych. Nie jest to zbyt skomplikowane i wymaga jedynie użycia ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Miękka szmatka z mikrofibry pozwoli na bezpieczne usunięcie brudu, dzięki czemu unikniesz uszkodzenia powłoki kaloryfera, co mogłoby doprowadzić do korozji.
Jak wyczyścić kaloryfer aluminiowy płytowy? Przygotuj się na demontaż
Grzejniki płytowe są obecnie niezwykle popularne – są estetyczne i dobrze komponują się z wnętrzem. Jednocześnie czyszczenie kaloryfera tego typu jest nieco utrudnione, ponieważ wymaga demontażu kratki górnej. Jak wyczyścić kaloryfer aluminiowy płytowy z kurzu? Oto instrukcja krok po kroku.
Demontaż rozpocznij od sprawnego usunięcia gałki termostatycznej. Umożliwi to dalsze działanie. Następnie usuń kratkę na górze. Umocowana jest przy pomocy specjalnych zatrzasków, które możesz delikatnie podważyć nożem. W przypadku dłuższych kaloryferów zwróć uwagę, czy na pewno udało ci się otworzyć wszystkie zatrzaski, zanim usuniesz grill. Użyj odkurzacza z długą końcówką bądź specjalnej szczotki do czyszczenia grzejników. Włóż szczotkę od góry i dokładnie, wykonując powolne ruchy, wyczyść mechanizm ukryty za płytą. Jeśli wewnętrzna część jest już czysta, możesz ponownie założyć kratkę i zająć się myciem grzejnika z zewnątrz. Podobnie jak w przypadku kaloryfera żeberkowego wykorzystaj do tego miękką ściereczkę oraz ciepłą wodę z płynem do naczyń.