Jak wybrać mieszkanie pod wynajem?

Spis treści

Zakup mieszkania pod wynajem to jeden z popularniejszych sposobów inwestowania w nieruchomości. Jest to inwestycja bezpieczna, generująca bieżące przychody, a jednocześnie pozwalająca zarabiać na wzroście nieruchomości w czasie. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się zyskami z zakupionej nieruchomości, musimy znaleźć odpowiednie mieszkanie na wynajem. Sprawdźmy, jakie mieszkanie na wynajem najlepiej wybrać, by inwestycja okazała się opłacalna. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę wybierając mieszkanie? W jakiej dzielnicy najlepiej szukać? Obrzeża miasta czy jednak samo centrum? W kliku prostych punktach postaramy się odpowiedzieć na te pytania.


Idealne mieszkanie pod wynajem, czyli jakie i dla kogo?

Kupno mieszkania pod inwestycję jest ważną decyzją. I chociaż może wydawać się, że powinniśmy się kierować tymi samymi kryteriami co przy wyborze własnych „czterech kątów”, to nic bardziej mylnego. Warto zatem wcielić się w rolę przyszłego najemcy. Na samym początku powinniśmy ustalić kto jest grupą docelową, której będziemy chcieli wynająć mieszkanie. Czy interesuję nas wynajmowanie dla rodziny, studentów czy też osoby, która tylko na jakiś czas będzie u nas mieszkać.

Dzięki określeniu, kto będzie naszym najemcom łatwiej będzie nam dobrać metraż „czterech kątów” oraz na przykład jego lokalizację. Może się okazać, że często głośne i tłoczne centrum miasta, które uwielbiamy nie sprawdzi się, gdy chcemy wynająć je rodzinie z trójką dzieci. Osoby, które planują wynająć mieszkanie dla rodzin o wiele częściej zainteresowane są lokalizacjami w dobrze zorganizowanych dzielnicach.

Duża ilość placówek zdrowotnych, oświatowych, kulturalnych, czy też łatwy dojazd komunikacyjny to tylko kilka zalet, które mogą przyciągnąć rodzinę poszukująca „czterech kątów” na wynajem. Warto też się zorientować czy nasze mieszkanie położone jest w pobliżu sklepów spożywczych, centrów handlowych. Łatwy dostęp do takich miejsc będzie dużym ułatwieniem dla rodziców, gdzie wyjście na zakupy to zawsze większa wyprawa. Wbrew pozorom takie mieszkanie nie musi znajdować się bardzo blisko centrum, ale już dobre połączenie zarówno autem jak i komunikacją na pewno będzie dużym atutem.

Szybki i komfortowy dojazd do centrum miasta będzie na pewno kluczowy jeśli chcemy wynajmować mieszkanie studentom. Studenci wybierają częściej te mieszkania, które zlokalizowane są w pobliżu centrum miasta jak i takie blisko uczelni – a te często zlokalizowane są właśnie w centralnych częściach miasta.

Kupując mieszkanie, którego najemcą będą studenci należy zwrócić też uwagę na jego rozkład. O wiele łatwiej będzie nam znaleźć chętnych na wynajem, jeśli nie będzie pomieszczeń przechodnich. Jeśli jedno mieszkanie wynajmuje kilka osób, które dopiero się poznają to taki układ zapewni im komfort.


Długość wynajmu a urządzenie mieszkania?

Wydawałoby się, że długość wynajmu, a urządzanie mieszkania nie mają ze sobą nic wspólnego. Wynajem krótkoterminowy stał się w ostatnim czasie mocno popularny. Interesuję przede wszystkim osoby, które na przykład przyjeżdżają do danego miasta w związku z pracą tymczasową. Warto wówczas zadbać o to, żeby lokal był wyposażony w tak podstawowe rzeczy, jak lodówka, pralka, kuchenka czy też żelazko i suszarka. Osoby, które tylko na jakiś czas się przenoszą często nie inwestują w takie rzeczy, gdyż przenoszenie ich z miejsca na miejsce może być nieopłacalne. Planując wynajem krótkoterminowy trzeba jednak pamiętać, że jest on dużo bardziej angażujący i wymagający poświęcenia dużo większej ilości czasu. W przypadku długoterminowego wynajmu sprawa wydaje się być o tyle prostsza, że podpisujemy umowę na dłużej z jedną osobą.

Kupując mieszkanie pod wynajem musimy wziąć wiele czynników pod uwagę. Warto wcielić się w rolę swojego przyszłego najemcy i zastanowić się nad jego potrzebami. Dobrze dobrana lokalizacja czy układ mieszkania mogą znacząco przyśpieszyć szukanie najemcy, dzięki czemu nasza inwestycja szybciej się zacznie zwracać.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.