Japandi – styl, który podbija wnętrzarskie trendy!

Spis treści

Kiedy skandynawski minimalizm łączy się z japońskim duchem, powstaje nowy trend, który podbija wnętrza i śmiało się w nich mości. To japandi. Historia tego nowego trendu nie jest długa. Pojawił się kilka lat temu, a do Polski zawitał niedawno. Niektórzy uważają, że to coś więcej niż styl – to filozofia życia, podobnie jak duńskie hygge czy szwedzkie lagom. Zobacz jak wygląda styl japandi we wnętrzach i jak je urządzić, żeby osiągnąć pożądany miks.

Czy charakteryzuje się styl japandi?

Popularny na Pintereście styl japandi jest swoistą mieszanką stylów, która czerpie z pokrewnych estetyk wszystko, co najlepsze. Minimalizmowi zawdzięcza proste bryły, geometryczne linie i oszczędność form. Ze stylu skandynawskiego zapożycza prostotę, zamiłowanie do naturalnych surowców i stonowane barwy. Ze stylu wabi-sabi czerpie nawiązania do kultury japońskiej ściśle związanej z naturą przemijania, sztukę kintsugi, przestrzeń, doświetlone wnętrza i krótką dewizę „Less is more”.

Jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

Aranżacja wnętrz w stylu japandi to świetne rozwiązanie dla minimalistów, którzy nie lubią zagracać przestrzeni zbyt dużą liczbą elementów. Ilość mebli we wnętrzach w stylu japandi jest ograniczona do absolutnego minimum – powinny się tu znaleźć wyłącznie te niezbędne z punktu widzenia praktyczno-użytkowego. Wnętrza powinny sprzyjać wyciszeniu. Im mniej elementów rozpraszających, tym lepiej. Im bardziej niezakłócona przestrzeń, tym łatwiej oderwać się od pośpiechu i stresu. Im mniej bodźców, tym łatwiej o pożądane osiągnięcie równowagi wewnętrznej. Urządzając wnętrze w stylu japandi skupmy się maksymalnie na trzech kolorach. Mogą to być beże, szarości, czerń, złamana biel oraz pokrewne kolory ziemi. W stylu japandi ogranicza się ilość bibelotów na rzecz dobrej jakości, niskich mebli. Najczęściej są one wykonane z naturalnych surowców takich jak drewno, rattan czy bambus. W kulturze japońskiej mocno zakorzeniona jest idea życia zgodnie z naturą oraz szacunek do starych przedmiotów. Dlatego wybierzmy meble w taki sposób, aby posłużyły nam przez długie lata. W stylu japandi wykorzystuje się wyłącznie naturalne materiały takiej jak len, bawełna, kamień i drewno – głównie jasne. Wśród wzorów dominują plecionki, delikatne geometryczne wzory oraz artystyczne printy.

Światło i przestrzeń

Duże znaczenie w wystroju wnętrz w stylu japandi ma również światło, nie tylko to naturalne (którego powinno być możliwie najwięcej), ale i sztuczne. Planując oświetlenie do aranżacji w stylu japandi, pamiętaj, aby było ono zróżnicowane i znajdowało się na kilku różnych poziomach. Dzięki temu unikniesz sytuacji nadmiernego skoncentrowania intensywnego światła w jednym punkcie – wnętrza japandi lubią światło dyskretne i równomiernie rozmieszczone, sprzyjające wyciszeniu. Bardzo cenią światło naturalne, dlatego ogromną popularnością cieszą się tutaj możliwie najbardziej odsłonięte okna.

Jakie dodatki lubi styl japandi?

Przede wszystkim zwracające uwagę kształtem, fakturą czy barwą. Może to być kompozycja z kwiatów czy suchych gałęzi w ceramicznym wazonie, piękna, minimalistyczna roślina w doniczce czy wysmakowana grafika na ścianie. Jej temat powinien być inspirowany naturą, podobnie jak inne motywy, widniejące na tkaninach dekoracyjnych, na przykład poduszkach. Desenie roślinne mogą też zdobić dywan, lepiej jednak wybrać jednobarwny – tak duża, wzorzysta i i wielobarwna płaszczyzna mogłaby zaburzyć spokój aranżacji.

Komu spodoba się styl japandi?

Stylistyka japandi z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom minimalizmu, osobom ściśle związanym z naturą oraz tym, którzy cenią dobrą jakość. Stonowane barwy wprowadzają do wnętrz harmonię, ład i spokój, dzięki czemu nasz dom stanie się prawdziwą oazą. Z dala od zgiełku miasta i zbyt wielu bodźców, których doświadczamy na co dzień.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.