Jak prać ekonomicznie i mądrze?

Spis treści

Jak prać ekonomicznie i mądrze?   Powszechnie wiadomo, że tkaniny dzielimy na wykonane z włókien naturalnych oraz syntetycznych. Dobrze jest więc dostosować temperaturę i sposób prania do rodzaju tkaniny, z jakiej uszyte są nasze ubrania. Bawełnę możemy prać w temperaturze nawet do 90 stopni, ale nie zawsze jest to potrzebne. Prania z gotowaniem wymagają jedynie pościel i ręczniki, i to od czasu do czasu. Lubimy, kiedy nasze tkaniny pościelowe są naprawdę śnieżnobiałe… Nie każdy wie, że uzyskanie takiej śnieżnej bieli nie jest trudne – wystarczy dodać do proszku 2-3 łyżki sody oczyszczonej. Płukanie w sodzie polecane jest także do prania firanek – ostatnie płukanie nada firankom blasku, a wieszanie ich na karniszach jeszcze wilgotnych spowoduje, że ładnie się usztywnią i ułożą.

Tkaniny kolorowe, takie jak bielizna, koce czy swetry, pierze się w niższych temperaturach, około 30-40 stopni.
Segregując pranie dobrze jest zwrócić uwagę na intensywność zabrudzeń. Lekko przybrudzone tkaniny nie wymagają aż tak dużej ilości proszku jak tkaniny mocno zabrudzone (błoto, trawa, tłuszcze). Pamiętajmy też, że jeśli tkaniny nie są bardzo brudne, nie wymagają do prania wysokich temperatur.

Korzystaj z funkcji ECO!

Ważne jest aby podczas prania zapełniać pralkę do pełna. Po pierwsze, ze względów ekologicznych – wodę i prąd zużyjemy tylko raz do większego prania, a po drugie, z uwagi na bezpieczeństwo bębna – niewystarczająco wypełniony może się uszkodzić podczas wirowania. Jeśli pralka posiada funkcję ECO, koniecznie z niej korzystajmy!
Raz w miesiącu powinno się przeprowadzać czyszczenie pralki. Możemy użyć gotowych preparatów do czyszczenia, kostek odkamieniających, ale bardziej ekologicznym sposobem jest użycie sody oczyszczonej. Wsypujemy ją do wszystkich pojemników – soda oczyści je z zalegających pozostałości proszków do prania i płynów zmiękczających, a następnie nastawiamy program o temperaturze 90 stopni, bez wirowania. Pamiętajmy, że regularne stosowanie środków odkamieniających pozwoli na dłuższą eksploatację pralki oraz znaczną oszczędność energii elektrycznej – czysta grzałka będzie zużywać mniej prądu.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.