Zielona energia – co to jest?
Dom i ogród

Zielona energia – co to jest?

Wracamy do natury, choć odbywa się to niemałym kosztem. Środki czystości zamieniamy na ekologiczne, staramy się jeść warzywa i owoce z bio-upraw, a jajka kupować tylko z wolnego wybiegu. Czy niedługo, jako coraz bardziej świadomi konsumenci, będziemy chcieli, aby do naszych domów docierała tylko zielona energia?

Moc płynąca z natury

  Źródła energii. Źródłami energii odnawialnej są wiatry, promienie słoneczne, fale morskie, zasoby geotermalne oraz opady.  Umiejętne ich wykorzystanie pozwala na produkcję energii bez trucia przyrody i zanieczyszczania powietrza. Wiele państw, w tym Polska, do wytworzenia energii elektrycznej wciąż stosuje węgiel – to sprawdzona metoda, ale zdecydowanie szkodliwa dla środowiska naturalnego. Jednak coraz więcej mówi się o zielonej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł oraz o samodzielnym produkowaniu jej dla indywidualnych gospodarstw domowych.

 

Na powszechne stosowanie energii z tego typu źródeł w szerokim zakresie póki co pozwalają sobie najbogatsze kraje, które są wręcz nastawione na ochronę środowiska i stanowią czołówkę państw świata, w których dokonują się korzystne zmiany proekologiczne w społecznej świadomości.

Popularnym rozwiązaniem stosownym w celu wytworzenia zielonej energii są elektrownie wiatrowe. Sprawdzają się ona głównie tam, gdzie klimat jest najbardziej sprzyjający tego rodzaju technologiom. Wiatraki można spotkać tam, gdzie dużo wieje, czyli m.in. na wybrzeżach. Wpisały się one na stałe np. w holenderski krajobraz, gdzie kiedyś wykorzystywano drewniane wiatraki do różnego typu prac mechanicznych. Jednak i ta metoda ma swoich przeciwników – każdego roku łopaty strzelistych wiatraków zabijają setki tysięcy migrujących ptaków.

Imponującym pod względem rozmachu są elektrownie słoneczne. Są to przeważnie tysiące lustrzanych ekranów obijających światło słońca w taki sposób, aby przekazać ją do generatora, który je skumuluje i przetworzy na energię użytkową, a ta popłynie do domów. Widok elektrowni słonecznej jest czymś, co warto zobaczyć, bo wygląda wprost niesamowicie. Ekrany ustawione są na ogromnej przestrzeni, a pośród nich stoi wysokie wieże słoneczne. Klimat science-fiction udzieli się każdemu, kto zapragnie na własne oczy zobaczyć taką elektrownię. Największa na świecie elektrownia tego typu znajduje się w Hiszpanii.

Zielona energia w domu

Ekologiczny prąd może mieć każdy z nas. Boom na instalowanie paneli słonecznych zaczął się kilka lat temu i firmy. Odkąd możliwe stały się dofinansowanie do domowych mikrostacji produkujących prąd i ciepło, ludzie chętniej zaczęli montować instalacje przeznaczone do produkcji domowej energii. A wybór jest całkiem spory, ponieważ można zakładać kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę, indywidualne elektrownie wiatrowe czy systemy fotowoltaiczne. Dofinansowania na lata 2014-2022 z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opiewają na kwotę 800 mln złotych. 

W ostatnim czasie odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej powszechne także w takim małym indywidualnym wymiarze. Nasza świadomość ekologiczna wzrasta i trzeba brać pod uwagę to, że w najbliższych latach powstanie więcej przydomowych elektrowni.

Może Cię również zainteresować

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Prezenty i ozdoby z kartonu czyli święta w duchu less waste

Poznaj wnętrzarski hit, czyli styl pałacowy w nowej odsłonie

praktyczna łazienka

Praktyczna łazienka

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej – modny dodatek we wnętrzach

Jak urządzić domowe biuro

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Jak wykonać domową galerię obrazów?

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Dom jaśnie oświetlony

Wiosenna pielęgnacja róż

Jak przygotować własną rozsadę?

Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??

Kwiaty na wiosnę

Zmień swoje wnętrze na wiosnę. Kwiaty na wiosnę

Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Ściany działowe pilnie potrzebne

Praktyczne meble ogrodowe

Wygładzanie ścian bez pyłu

Jak układać mozaikę?

Styl Boho we wnętrzach

Styl Boho we wnętrzach

wianek Bożonarodzeniowy

Wianek Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Modne rośliny domowych wnętrz

Modne rośliny domowych wnętrz

Dom murowany czy szkieletowy

Dom murowany czy szkieletowy

Przyjazny środowisku jak … mieszkaniec Skandynawii!

Ściana z cegły we wnętrzu

Urządzamy pokój dla dziecka – typy i inspiracje

Sposób na gładkie ściany

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Co na ścianę w kuchni?

Jak zaprojektować gościnny dom

Jak zaprojektować gościnny dom