Zielona energia – co to jest?
Dom i ogród

Zielona energia – co to jest?

Wracamy do natury, choć odbywa się to niemałym kosztem. Środki czystości zamieniamy na ekologiczne, staramy się jeść warzywa i owoce z bio-upraw, a jajka kupować tylko z wolnego wybiegu. Czy niedługo, jako coraz bardziej świadomi konsumenci, będziemy chcieli, aby do naszych domów docierała tylko zielona energia?

Moc płynąca z natury

Wiele państw, w tym Polska, do wytworzenia energii elektrycznej wciąż stosuje węgiel – to sprawdzona metoda, ale zdecydowanie szkodliwa dla środowiska naturalnego. Jednak coraz więcej mówi się o zielonej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł oraz o samodzielnym produkowaniu jej dla indywidualnych gospodarstw domowych.

Źródłami energii odnawialnej są wiatry, promienie słoneczne, fale morskie, zasoby geotermalne oraz opady. Umiejętne ich wykorzystanie pozwala na produkcję energii bez trucia przyrody i zanieczyszczania powietrza.

Na powszechne stosowanie energii z tego typu źródeł w szerokim zakresie póki co pozwalają sobie najbogatsze kraje, które są wręcz nastawione na ochronę środowiska i stanowią czołówkę państw świata, w których dokonują się korzystne zmiany proekologiczne w społecznej świadomości.

Popularnym rozwiązaniem stosownym w celu wytworzenia zielonej energii są elektrownie wiatrowe. Sprawdzają się ona głównie tam, gdzie klimat jest najbardziej sprzyjający tego rodzaju technologiom. Wiatraki można spotkać tam, gdzie dużo wieje, czyli m.in. na wybrzeżach. Wpisały się one na stałe np. w holenderski krajobraz, gdzie kiedyś wykorzystywano drewniane wiatraki do różnego typu prac mechanicznych. Jednak i ta metoda ma swoich przeciwników – każdego roku łopaty strzelistych wiatraków zabijają setki tysięcy migrujących ptaków.

Imponującym pod względem rozmachu są elektrownie słoneczne. Są to przeważnie tysiące lustrzanych ekranów obijających światło słońca w taki sposób, aby przekazać ją do generatora, który je skumuluje i przetworzy na energię użytkową, a ta popłynie do domów. Widok elektrowni słonecznej jest czymś, co warto zobaczyć, bo wygląda wprost niesamowicie. Ekrany ustawione są na ogromnej przestrzeni, a pośród nich stoi wysokie wieże słoneczne. Klimat science-fiction udzieli się każdemu, kto zapragnie na własne oczy zobaczyć taką elektrownię. Największa na świecie elektrownia tego typu znajduje się w Hiszpanii.

Zielona energia w domu

Ekologiczny prąd może mieć każdy z nas. Boom na instalowanie paneli słonecznych zaczął się kilka lat temu i firmy. Odkąd możliwe stały się dofinansowanie do domowych mikrostacji produkujących prąd i ciepło, ludzie chętniej zaczęli montować instalacje przeznaczone do produkcji domowej energii. A wybór jest całkiem spory, ponieważ można zakładać kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę, indywidualne elektrownie wiatrowe czy systemy fotowoltaiczne. Dofinansowania na lata 2014-2022 z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opiewają na kwotę 800 mln złotych. 

W ostatnim czasie odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej powszechne także w takim małym indywidualnym wymiarze. Nasza świadomość ekologiczna wzrasta i trzeba brać pod uwagę to, że w najbliższych latach powstanie więcej przydomowych elektrowni.

Może Cię również zainteresować

Zmień swoje wnętrze na wiosnę. Zacznij od kwiatów

Poznaj wnętrzarski hit, czyli styl pałacowy w nowej odsłonie

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Jak urządzić domowe biuro

Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej – modny dodatek we wnętrzach

Urządzamy pokój dla dziecka – typy i inspiracje

Wygładzanie ścian bez pyłu

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Sposób na gładkie ściany

Jak układać mozaikę?

Modne i praktyczne meble ogrodowe

Styl Boho we wnętrzach

Modne rośliny domowych wnętrz

Co na ścianę w kuchni?

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Dom murowany czy szkieletowy

Ściany działowe pilnie potrzebne

Praktyczna łazienka

Wiosenna pielęgnacja róż

Jak przygotować własną rozsadę

Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Jak zaprojektować gościnny dom

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Ściana z cegły we wnętrzu

Dom jaśnie oświetlony

Jak wykonać domową galerię obrazów?