Jak przygotować własną rozsadę?

własna rozsada
Spis treści

Powoli, ale codziennie, doba wydłuża się o kilka minut – coraz wcześniej wstaje świt, coraz później zachodzi słońce. To czas, kiedy zaczynamy myśleć o swoim ogrodzie. Przygotowania do wiosny zaczynamy od przejrzenia swoich zapasów. Trzeba sprawdzić jakie nasiona warzyw i kwiatów zostały nam z ubiegłego roku, i zastanowić się co warto kupić, aby latem cieszyć się z obfitych plonów. Niektóre rośliny mają dłuższy okres wegetacji i aby zdążyły zakwitnąć, musimy wysiać je już w lutym, dlatego jeśli chcemy mieć materiał na własną rozsadę, nie ma na co czekać.

Najlepiej zrobić to w specjalnie przygotowanej do rozsad skrzynce, którą można kupić w sklepach ogrodniczych, ale można ją również przygotować samemu. Ważne jest, aby skrzynia posiadała dobry drenaż – pozwoli to na zapobieganie zastojowi wody i gniciu korzeni. Ziemię do rozsady przygotowujemy mieszając torf z ziemią ogrodniczą i piaskiem. Kupujemy w sklepie ogrodniczym gotowe podłoże do rozsad z odpowiednią dawką nawozów.

Dobrze jest, gdy ziemia do rozsady jest przesiana tak, aby nie posiadała grudek, a jej wierzchnia warstwa przysypana jest piaskiem – ułatwi to wzrost kiełkującym roślinom. Nasiona posiane w skrzynce z przygotowaną ziemią delikatnie podlewamy za pomocą zraszacza i przykrywamy, najlepiej szklaną taflą.

 Co trzeba zrobić ?

Podlewamy codziennie, najlepiej przegotowaną, miękką wodą. Warto odkrywać skrzynkę na kilka godzin dziennie aby ułatwić odparowanie nadmiaru wody. Skrzynka z rozsadą powinna stać w jasnym, ciepłym miejscu, najlepiej na parapecie okiennym od strony południowej, gdzie najdłużej będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Po około miesiącu, w zależności od stopnia wzrostu roślin, musimy przenieść rozsadę do większych pojemników, czyli przepikować. W sklepach ogrodniczych można kupić doniczki torfowe albo wykorzystać zebrane wcześniej plastikowe pojemniczki, np. po jogurtach, kefirach. Jednak wykorzystanie doniczek torfowych ułatwia późniejsze posadzenie roślin w miejsce docelowe w ogrodzie – doniczki torfowe doskonale rozkładają się w gruncie.

Jak przygotować własną rozsadę?

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.