Jak odpowiednio dobrać grzejnik? Podpowiadamy.

Spis treści

Grzejnik to ostatnie „ogniwo” instalacji centralnego ogrzewania w domu. Wybierając urządzenie, nie można kierować się jedynie względami estetycznymi. Grzejnik oddaje ciepło na zasadzie konwekcji lub poprzez radiację. Jak to działa?

Zasada konwekcji.

W przypadku pierwszego zjawiska następuje nagrzewanie powietrza przy ściankach grzejnika, które unosi się do góry ku sufitowi pomieszczenia. Ogrzewanie konwekcyjne zapewnia lepszy obieg powietrza i pozwala na szybsze zmiany temperatury zwłaszcza jeśli nasze pomieszczenia nie wymagają ogrzewania permanentnego.

Zasada radiacji.

Jeśli chodzi o radiację grzejnik emituje ze swojej powierzchni promieniowanie elektromagnetyczne, co jest znaczną zaletą w przypadku wysokich pomieszczeń. Ta metoda grzewcza będzie także przyjaźniejsza dla alergików, radiacja wyklucza bowiem zbędną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

Jak odpowiednio dobrać grzejnik?

By dobrać odpowiednio grzejnik należy przyjżeć się trzem parametrom:

  • Tz – temperaturze zasilania,
  • Tp -temperaturze powrotu i ilości przepływającej przez grzejnik wody.

    Moc grzejnika uzyskujemy mnożąc różnicę temperatur, masowy przepływ czynnika oraz ciepło właściwe wody.

Moc grzewcza powinna pokryć wszystkie straty ciepła z pomieszczenia poprzez przenikanie ciepła przez przegrody oraz zapotrzebowanie ciepła na ogrzewanie powietrza w wentylacji.

Rodzaj pomieszczenia gra tu dużą rolę.

Ponadto niezbędnym czynnikiem w przypadku doboru jest jego powierzchnia, od której zależy ilość przekazywanego ciepła. Im jest ona większa tym odczuwamy większy komfort cieplny. Należy także pamiętać o jego usytuowaniu w pomieszczeniu oraz odpowiedniej ekspozycji. Każde pomieszczenie w domu ma swoje własne zapotrzebowanie na ciepło. Temperatura, która panuje w łazience, powinna być np. nieco wyższa niż w salonie lub sypialni tym bardziej gdy grzejnik ma służyć do suszenia ręczników. Z kolei w kuchni możemy zdecydować się na mniejszą moc grzejnika, ponieważ dodatkowymi źródłami ciepła są sprzęty AGD. Zakup dokładnie takich samych konstrukcji do wszystkich pokojów w domu jest dość ryzykowny. Grzejnik, który ma za małą moc, nie będzie w stanie zapewnić komfortu cieplnego w pomieszczeniu, gdy temperatura na zewnątrz spadnie np. do –20 stopni Celcjusza. Z kolei przewymiarowany grzejnik zajmuje więcej miejsca, więcej kosztuje i trudniej jest go wyregulować hydraulicznie.

Warto dokładnie przemyśleć własne potrzeby,  preferencje techniczne i estetyczne, a następnie skonfrontować je z oferowanymi na rynku rozwiązaniami.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.