Wodór jest najstarszym i powszechnie występującym pierwiastkiem we wszechświecie. Jego liczne pozytywne właściwości sprawiają, że jest idealnym zamiennikiem paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny i ropa naftowa. Jest związany w wodzie (H2O), węglowodorach (takich jak metan, CH4) i innej materii organicznej.
Jednym z wyzwań związanych z wykorzystaniem wodoru jako paliwa jest możliwość efektywnego jego wydobycia.
Metoda pozyskiwania wodoru
Zyskującą na popularności metodą pozyskania wodoru jest Distributed Modular Generation, pozwalająca na przetwarzanie 40 ton plastiku dziennie. Technologia wykorzystuje tworzywa sztuczne wycofane z eksploatacji, które w wyniku wysokiej temperatury stapiają się w komorze bez dostępu tlenu. Odpady zostają odparowane do gazu będącego mieszaniną metanu, wodoru i tlenku węgla. Oczyszczony wodór, jest możliwy do użytku i magazynowania w zbiornikach, dlatego też surowiec pozyskiwany z konwersji materiałów odpadowych oraz z procesów odzyskiwania energii idealnie wpisuje się w gospodarkę zrównoważoną.
Dlaczego wodór jest taki ważny?
Wodór może znacznie przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Samo wprowadzenie 20% wodoru do sieci gazu ziemnego zmniejszyłoby emisję CO₂ o około 7% rok po roku.
Całkowita rezygnacja z ogrzewania gazem na rzecz wodoru wymaga czasu, przygotowania przemysłu oraz infrastruktury. Jednak technika umożliwiająca wykorzystanie mieszanin gazu ziemnego z wodorem do ogrzewania budynków jest już dostępna na rynku.
Rozwiązanie – kotły Vitodens
Kotły Vitodens to urządzenia, które mogą spalać mieszaninę gazu ziemnego z wodorem. Oznacza to, że gdy sieć gazowa będzie gotowa do przejścia z metanu na wodór, nie trzeba będzie wymieniać kotła gazowego.
Celem Firmy Viessmann jest umożliwienie łatwego i szybkiego przełączenia nowych urządzeń naściennych z pracy na gaz ziemny lub mieszaninę gazu ziemnego z wodorem na czysty wodór w zaledwie kilku krokach. Daje to operatorom systemów maksymalne bezpieczeństwo na przyszłość w fazie przejścia z gazu ziemnego na wodór. W nadchodzących latach kontynuowana będzie rozbudowa niezbędnej infrastruktury do produkcji, magazynowania i dystrybucji wodoru. Komisja Europejska opublikowała strategię wodorową: do 2024 roku produkcja wodoru z wykorzystaniem energii odnawialnych powinna wzrosnąć do jednego miliona ton, a następnie do dziesięciu milionów ton do 20 30 roku.