Jak chronić Ziemię? Oto najbardziej szalone pomysły
Lifestyle Polecane

Jak chronić Ziemię? Oto najbardziej szalone pomysły

Skala problemów, wynikających w głównej mierze z interakcji człowieka z naturą, jest coraz dłuższa, a jej skutki mogą być opłakane. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza i wody, degradacja gleby, konieczność ochrony dzikiej przyrody, zubożenie warstwy ozonowej, to główne z nich. Generują one odważne, szalone, czasami wręcz szarlatańskie pomysły na ochronę Ziemi.

Jak chronić Ziemię? Oto najbardziej szalone pomysły

Skala problemów, wynikających w głównej mierze z interakcji człowieka z naturą, jest coraz dłuższa, a jej skutki mogą być opłakane. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza i wody, degradacja gleby, konieczność ochrony dzikiej przyrody, zubożenie warstwy ozonowej, to główne z nich. Generują one odważne, szalone, czasami wręcz szarlatańskie pomysły na ochronę Ziemi.

Lista proponowanych projektów ekologicznych jest bardzo długa. Możemy znaleźć zarówno innowacyjne inicjatywy garażowe, jak również koncepcje wyceniane na setki miliardów dolarów. Do niektórych z nich należy podchodzić z dystansem, gdyż mają na celu łatwy zarobek, wykorzystujący „modę ekologiczną”. Inne mogą wydawać się rewolucyjne, ale mając na względzie historię ludzkości, należy pamiętać, że w „szaleństwie jest metoda”, która może uratować Ziemię.

Oto najbardziej szalone pomysły dotyczące ochrony Ziemi.

Marketing ekologiczny

Problemy ekologiczne można wykorzystać w marketingu. Hotel Crown Plaza w Kopenhadze gwarantuje bezpłatny posiłek dla każdego gościa, który… wygeneruje energię elektryczną dla hotelu. Taki śmiałek musi wyprodukować co najmniej 10 W energii elektrycznej za pomocą jazdy na rowerze stacjonarnym, który jest podłączany do generatora. Wymaga to minimum 15 minut takiej aktywności fizycznej. W zamian? Dbający o ekologię otrzymają kupon na posiłek o wartości 26 euro.

Jedna z dyskotek w Londynie jest tak skonstruowana, że tańczący naciskają na parkiet, pod którym znajduje się szereg sprężyn, wytwarzając w ten sposób prąd elektryczny. Ten jest przechowywany w akumulatorach. Wywijający pląsy na parkiecie tanecznym zaspokajają 60 procent zapotrzebowania klubu na energię.

Ekologię w swoich kampaniach wykorzystują firmy z każdej branży, nawet… agencje towarzyskie. Jedna z nich, umiejscowiona w Berlinie, zapewnia 5 euro zniżki dla tych klientów, którzy przyjadą do domu uciech na rowerze lub udowodnią, że skorzystali z transportu publicznego.

Amerykanie wymyślili marketingową zasadę „2 w 1” i postanowili przenieść ją również na aspekt ekologiczny. Naukowcy z tego kraju wyliczyli, że gdyby ludzie w wieku 10-74 lat przez pół godziny dziennie zamienili jeżdżenie pojazdami na chodzenie, wówczas ograniczyliby roczną emisję dwutlenku węgla o 64 miliony ton. Pomijając już wizję 10-latków za kierownicą,  projekt wciąż przegrywa z tradycyjną kuchnią amerykańską, w której wszystko musi ociekać tłuszczem i być XXL.

ochrona środowiska 3Ograniczenie długich pryszniców i… ludzi

Ochrona środowiska to nie tylko hasła i kampanie marketingowe, ale również konkretne produkty. Aż 20% zużywanej energii w domu to efekt korzystania z ciepłej wody podczas prysznica, czy kąpieli. Dlatego wynalazca Tommaso Colia zaprojektował prysznic, który zmusza do opuszczenia kabiny prysznicowej, jeżeli korzystamy z niej za długo. W podstawie ekoprysznica znajdują się kółka, które wysuwają się po określonym czasie. Planeta, czy relaks pod prysznicem? Z pozoru trudny wybór, chociaż na tle niektórych organizacji ekologicznych wspierających ideę ograniczania liczebności ludzi celem ratowania planety, projekt Coliego wygląda całkowicie niewinnie.

Mac Funamizu opracował ładowarkę do iPhone’a, która jest jednocześnie… ściskaczem, popularnym urządzeniem fitnesowym, dzięki któremu można wzmocnić uścisk i zadbać o mięśnie przedramienia. Dbając o tężyznę fizyczną (ćwicząc na ściskaczach) równocześnie ładujemy swój telefon i tworzymy alternatywne źródło energii.

Firma z Los Angeles zaproponowała nieszablonowe rozwiązanie problemu wyrzucanego żywności. Zaprojektowała śmietniki na odpady jedzeniowe, w których przebywałyby… robaki. „Zatrudnione” w tym projekcie ekologicznym insekty miały zjadać resztki po posiłkach (np. okruchy, niedojedzone kawałki kanapek, owoców). Chociaż założenie w teorii słuszne, to u potencjalnych klientek górę wzięła niechęć do wijących się paskudnych stworzeń w kuchni.

Okulary słoneczne dla Ziemi

Ekologia to nie tylko hasła marketingowe, strategie promocyjne, czy produkty sprzedażowe. To także projekty na skalę globalną, ocierające się według wielu osób o szaleństwo.

Jedno z takich rozwiązań zapoczątkowało zdjęcie pt. „Widok Ziemi” wykonane 7 grudnia 1972 roku przez załogę Apollo 17 w ramach szóstej, załogowej misji na Księżyc. Dzięki obrazowi z takiej perspektywy (obejmuje m.in. powierzchnię Azji, Półwyspu Arabskiego, wybrzeża Afryki, basen Morza Śródziemnego i zwłaszcza czapę lodową Antarktydy) można było „przeanalizować” globalne potrzeby. Receptą miały być okulary przeciwsłoneczne dla całej planety. Brzmi szokująco? Skoro okulary przeciwsłoneczne mogą chronić nasze oczy przed promieniami, to czemu nie stworzyć takiego projektu dla… całej Ziemi?

Od rozmowy przy porannej kawie amerykańscy naukowcy przeszli do opracowywania szczegółów. Finalne założenie było „proste”. Ustalili, że wzdłuż długości równika należy stworzyć pierścień (bazujący na zasadzie okularów przeciwsłonecznych) okalający Ziemię. Pierścień zawierałby cząstki rozpraszające promienie słoneczne, zmniejszając liczbę promieni, które dotarłyby do naszej planety. To oznacza przeciwdziałanie częściowemu ociepleniu wywołanemu przez gazy cieplarnianie.

Po opracowaniu szczegółów przystąpiono do sporządzenia kosztów takiej pomysłu. Wyszła kwota nomen omen astronomiczna – trzy biliony (3 000 000 000 000) dolarów! Ze względu na to, że nie było chętnych, którzy wyłożyliby taką kwotę, śmiały projekt naukowców skończył w szufladzie. Na razie.

„Zabawa w Boga”, czyli ingerencja w naturę

Często zdarza się, że prywatne firmy widzą świetny interes w ekologii, angażując się w procesy, które dla przeciętnego człowieka brzmią jak czarna magia. Wystarczy powiedzieć np. „mały, fotosyntezujący plankton w oceanie wykorzystuje dwutlenek węgla z powietrza do wytwarzania pokarmu. Umierając opada na dno, zabierając ze sobą węgiel. Żelazo natomiast stymuluje wzrost fitoplanktonu”. Brzmi skomplikowanie? To tylko ułatwia sprzedaż produktu. Zamiast skomplikowanych formułek firmy informują, że „nawożenie części oceanów żelazem pozwoli zassać nadmiar dwutlenku węgla, co może ratować Ziemię”. Jedna z nich oferowała już nawet tzw. kredyty żelazowe (forma płatności) za swoje usługi.

Część pomysłów wynika z obserwacji natury. W 1991 roku doszło erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach. W wyniku tego zjawiska do stratosfery dostało się 15 milionów ton dwutlenku siarki. W reakcji z wodą powstała mglista powłoka wokół Ziemi, doszło do rozproszenia i absorpcji promieni słonecznych, a temperatura powierzchni naszej planety obniżyła się na dwa lata. Dlatego niektórzy naukowcy i prywatne firmy proponują „wstrzykiwanie” siarki do atmosfery, co ma przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.

Obie metody – mimo rewolucyjnych pomysłów, kampanii marketingowych, chwytliwych sloganów i danych naukowych – są kwestionowane pod kątem skuteczności, negatywnych konsekwencji wynikających z ingerencji w morskie ekosystemy (projekt z żelazem), czy też możliwości tworzenia kwaśnych deszczów (projekt z siarką). Bardziej religijne środowiska porównują to natomiast do „zabawy w Boga”, która może być niebezpieczna.

Myjnia… chmur

Think-tank „Research for the Copenhagen Consensus” zaproponował pomysł, który w uproszczeniu można nazwać myjnią chmur. Chodzi o rozpryskiwanie kropel wody morskiej w chmury oceaniczne. Taki zabieg – dzięki procesowi soli oceanicznej z parą wodną – ma powodować, że staną się one jaśniejsze, przez co będą odbijać więcej światła, a tym samym zapobiegać wzrostowi temperatur.

Wydatek na ten projekt to 9 miliardów dolarów. W głównej mierze przeznaczony ma być na ok. dwa tysiące łodzi, które będą rozpylać wodę morską. Korzyści ekonomiczne? Według „Research for the Copenhagen Consensus” to kwota 20 bilionów dolarów, którą trzeba by wydać na inne rozwiązania pozwalające osiągnąć taki cel.

Dwutlenek węgla jak… faraonowie. Do grobowca!

Inna grupa amerykańskich naukowców wymyśliła – na modłę władców starożytnego Egiptu – tworzenie… grobowców dla dwutlenku węgla. Jego nadmiar gromadzi się w atmosferze i ogrzewa Ziemię.

Grobowiec taki miałby rozwiązać problemy. Według tej grupy amerykańskich naukowców wystarczy „tylko” oddzielić dwutlenek węgla od emisji roślinnych, sprężyć go, a następnie „wstrzyknąć” do grobowca znajdującego się pod ziemią. Tam miałby być przechowywany przez tysiące lat.

Eksperyment, który mógłby mieć opłakane skutki dla losów całej planety, wciąż jest tylko teorią. Nie ma bowiem odpowiedzi na pytanie dotyczące reakcji natury w proces separacji dwutlenku węgla od emisji roślinnych. Nie ma także żadnych gwarancji, że grobowiec byłby szczelny.

ochrona środowiska 4Tornada uratują ludzkość?

Wciąż trwają poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Miliarder Peter Thiel, biznesowy partner Elona Muska, pracuje nad wykorzystaniem… tornad jako źródła energii bezemisyjnej.

W ten sposób powstała koncepcja AVE – atmosferycznego silnika wirowego. Chodzi o tworzenie wirów, podobnych do tornada, które mają obracać turbiny wytwarzające elektryczność. Nie ma na razie szczegółów, w jaki sposób miałyby one powstawać i… jakim kosztem energii odbywałby się ten proces.

Co robić? Czujność, myślenie, działanie

Część z opisanych pomysłów może zaciekawić, inne mogą wydawać się szalone. Na pewno warto poświęcić więcej czasu, żeby zweryfikować sens niektórych projektów ekologicznych, których koszt finansowy, energetyczny może być nieopłacalny dla społeczeństwa lub skutki dla natury mogą być tragiczne. Sami natomiast możemy realizować pomoc naszej planecie w prosty, nieskomplikowany sposób np. chodzić zamiast jeżdżenia samochodem (gdy jest to możliwe) albo zadbaniem o należyty recykling. Ziemia jest tylko jedna.


Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Krzeszewski & Partnerzy

www.krzeszewski.comwww.portalrozwodowy.comwww.portfelprawny.pl

 

Może Cię również zainteresować

jak radzic sobie ze stresem

Zapanuj nad stresem

Second hand – sposób na smart shopping

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

czyste powietrze

Szybciej, prościej, przez internet! Zmiany w programie Czyste Powietrze

Forum kobiet – Wrocław 2018 r.

Sześć sposobów na twardą wodę w mieszkaniu

rozwód 3

Rozwód, czy może przebiec bezboleśnie?

farby bezpieczne dla zdrowia

Jakie farby do wnętrz są bezpieczne dla zdrowia?

Pomidor - bogate źródło witamin

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

SLOW LIFE- ZACZNIJ ŻYĆ UWAŻNIE

Jak skutecznie zadbać o ciało wiosną?

twarda woda

Wpływ twardej wody na włosy

morsowanie superbabka.pl

Morsowanie. Morsem być – zalety lodowatych kąpieli.

Zakładam swoją firmę 1

Zakładam swoją firmę. Na co uważać? Co powinnam zrobić?

sezon na truskawki

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

Ślub - poradnik

Ślub – poradnik i check-lista

o zdrowych domach

Natasza Kotarska z architektem Przemysławem Rogulą o zdrowych domach

wianek Bożonarodzeniowy

Wianek Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

ziemniaki

Ziemniaki – jeść czy nie jeść

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

fotowoltaika Viessmann_MS_06358 - Vitovolt300_Vitocal200-S

Fotowoltaika. Znów podwyżka cen za prąd? Niech Ciebie już nie boli od tego głowa!

VIESSMANN_Visual14_0126_Abdunkler

Bezpieczna Ekipa

Ciepła woda w wersji eko

Zdrowa dieta, od czego zacząć

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Przyjazny środowisku jak … mieszkaniec Skandynawii!

praktyczna łazienka

Praktyczna łazienka

Designerskie kotły kondensacyjne – innowacyjne ogrzewanie domu

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu” swojej przyjaciółce i otrzymaj PREZENT!

Lody mogą być zdrowe

Dlaczego skóra jest sucha?

Twoja skóra nie lubi twardej wody

4 sprawdzone sposoby na jesienną chandrę

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

Jak przechowywać żywność?

Jak przechowywać żywność?

Sylwetka wakacyjna. Skuteczny plan treningowy

Najczęściej powtarzane mity na temat uzdatniania wody

kompostownik

Kompostownik – od czego zacząć ?

fair trade 2

Bawełna fair trade – kupuj odpowiedzialnie

OZE – skuteczny sposób na walkę ze smogiem

odpornosc2

Odporność podstawą naszego zdrowia

zabezpieczenie okien przed smogiem

Przeciwsmogowe zabezpieczenie okien

ŚMIECI – I CO DALEJ?

Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Oddychanie już nie jest zdrowe! Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Regeneracja skóry po lecie. Pytamy eksperta, jakie zabiegi warto wykonać jesienią!

Styl Boho we wnętrzach

Styl Boho we wnętrzach

klimatyzacja 02

Ciepło, cieplej… – włącz klimatyzację!

odpuszczanie 2

Odpuszczanie – najtrudniejsza z życiowych lekcji

mój zdrowy dom

II edycja Forum Kobiet „Mój Zdrowy Dom” już za nami!

Piernikowy zawrót głowy

Piernikowy zawrót głowy

5 ciekawych książek dla miłośniczek przyrody!

Superbabka rules

Superbabka rules

Ochrona know-how

Ochrona know-how kobiet biznesu

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

Wpływ smogu na zdrowie naszych dzieci

Światowy Dzień Serca

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Dlaczego warto jeść śniadania?

Ściana z cegły we wnętrzu

Zdrowe zakupy – jak nie dać się zwariować

Wigilijne menu

Wigilijne menu

jak przygotować się do świąt?

Jak przygotować się do świąt i nie zwariować?

Prezenty i ozdoby z kartonu czyli święta w duchu less waste

Kiedy możemy pić kranówkę

Praktyczne meble ogrodowe

ekologiczne sprzatanie

Ekologiczne metody na sprzątanie

ekonawóz 01

Ekologiczny nawóz – jakie to proste !

sprawdz swoja instalacje 01

Sprawdź swoją instalację grzewczą przed sezonem!

Trend jesieni- OVERSIZE

Dieta bezglutenowa – moda, czy konieczność?

Smog jest coraz częściej przyczyną raka

superpies

Czy mieszka z Tobą SUPERPIES?

Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Program „EKOSYSTEM Twojego domu” zamów i otrzymaj PREZENT!

smog

Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie dzieci

Dom jaśnie oświetlony

Odpocznij

Odpocznij i ciesz się chwilą

Forum Świadomych Kobiet

Forum Świadomych Kobiet

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

Sposoby na nowoczesną łazienkę

smog

Jak smog wpływa na włosy?

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Weronika Nowakowska kończy karierę sportową

trendalarm

Trend alarm – kolor szary

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Zdrowe grillowanie

białko w diecie

Białko w diecie wegetariańskiej

Olejek arganowy

Olejek arganowy i jego właściwości oraz zastosowanie

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

03 oszczedzanie wody

6 sposobów na oszczędzanie wody

Jak urządzić domowe biuro

walentynki jak i gdzie spedzic

Walentynki – jak i gdzie spędzić dzień zakochanych

czas na zmianę

„Nie zmieniając niczego, nic się nie zmieni” – Tony Robbins

panel fotowoltaika

Fotowoltaika. Znów podwyżka cen za prąd? Niech Ciebie już nie boli od tego głowa!

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Wegańskie Boże Narodzenie

5 oznak twardej wody w kuchni

5 oznak twardej wody w kuchni

Jak pomóc dziecku w rozstaniu wakacyjnym?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

termy

Termy nie tylko dla ciała. Alternatywna i naturalna energia z głębi ziemi.

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Jak zaprojektować gościnny dom

Jak zaprojektować gościnny dom

dbałość o skórę włosy

Innowacja w dbałości o skórę, włosy i paznokcie prosto z Zachodu – Kwas Hialuronowy do picia.

wielkanocne ozdoby

Wielkanocne ozdoby

Pielęgnacja zero waste – szczotkowanie ciała

pielęgnacja róż

Wiosenna pielęgnacja róż

Sesja świąteczna

Sesja świąteczna inna niż wszystkie

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog.

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog

akcenty marki Apart

Modowe akcenty marki Apart pod choinką

Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Viessmann oraz Portal Superbabka.pl Partnerami 4. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

Na cenzurowanym- FAST FASHION

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Długi weekend czas strat! Poznaj 4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

spokój

Spokój jako najwyższy poziom szczęścia

Szczęśliwą się bywa. Barbara Stuhr

Pierwsze Forum Kobiet świadomych

Pierwsze Forum Kobiet świadomych już za nami

Co na ścianę w kuchni?

na ukąszenia

Zielona apteczka => Na ukąszenia

Jaka powinna być kobieta sukcesu?

Co jeść między treningami?

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

podróż samolotem przepisy

Jak spakować się na tygodniowe wakacje do bagażu podręcznego

sok w kartonie

5 mitów na temat soków w kartonie

zdrowie z natury 07

Zdrowie z natury