Fotowoltaika. Znów podwyżka cen za prąd? Niech Ciebie już nie boli od tego głowa!

fotowoltaika Viessmann_MS_06358 - Vitovolt300_Vitocal200-S
Spis treści

Opłaty za prąd stanowią duże obciążenie domowego budżetu. Specjaliści prognozują, że ceny energii elektrycznej mają poszybować jeszcze bardziej w górę. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu możemy uniknąć wysokich opłat za prąd! To instalacja fotowoltaiczna, zwana również fotowoltaiką.

Czym jest fotowoltaika i dlaczego dzięki niej możesz mieć prąd za darmo?

Zacznijmy od podstaw. System fotowoltaiczny składa się z paneli, a każdy panel z ogniw fotowoltaicznych, nazywanych też słonecznymi, popularnie oznaczanych skrótem PV (od Photo Voltaic). Instalacja ta przetwarza darmową energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Odpowiednia ilość paneli może zapewnić nam tyle energii elektrycznej, żeby cieszyć się tanią lub nawet całkiem darmową energią.

fotowoltaika Vitovolt 200_00020Panele fotowoltaiczne montuje się dachu budynku lub na gruncie. Ważne jest, żeby były skierowane na południe i przechwytywały największą dawkę promieni słonecznych. Wiele osób zainteresowanych fotowoltaiką obawia się, że w Polsce instalacja nie ma racji bytu ze względu na małą ilość słonecznych dni. To mit! Warto zwrócić uwagę na Niemcy, którzy mając podobne położenie, jak Polska, od lat są liderem w ilości instalowanych paneli fotowoltaicznych.

Bądź zapobiegliwa! Odkładaj to, czego nie wykorzystasz

System fotowoltaiczny przyłączany jest do aktualnej instalacji elektrycznej budynku. Dzięki temu nie tylko możemy mieć w gniazdkach prąd do zasilania wszystkich urządzeń i sprzętów domowych, ale również, za względu na niższą cenę energii, możemy wykorzystać energię do ogrzewania wody i domu.

Uzyskaną energię elektryczną możemy zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać – w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Jak to wygląda w praktyce? Nadwyżkę prądu można oddać dystrybutorom energii elektrycznej i odebrać ją w późniejszym czasie – maksymalnie w ciągu roku. Za przechowanie operatorzy liczą sobie 20% bądź 30% energii. Wyprodukowany w nadwyżce prąd można odebrać w dowolnym okresie, np. w pochmurnych miesiącach, kiedy ze względu na mniejsze nasłoneczenienie, produkcja prądu z energii słonecznej jest ograniczona.

Wszystko fajnie, ale ile to wszystko kosztuje?

Instalacja paneli fotowoltaicznych jest rozsądną, ale i kosztowną inwestycją – to akurat fakt.  Łączny koszt instalacji paneli słonecznych może wynieść od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że dzięki własnej elektrowni słonecznej, można znacznie zmniejszyć ilość prądu pobieranego z sieci energetycznej, zmniejszając tym samym rachunki i oszczędzając pieniądze. Dodatkowo, im więcej prądu się zużywa, tym większe oszczędności można uzyskać! Dodatkowo, nie trzeba już się też martwić o podwyżki energii elektrycznej – to również stanowi zysk.

Panele fotowoltaiczne pracują nieprzerwanie do 25 lat, a inwestycja zwraca się już po 6-7 latach użytkowania. Dodatkowo, każdy użytkownik paneli fotowoltaicznych może również starać się o dotacje, które pozwolą obniżyć koszty instalacji. Ułatwieniem ze strony państwa jest również ulga podatkowa dla osób fizycznych, które przez kilka kolejnych lat mogą odliczać sobie koszt instalacji od podatku w zeznaniach PIT.

Pamiętaj o ekologii!

Oszczędności na rachunkach i niezależność energetyczna to nie jedyne zalety fotowoltaiki. Warto pamiętać także o tym, że panele są najbardziej ekologicznym systemem pozyskiwania energii elektrycznej. Dodatkowo nie generują przy tym żadnych zanieczyszczeń ani drgań i hałasu.

Mamy nadzieję, że udało nam pokazać Ci jak wiele korzyści płynie z posiadania instalacji fotowoltaicznej!

 

 

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.