Energia elektryczna za darmo? Jak pozyskać.

Energia elektryczna
Spis treści

Energia elektryczna. Do It Yourself (DIY) – to ostatnio bardzo modne hasło. Odnosi się do wszystkiego co możemy zrobić samemu w domu! Od wypieków, przez ubrania, po wykańczanie i dekorowanie domu. Dlaczego by zatem nie wyprodukować samemu energii elektrycznej? Jak wykorzystać do tego promienie słoneczne, czyli powszechnie występujące i nieograniczone źródło energii?
Aby samemu produkować energię elektryczną musimy niestety skorzystać z dobroci techniki i zakupić odpowiednią instalację – instalację fotowoltaiczną. Ale po kolei!

Ile energii trzeba wyprodukować?

Zanim zaczniemy dobierać odpowiednią instalację, należy przeglądnąć rachunki za energię. Wiem – nie należy to do najprzyjemniejszych czynności, ale coś za coś! Z rachunku za energię wyczytamy ile energii rocznie potrzebuje nasze gospodarstw domowe. Na ich podstawie specjaliści dobiorą system odpowiedniej mocy.

Gdzie ją zamontować?

Instalacja fotowoltaiczna produkująca energię elektryczną na potrzeby budynku jednorodzinnego najczęściej montowana jest na dachu budynku. Taka instalacja może być zamontowana zarówno na dachu płaskim, jak i skośnym. W przypadku dachu skośnego, dobrze, by jego powierzchnia była skierowana na południe. Nie jest to jednak konieczne. Specjaliści poradzą sobie w zaplanowaniu systemów również w sytuacji, gdy dostępne powierzchnie wyeksponowane są na wschód i zachód.
Średnio, 1 kWp mocy instalacji zajmuje powierzchnię około 6,0 – 6,3 m2.

Energia elektryczna  | 01
fot. Viessmann

Z czego się składa i jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń które produkują energię elektryczną z energii promieniowania słonecznego. Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z kilku podstawowych elementów:
– Moduły fotowoltaiczne – podstawowe elementy instalacji montowane na dachu, w których następuje konwersja promieniowania słonecznego na prąd stały (taki jaki jest w akumulatorach). Moduły fotowoltaiczne połączone są razem tworząc generator fotowoltaiczny.

– Falownik – urządzenie, w którym następuje zamiana prądu stałego z generatora fotowoltaicznego na prąd przemienny o parametrach identycznych z parametrami prądu w sieci.
Prąd z falownika w pierwszej kolejności płynie do budynku i zasila pracujące w nim urządzenia. Jeżeli moc dostarczana przez falownik jest wyższa od mocy zużywanej aktualnie w budynku nadmiar energii oddawany jest do sieci. Współpraca falownika z siecią odbywa się płynnie i nie wymaga żadnych urządzeń regulacyjnych.

Licznik energii, służy do zliczania ilość energii wprowadzonej do sieci z instalacji fotowoltaicznej. Licznik energii posiada każdy odbiorca energii elektrycznej. Jeśli jednak w budynku znajduje się jeszcze stary licznik talerzowy jest on wymieniany na koszt zakładu energetycznego na nowy licznik cyfrowy, który będzie mierzył energię w dwóch kierunkach. Jeżeli w budynku znajduje się już nowy licznik energii zakład energetyczny dokona jedynie jego parametryzacji.

Energia elektryczna  | 02
fot. Viessmann

Ile energii produkuje instalacja?

Prawidłowo dobrana instalacja powinna produkować energię, którą budynek jest w stanie skonsumować w skali roku. Energia jest produkowana w dzień, kiedy świeci słońce. Nie zawsze jednak w budynku potrzebna jest ona właśnie w ciągu dnia. Większa część energii w skali roku jest produkowana w lecie. W lecie nie musimy ogrzewać pomieszczeń, a oświetlenie włączamy dopiero późnym wieczorem. Statystycznie, tylko ok. 10 – 30% energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną może być zużyte od razu. Wydawać by się mogło zatem, że pozostała część energii z instalacji fotowoltaicznej będzie marnowana. Nic podobnego! W sytuacji, kiedy energia jest produkowana i nie jest zużywana, odprowadzana jest automatycznie do sieci elektroenergetycznej. Po roku, czyli zakończeniu okresu rozliczeniowego, właściciel nabywa prawo do obioru 80% (dla instalacji o mocy do 10 kW) wprowadzonej do sieci energii i nie musi kupić jej od zakładu energetycznego. Ten system rozliczenia nazywa się opustem.
Sieć w tej sytuacji pełni funkcję magazynu energii. Oddaną do sieci energię z instalacji fotowoltaicznej można pobrać w dowolnym momencie, nawet w zimie, kiedy dni są krótkie i większość wolnego czasu spędzamy jednak w pomieszczeniach.
Instalacja fotowoltaiczna, w zależności od jakości jej składowych i warunków pracy może wyprodukować rocznie 950 – 1000 kWh z jednego kilowata.

Sumując więc zużycie energii na bazie rachunków za energię łatwo jest oszacować, jakiej mocy powinna być instalacja.
Produkowanie energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej na dachu – czyż to nie inspirujące! Zyskujesz niezależność od dynamicznie rosnących cen energii, oszczędności na rachunkach, Twoja nieruchomość zyskuje na wartości, Ty zyskujesz proekologiczny wizerunek no i satysfakcję!
Musisz wiedzieć!
– Instalacja o mocy 1 kWp zajmuje powierzchnię około 6,0 – 6,3 m2
– Instalacja o mocy 1 kWp produkuje rocznie 950 – 1000 kWh
– Nadmiar produkowanej energii możesz przechowywać w sieci elektroenergetycznej
– Instalacja fotowoltaiczna obniża rachunki za prąd
– Instalacja fotowoltaiczna podnosi wartość nieruchomości
– Instalacja fotowoltaiczna uniezależnia od rosnących cen energii
ENERGETYCZNA JA

Energia elektryczna

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.