Jak pozbyć się zacieków na łazienkowej armaturze i ceramice?

zacieki na armaturze
Spis treści

Problem twardej wody dotyczy większości gospodarstw domowych w Polsce. Zjawisko to jest wynikiem obecności w wodzie soli wapnia oraz magnezu. I chociaż wodę taką można bez obaw spożywać po przegotowaniu, negatywnie wpływa na m.in. na stan armatury, szkła, luster i ceramiki oraz żywotność sprzętów – pralki, zmywarki, czajnika czy urządzenia grzewczego.

Oznaki twardej wody w domu bardzo łatwo zauważyć – to białe osady z kamienia w czajniku, na bateriach i na kabinie prysznicowej i jasne zacieki na naczyniach.Jakby tego było mało, twarda woda, wpływa również na końcowy efekt sprzątania – jony magnezu i wapnia, zawarte w wodzie użytej mycia, po wyschnięciu są widoczne na wielu powierzchniach pod postacią smug i zacieków.

Twarda woda

wpływa również na wygląd skóry i włosów – nie tylko je wysusza, sprawia także, że stosowane kosmetyki mniej pienią i słabiej działają. Tego już za wiele! Drogie Panie, czas zacząć działać!
Z twardą wodą można, oczywiście, walczyć doraźnie. Kamień można próbować usuwać kwaskiem cytrynowym, wodą z octem lub detergentami dedykowanymi do tego celu. Można również próbować im zapobiegać – często czyszcząc sprzęty lub przecierając do sucha kabinę prysznicową po każdej kąpieli.

fot. Viessmann
fot. Viessmann

 

Jest jednak sposób, który raz na zawsze wyeliminuje problem osadów, kamienia i nieestetycznie wyglądających zacieków. Mowa o domowej instalacji zmiękczania wody np. Aquahome firmy Viessmann. To praktycznie bezobsługowe urządzenia, których zadaniem jest wymiana znajdujących się w wodzie jonów magnezu i wapnia na bezpieczne dla naszej skóry i sprzętów – jony sodu. Urządzenia te gwarantuje nie tylko czystsze i bardziej błyszczące sztućce, szkło, lustra, armaturę oraz ceramikę. Oznacza również miękkie włosy i gładką w dotyku skórę po każdej kąpieli! Dodatkowo system tego typu wyłapuje zanieczyszczenia o średnicy do 20 mikrometrów, eliminuje nieprzyjemny zapach chloru oraz poprawia smak i wygląd wody. Oznacza to, że wodę można pić bezpiecznie – prosto z kranu! To co, drogie Panie – czas zaplanować mały remont tuż po Wielkanocy?! 😉

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.