Z czego zbudować eko dom?

Spis treści

Wybierając ekologiczne materiały na dom zwróć uwagę na to, z czego powstają. Eko dom z pewnością zbudujesz z drewna. Budownictwo drewniane uznawane jest za najzdrowsze i bardzo ekonomiczne. Drewno to bowiem surowiec naturalny i odnawialny. Elementy przeznaczone do budowy domów drewnianych, np. szkieletowych lub domów z bali, wytwarzane są z drewna pochodzącego ze zrównoważonej gospodarki leśnej, dzięki czemu zasoby drewna nie maleją.
Budownictwo drewniane to jednak nie jedyny sposób na eko dom. Eko budowa może być prowadzona równiej w technologii murowanej. Jednymi z najczęściej stosowanych podczas budowy domów materiałów budowlanych są bloczki z betonu komórkowego oraz pustaki ceramiczne. Biorą pod uwagę ich skład i wpływ na otoczenie są one również uznawane za eko materiały.


Bloczki z betonu komórkowego powstają z z surowców naturalnego pochodzenia – piasku, wody, wapna, cementu, gipsu. Nie zawierają domieszek pyłów przemysłowych i popiołów. Mają ponadto mocno zasadowy odczyn, dzięki czemu na ich powierzchni nie rozwijają się drobnoustroje. Również poryzowane pustaki ceramiczne uznawane są za jedne z najzdrowszych materiałów murowych, dostępnych obecnie na rynku. Ich głównymi składnikami są glina, piasek i woda. Taki skład sprawia, że są całkowicie naturalne i przyjazne środowisku. Podczas produkcji wypala się je w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu są m.in. całkowicie suche, a zatem odporne na namnażanie się pleśni czy grzybów.


Tym, co cechuje ekologiczne materiały jest również paroprzepuszczalnośc. Zapewnią ją porowata struktura betonu komórkowego i poryzowanych pustaków ceramicznych. Cecha ta sprawia, że materiały te zapewniają swobodny przepływ pary wodnej w murze, uniemożliwiając skraplanie i gromadzenie się w nim wilgoci. Właściwość ta chroni przed szkodliwym zawilgoceniem przegród i zapewnia jednocześnie zdrowy, przyjemny mikroklimat we wnętrzu.
Zarówno beton komórkowy, jak i pustaki ceramiczne pozwolą nam zbudować ciepły eko dom z paroprzepuszczalnymi, zapewniającymi korzystny mikroklimat wewnątrz ścianami jednowarstwowymi. Takie ściany będą dobrze chronić przed chłodem zewnętrznym i ucieczką ciepła na zewnątrz bez dodatkowego docieplenia, które podnosi koszty budowy.

 

Z czego zbudować eko dom

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.