Domowe sposoby na czyszczenie mebli

Spis treści

Jeśli chcemy, aby nasze meble pomimo upływu lat zachowały swój nieskazitelny wygląd musimy o nie dbać. Do ich pielęgnacji wcale nie trzeba używać specjalistycznych detergentów. Zamiast nich warto skorzystać z naturalnych środków czyszczących, które z łatwością przygotujemy samodzielnie. Domowe sposoby czyszczenia mebli oznaczają nie tylko sporą oszczędność, ale także troskę o naszą planetę, środowisko naturalne. Te triki znały i stosowały nasze babcie! Żadnej chemii, tylko naturalne metody sprzątania. Poznaj je:

1. Napar z czarnej herbaty

Tanim i ekologicznym środkiem do czyszczenia mebli jest… herbata. Zaparz kilka torebek w litrze wody. Kiedy napar już wystygnie, zamocz w nim ściereczkę. Pozwoli to usunąć kurz, a także delikatnie odświeżyć i pogłębić ich kolor. Warto pamiętać, że drewniane powierzchnie należy nawilżać bardzo delikatnie, a potem wycierać je do sucha.

2. Oliwa z oliwek, ocet winny i sok z cytryny

Dobrze swoją rolę podczas czyszczenia i renowacji drewnianych mebli spełnia mikstura domowej roboty. Wykonujemy ją, mieszając nawilżającą oliwę z oliwek (szklanka), usuwający plamy ocet winny (pół szklanki) i rozjaśniający sok z cytryny (kilka kropli). Najwygodniej jest przelać taki płyn do rozpylacza, dodając wodę i odrobinę olejku zapachowego, na przykład lawendowego. Rozpylamy go na powierzchni drewnianych mebli, które następnie kolistymi ruchami polerujemy ścierką i pozostawiamy do wyschnięcia. Ten domowy środek jest niezwykle skuteczny, ponieważ oliwa wnika w drewno i je nawilża, a ocet usuwa nagromadzone zabrudzenia.

3. Wazelina

Wazelina jest doskonałym rozwiązaniem na zadrapania i pęknięcia na drewnie. Wystarczy nałożyć cienką warstwę wazeliny na ryzy na drewnie i zostawić ją na kilka godzin, im dłużej, tym lepiej. Kiedy wazelina przeschnie, wetrzyj ją w drewno dokładnie suchą ściereczką. Jeśli chcesz pozbyć się niewielkich, pojedynczych zarysowań, nałóż na nie wazelinę, a następnie przykryj rysę wilgotną ściereczką i rozgrzej to miejsce żelazkiem.

4. Woda z dodatkiem mydła i amoniaku

Do usunięcia zabrudzeń z drewnianych mebli lakierowanych można użyć szmatki namoczonej w wodzie z dodatkiem mydła i amoniaku – jedna szklanka na litr wody, nie zapominając o ich szybkim wytarciu po zakończeniu czyszczenia.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.