Budowa każdego domu odbywa się na podstawie projektu. Zaś ten, według którego zostanie wzniesiony dom energooszczędny, musi być wyjątkowo dobrze przygotowany i różnić się od standardowego. Budynek musi spełniać ostrzejsze wymagania odnośnie sposobu ocieplenia, jakości systemów ogrzewania i wentylacji oraz innych elementów domu mających wpływ na jego energochłonność.
Podstawą jest dokładna charakterystyka energetyczna domu, która potwierdza zamierzony standard energetyczny. Rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i instalacyjne muszą służyć głównemu celowi – zminimalizowaniu strat energii. Wybór źródła ciepła, jakość instalacji grzewczej i sposób wentylacji mają ogromne znaczenie. Aby dom faktycznie w pełni był niskoenergetyczny musi spełniać pewne standardy.
Standard WT 2021
Standard WT 2021 to określenie dotyczące nowych wymagań stawianych budynków, jest nowelizacją warunków technicznych. Nowelizacja jest wprowadzana zazwyczaj raz na 5 lat.
Wraz z wejściem w życie przepisów, każdy nowo powstający budynek musi spełnić szereg wymagań. Najważniejsze z nich to to:
- Ep (kWh/m2) – określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, przygotowania c.w.u., wentylacji, chłodzenia oraz oświetlenia. Wcześniej dla budynku jednorodzinnego Ep wynosił 95 kWh/m2, od 2021 r. minimum wynosi 70 kWh/m2.
- U (W/m2K) – współczynnik przenikania ciepła. Określa jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz – im niższa jego wartość, tym mniejsze straty. Współczynnik U charakteryzuje izolacyjność cieplną przegród budowlanych, a także okien, drzwi, dachów i stropów. Zgodnie z nowymi przepisami, od 2021 roku ściany zewnętrzne muszą posiadać współczynnik U równy bądź niższy 0,2 W/m2K, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe 1,4 W/m2K, okna fasadowe 0,9 W/m2K, a dachowe 1,1 W/m2K.
Kto musi spełniać wymagania WT 2021?
- każdy budynek, który otrzyma pozwolenie na budowę od 2021 roku,
- każdy projekt stworzony wg starych wytycznych, którego formalności nie zostały sfinalizowane,
- każdy modernizowany lub rozbudowywany budynek.
Pompa ciepła w standardzie WT 2021
Pompa ciepła jest urządzeniem, które doskonale wpisuje się w standard WT 2021. Pozwala ona uzyskać niski współczynnik EP budynku, jest przy tym wysoce efektywna i funkcjonalna. To doskonały wybór dla inwestorów oczekujących wysokiego komfortu użytkowania oraz niskich kosztów eksploatacji. Pompa ciepła jest doskonałą alternatywą dla kotłów na pellet, które również spełniają wymagania WT 2021, jednak ich obsługa nie jest tak wygodna i tania.
Standard WT 2021 można osiągnąć na dwa sposoby. Wznieść budynek o przegrodach spełniających minimalne wymagania, a pożądaną wartość EP uzyskać, stosując kocioł na biomasę lub zrealizować dom o jak najlepszych, uzasadnionych technologicznie i ekonomicznie przegrodach i ogrzewać go przy pomocy pompy ciepła, zasilanej energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej, przy okazji produkującej ciepłą wodę użytkową i chłód w ciągu lata.
Energooszczędne rozwiązania w bryle budynku połączone z wysokoefektywnymi, rozwiązaniami w zakresie pozyskiwania ciepła sprawią, że nowoczesne budownictwo będzie tanie w utrzymaniu, ekologiczne i niezwykle komfortowe dla użytkownika. Nowe standardy WT 2021 pozwalają na obniżenie rachunków do minimum, a także ograniczenie szkodliwej, niskiej emisji.