Dom ogrzewany pompą ciepła – zasady działania

Spis treści

Projekt wymarzonego domu wymusza konieczność skupienia się na wielu aspektach i szczegółach. Jednym z priorytetów jest wybór ogrzewania, które ma zapewnić komfort rozumiany jako optymalna temperatura we wnętrzu. Instalatorzy i projektanci coraz częściej rekomendują do tego celu pompy ciepła jako alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. O czym warto pamiętać na etapie ich doboru, montażu i użytkowania?

Pompa ciepła – działanie

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze cenione za niskie koszty eksploatacji, komfort obsługi oraz aspekty ekologiczne. Do jej działania nie potrzebny jest też proces spalania, a więc nie ma spalin, popiołu, kurzu i innych efektów ubocznych. Pompy ciepła w pełni wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym, która drzemie w pokładach wody, gruntu a nawet powietrza. Korzystanie z tych zasobów jest wyjątkowo korzystne dla naszego domu, bo oprócz wspomnianych już korzyściach ekologicznych, nie potrzebujemy również kotłowni, składu opału ani całej infrastruktury związanej z gromadzeniem i przetwarzaniem tradycyjnych paliw.

Zasada odwróconego działania lodówki

Zasadę działania pompy ciepła można porównać do odwróconej zasady działania lodówki. W przypadku lodówki ciepło jest odprowadzane ze środka na zewnątrz. Pompa ciepła działa dokładnie odwrotnie. Ciepło z powietrza lub gruntu jest wprowadzane przez system grzewczy do pomieszczeń mieszkalnych. W celu zwiększenia temperatury następuje sprężenie pary czynnika chłodniczego, tak by temperatura była wystarczająco wysoka dla ogrzewania i podgrzewu wody użytkowej.

System ogrzewania pompy

System ogrzewania pompy ciepła składa się z trzech części:

  • systemu źródła ciepła, który pobiera energię potrzebną ze środowiska,
  • samej pompy ciepła, która powoduje, że ​​odzyskane ciepło z otoczenia jest użyteczne,
  • systemu dystrybucji i przechowywania ciepła, który rozprowadza lub tymczasowo przechowuje ciepło w domu.

Wykorzystanie różnych źródeł energii

To, które źródło ciepła jest w danym przypadku najlepsze, będzie uzależnione od lokalnych warunków oraz zapotrzebowania. Pompy ciepła firmy Viessmann mogą korzystać z różnych źródeł energii:

  • Powietrze – praktycznie nieograniczona dostępność, najniższe koszty inwestycji
  • Grunt – przez kolektor gruntowy, sondę gruntową lub zasobnik lodu, wysoka efektywność
  • Woda – wyjątkowo wysoka efektywność, należy uwzględnić jakość wody
  • Ciepło odpadowe – w zależności od jego dostępności, ilości i temperatury.

Proces instalacji pompy ciepła

Zasada działania pompy ciepła nie jest tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać, jednak nie wszyscy inwestorzy zagłębiają się w tajniki jej pracy. Wielu rezygnuje z tego typu urządzeń, w obawie o kosztowny i skomplikowany montaż pompy ciepła. Nie musi on jednak taki być. Dla inwestorów, którym z różnych względów zależy na zminimalizowaniu kosztów inwestycyjnych i ograniczeniu prac wykonawczych do minimum, dobrym wyborem będzie powietrzna pompa ciepła typu split, czyli składająca się z dwóch jednostek. Montaż pompy ciepła w tym przypadku odbywa się bez konieczności wykonywania badań gruntu, odwiertów, rozległych wykopów, ani dewastowania istniejącego budynku i działki. Jedną jednostkę montuje się na zewnątrz domu, drugą wewnątrz i obie połączone są rurami miedzianymi, w których będzie krążył czynnik chłodniczy. Nieskomplikowany montaż pompy ciepła to dużo mniejsze koszty instalacji i przede wszystkim mniejsze ryzyko popełnienia błędu na tym etapie, który mógłby przełożyć się na gorszą efektywność pracy pompy ciepła.

Fachowy montaż pompy ciepła jest istotną kwestią dla użytkownika. Super Babko, nie musisz się go obawiać. Odpowiednio wykwalifikowany instalator zapewni wszelkie formalności przy zakupie i uruchomieniu.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.