Dlaczego rekuperacja jest lepsza od wentylacji naturalnej?
Strefa ciepła Viessmann

Dlaczego rekuperacja jest lepsza od wentylacji naturalnej?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Oznacza to, że zarówno napływ świeżego powietrza do wnętrz domu, jak i usuwanie zużytego powietrza na zewnątrz odbywa się w sposób mechaniczny, czyli wymuszony. Dodatkowo rekuperator, czyli urządzenie będące sercem takiego systemu wentylacji jest w stanie odzyskiwać ciepło z powietrza usuwanego z domu i ogrzewać nim chłodne powietrze napływające do wnętrz. Takie rozwiązanie ma kilka ważnych zalet, które przemawiają za jego wyborem:

1. Rekuperacja działa niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Tego samego niestety nie można powiedzieć o wentylacji naturalnej, ponieważ w jej przypadku cyrkulacja powietrza następuje na skutek różnicy ciśnienia powietrza ciepłego, znajdującego się w domu oraz chłodniejszego napływającego do wnętrz. Z tego powodu wentylacja naturalna często przestaje funkcjonować latem, kiedy to różnica temperatur wewnątrz budynku i na zewnątrz jest znikoma. Jak wiadomo niewystarczająca wymiana powietrza lub brak wentylacji może prowadzić m.in. do zawilgocenia przegród domu, np. ścian, i pojawiania się pleśni i grzybów. Wpływa też negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie.

2. Rekuperacja rozwiązuje problem chłodnych powiewów powietrza. Aby wentylacja naturalna działania poprawnie konieczne są nieszczelności, przez które świeże powietrze będzie swobodnie napływać do wnętrz domu. W tym celu najczęściej stosuje się nawiewniki okienne. Napływające do domu świeże powietrze, zwłaszcza zimą może powodować nieprzyjemne odczucie chłodu, szczególnie gdy przebywamy w okolicy okien. Decydując się na rekuperację nie będziemy mieć z tym problemu, bowiem napływające z zewnątrz powietrze, zanim trafi do wnętrz jest ogrzewane ciepłem odzyskanym z powietrza usuwanego z domu.

3. Z tego samego powodu rekuperacja wpływa na ograniczenie zużycie energii grzewczej. Nie zużywamy jej bowiem na ogrzanie świeżego, chłodnego powietrza. Ponadto decydując się na rekuperację możesz wybudować szczelny dom, o ograniczonym zapotrzebowaniu na energię cieplną.

4. Rekuperacja eliminuje zanieczyszczenia powietrza, jest więc przyjazna alergikom. Zanim świeże powietrze trafi do wnętrz domu jest nie tylko ogrzewane ale również filtrowane – nie ma w nim kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. W przypadku domu z wentylacją naturalną, zlokalizowanego w strefie zagrożonej smogiem, może się on niestety dostawać również do wnętrz mieszkalnych. Rekuperacja nie pozwala skutecznie oczyścić powietrze z niebezpiecznych pyłów i umożliwia dodatkowo zastosowanie filtrów, które usuwają z powietrza także wirusy i bakterie.

Może Cię również zainteresować

Jak oszczędnie ogrzewać wodę użytkową?

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

Jak wybrać pompę ciepła?

Ciepła woda w wersji eko

Piłkarski Piknik Instalatora 2018 już za nami!

Jak wybrać kocioł grzewczy?

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Prąd domowej produkcji, czyli sposób na niższe rachunki za energię elektryczną

Odpocznij i ciesz się chwilą

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

Powietrzne pompy ciepła split

Inteligentne ogrzewanie domu, czyli kocioł i pompa ciepła w jednym

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Jaki kocioł sprawdzi się w twoim domu? Kocioł jednofunkcyjny czy kocioł dwufunkcyjny?

Czym różni się standardowy kocioł gazowy od kotła kondensacyjnego?

6 powodów, dla których warto zastosować pompę ciepła w modernizowanym domu

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?