Inteligentne ogrzewanie domu, czyli kocioł i pompa ciepła w jednym

ogrzewanie domu
Spis treści

Stosunkowo niskie koszty ogrzewania domu zapewniają pompy ciepła, które do ogrzewania domu wykorzystują darmową energię zakumulowaną np. w powietrzu. W czasie dużych mrozów ich praca może nie być jednak na tyle efektywna, aby zapewniała wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach i zarazem dostęp do odpowiedniej ilości ciepłej wody. W takiej sytuacji pracę urządzenia na potrzeby grzewcze wspomaga grzałka elektryczna. To przekłada się na większe koszty ogrzewania wynikające z większego zużycia prądu.
Aby zapewnić sobie możliwie niskie koszty ogrzewania niezależnie od sytuacji, a jednocześnie móc korzystać z ekologicznego i bezobsługowego ogrzewania jakie zapewnia pompa ciepła możemy zdecydować się na urządzenie hybrydowe, które łączy w sobie powietrzną pompę ciepła i kocioł gazowy.

Takie urządzenie składa się z dwóch części. Na zewnątrz domu instaluje się niewielki moduł zewnętrzny, który pobiera energię z powietrza zewnętrznego. Zaś w praktycznie dowolnym miejscu w domu ustawia się jednostkę wewnętrzną, która w jednej obudowie łączy komponenty pompy ciepła i kotła gazowego.

Jak działa takie urządzenie?

Urządzenie dostosowuje swoją biorąc pod uwagę ceny energii elektrycznej i gazu, wybierając do ogrzewania w danym momencie tańsze źródło energii. Tzn. ogrzewanie domu zapewnia pompa ciepła. Jeśli jednak z jakiś powodu jej praca będzie generowała wyższy koszt niż ogrzewanie gazem, zostanie ona wyłączona i zastąpi ją kocioł gazowy. Gdy sytuacja się zmieni i pompa ciepła będzie mogła pracować efektywnie zapewniając niższy koszt ogrzewania zostanie ponownie uruchomiona.

Taka współpraca sprawdza się również bardzo dobrze w przypadku ogrzewania wody użytkowej. Pompa ciepła może ją wstępnie ogrzewać, a kocioł gazowy, gdy wymaga tego sytuacji – dogrzewać ją do wymaganej temperatury. Taka inteligentna współpraca obu urządzeń, połączonych w jednej obudowie przyczynia się do zredukowania do minimum kosztów zakupu energii i paliwa gazowego.
Dużą zaletą takiego rozwiązania, jest również to, że można je zastosować zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach. Np. gdy zaszła potrzeba wymiany starego kotła gazowego na nowy lub gdy zależy nam na znacznym kosztów ogrzewania gazem płynnym.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.