Budowa domu to dość stresujący okres w życiu każdej przyszłej posiadaczki własnego miejsca na ziemi. Poszukiwanie odpowiedniej działki, zakup projektu, gromadzenie dokumentacji, a wreszcie moment rozpoczęcia prac – na każdym z tych etapów może dojść do komplikacji. Ile powinna wiedzieć inwestorka o budowanie domu? Powinna na tyle orientować się w budowie, by w porę dostrzegać istotne pomyłki wykonawców. Nie powinna jednak sama kontrolować prac budowlanych, bo to pierwszy z poważnych błędów. Pamiętaj, nawet najlepsza inwestorka powinna szukać wsparcia specjalisty, który dopilnuje budowy.
Błędy popełniane w trakcie budowy powodują pojawianie się usterek i uszkodzeń, które nie tylko znacznie podnoszą koszty inwestycji, ale i obniżają trwałość budynku, niestety często też zwiększają zużycie energii w ciągu jego eksploatacji. Warto więc przed ich rozpoczęciem poznać listę najczęściej popełnianych błędów, po to, aby budowa przebiegała bezproblemowo i udało się ją zakończyć w zaplanowanym czasie i budżecie.
Jakich pięciu błędów należy się wystrzegać?
1. Niewłaściwe zabezpieczenie terenu
Pierwszym błędem, jaki jest bardzo często popełniany przy budowie domu to niewłaściwe przygotowanie i zabezpieczenie terenu. Prace ziemne powinny być szczegółowo kontrolowane, a ponadto powinny zostać odpowiednio wcześniej wykonane tak, aby po pracach ziemnych gleba pod fundament miała jeszcze czas na prawidłowe ułożenie się.
2. Błędna wykonanie fundamentów
Drugim błędem popełnianym przy wykonaniu fundamentów jest zbyt szybki nieprawidłowy projekt fundamentu, a także zastosowanie niewłaściwego betonu, co powoduje, że fundament szybko pęka, a co za tym idzie pęka również podłoga w domu.
3. Brak łączenia zbrojenia
W trakcie wykonywania fundamentów należy zadbać o zachowanie ciągłości zbrojenia. Narożniki są najbardziej narażone na deformacje przy niewłaściwie wykonanym zbrojeniu. Nie należy zapominać, że równie istotne są ławy wzajemnie prostopadłe.
4. Błędy podczas murowania ścian
Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż murowanie. Pod warunkiem, że spełnione zostaną wszystkie zalecenia wykonawcze. Dotyczą one m.in. przemurowania i przewiązania elementów murowych, właściwego rozłożenia zaprawy murarskiej, zastosowania odpowiedniej szerokości elementów murowych, poprawnego połączenia ścian z innymi elementami budynku.
5. Oszczędność na materiałach budowlanych
Piąty, ale jakże poważny i jak bardzo popularny błąd to nadmierna oszczędność na materiałach budowlanych i wykończeniowych. Niestety, błąd ten popełniany jest notorycznie. O ile w przypadku takich elementów jak parapety czy też panele koszty nie są duże, tak w przypadku na przykład tynków, wylewek czy też rur lub elementów konstrukcyjnych koszty mogą być wręcz ogromne.