Zmiany w programie Mój Prąd 4.0. O ile wzrośnie dofinansowanie?

Spis treści

Rządowy program Mój Prąd 4.0. zostanie przedłużony na 2023 rok. To nie wszystko – w nowym roku dofinansowanie do mikroinstalacji wzrośnie do 6000 zł, mikroinstalacji PV do 7000 zł, a magazynu energii – do 16 000 zł. Wnioski można składać od 15 grudnia. Na jakich warunkach będzie funkcjonować podwyżka dotacji Mój Prąd 2022?

j Prąd to program dotacji wspierający inwestycje w domową instalację fotowoltaiczną. Jego celem jest zachęta do inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne w gospodarstwie domowym, do produkcji własnej energii. W ramach czwartej edycji programu Mój Prąd beneficjenci będą mogli skorzystać z wyższych kwot dofinansowania. Mowa o dofinansowaniu do instalacji fotowoltaicznej w kwocie do 6000zł, instalacji fotowoltaicznej sprzężonej z innym elementem w kwocie do 7000 zł oraz dofinansowaniu do magazynów energii – w kwocie do 16 000 zł.

Kwoty dofinansowania nie mogą przekraczać 50 procent poniesionych kosztów. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść 31 000 zł (PV + magazyn energii i ciepła + HEMS/EMS).

Dlaczego stawki w programie Mój Prąd uległy zwiększeniu?

Wyższe stawki mają oczywiście zachęcić prosumentów do inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Wprowadzona w zeszłym roku zmiana sposobu rozliczeń, czyli net-billing, spowodowała niższe zainteresowanie fotowoltaiką. Sami przedstawiciele branży twierdzą, że zmiany wprowadzane zostały zbyt szybko, a duży spadek popytu na instalacje PV wyeliminował z rynku wiele podmiotów.

Nie bez znaczenia, w zmianach stawek, były również takie czynniki, jak: rosnąca inflacja, konieczność sprowadzania podzespołów z Chin i rosnące koszty pracy. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska rozwój OZE to również dobra recepta na rosnące, na skutek wojny ceny energii.

Jak i do kiedy należy złożyć wniosek o wyższą dopłatę?

Podobnie jak poprzednich latach, program Mój Prąd, skierowany jest do osób fizycznych, wytwarzających energię na potrzeby własne. Warunkiem do złożenia wniosku jest podpisana umowa kompleksowa lub umowa sprzedaży energii. Nabór wniosków ruszy już 15 grudnia 2022 roku i będzie prowadzony aż do wyczerpania puli środków.

Wnioskodawcy, którzy otrzymali już dopłatę w ramach tegorocznej edycji programu w poprzedniej wysokości, otrzymają dopłatę i nie będą musieli składać nowego wniosku. Jak wynika z informacji opublikowanej na rządowej stronie programu, nabór do Mój Prąd 4.0 uległ wydłużeniu i potrwa do 31.03.2023 roku.

Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie, za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępnym na stronie: tutaj.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.