Betonowa podłoga w domu – czemu nie!

Spis treści

Jeszcze do niedawna beton na podłodze kojarzył się z niedokończoną posadzką lub ukrytym i rzadko używanym pomieszczeniem, jak np. piwnica. Dzisiaj betonowa posadzka przeżywa swoje odrodzenie i stanowi obecnie jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Choć beton sprawia wrażenie materiału zimnego i mało przytulnego, to w odpowiedniej aranżacji może wprowadzić bardzo naturalny, domowy klimat. Posadzka z betonu jest niezwykle trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie chłonie wody, nie ma spoin, więc łatwo utrzymać ją w czystości i optycznie powiększa przestrzeń. I wbrew pozorom wcale nie musi być surowa i szara – odpowiednie wykończenie betonu nada mu różnorakie faktury i kolory.

Gdzie stosuje się podłogi betonowe?

Nowoczesne materiały pozwalają zastosować beton w salonie, sypialni, w przedpokoju, a także w pomieszczeniach o zwiększonej ilości wilgoci – w nowoczesnej kuchni lub w łazience.

Rodzaje posadzek betonowych

Posadzka betonowa w domu wymaga wyboru odpowiedniego materiału. Do przygotowania podłogi można użyć prefabrykowane płyty z betonu dekoracyjnego lub beton w formie wylewki, który przygotowuje się na miejscu budowy. Materiał, z którego powstanie podłoga ma inne wymagania dotyczące trwałości czy antyścieralności. Są znacznie wyższe.

  • beton zacierany

Podłoga betonowa może zostać wykonana z betonu zacieranego – polega to na wylaniu betonu, a następnie zatarciu go specjalną zacieraczką. Prace te można wykonać ręcznie lub za pomocą maszyny. Pozwala to uzyskać gładką, satynowo-matową powierzchnię.

  • beton polerowany

Inną opcją wykonania betonowej posadzki jest beton polerowany, który prezentuje się bardziej elegancko i jest łatwiejszy do utrzymania w czystości. Po wylaniu wylewki, podłogę poleruje się szlifierką z diamentowymi średnicami.

  • powłoka z żywicy

Istnieje możliwość, aby podłoga betonowa została wykończona powłoką z żywicy. Wtedy posadzka będzie w 100% wodoodporna, antypoślizgowa oraz antyelektrostatyczna.

Aby podłoga spełniała swoją rolę, trzeba pamiętać o zachowaniu jej optymalnych parametrów. Znaczenie ma grubość wylewki betonowej – minimum to 8 mm, ale wykonuje się też podłogi grube na 15 mm, a nawet na 30 mm.

Posadzka betonowa w domu – czy warto?

Posadzka betonowa, jak każdy rodzaj wykończenia, ma swoje wady i zalety. Przede wszystkich jest ona bardzo trwała i odporna na zarysowania, dzięki czemu sprawdzi się szczególnie przy dzieciach i zwierzętach. Mogą na niej powstawać drobne zarysowania, jednak z związku ze strukturą betonu nie będą one bardzo widoczne. Niezaprzeczalną zaletą podłogi betonowej jest jej niepowtarzalny wygląd. Materiał świetnie komponuje się z innymi materiałami wykończeniowymi. Tworzy w naszym wnętrzu jedną całą powierzchnię, dodatkowo wpasowuje się w nowoczesne i minimalistyczne przestrzenie, nadając im nieco surowego wyglądu. Zaletą posadzki betonowej jest również odporność na wsiąkanie wody czy zanieczyszczeń, gdyż po odpowiedniej impregnacji możemy ją zastosować również w kuchni i w łazience. Dla osób ceniących sobie naturalność i brak szkodliwych substancji istotna będzie informacja o tym, że taka podłoga nie zawiera substancji chemicznych i sam proces jej wylewania czy polerowania nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Główną wadą podłogi betonowej jest to, że w odczuciu wydaje się zimna. Z tego powodu najlepiej zastosować pod nią ogrzewanie podłogowe, które zniweluje ten nieprzyjemny efekt. Jej cena również nie należy do najmniejszych – o ile posadzka betonowa na dużej hali wydaje się niedroga, tak zastosowanie jej w domu o powierzchni np. 100m2 będzie kosztowało zazwyczaj więcej niż położenie płytek czy paneli. Minusem podłogi betonowej jest również to, że jej wykonanie jest czasochłonne i często trudne do wykonania samodzielnie. Koniecznością jest zatem wynajęcie ekipy, która zajmie się jej realizacją.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.