Ekologiczne farby w Twoim domu

Spis treści

Moda na eko jest symptomem tego, że ludzie w końcu zdali sobie sprawę ze skutków zanieczyszczonego środowiska. Choć efekt globalnego ocieplenia jest nieodwracalny i nadal borykamy się z wieloma problemami, np. smogiem czy nadmiernym zaśmieceniem, dbając o środowisko w swym najbliższym otoczeniu możemy znacznie poprawić jakość własnego życia oraz bliskich. Wprowadź ekologię do swojego własnego domu – sortuj śmieci, zastosuj alternatywne metody ocieplenia budynku, używaj tylko detergentów przyjaznych dla środowiska i pomaluj ściany… ekologiczną farbą! Odnawianie mieszkania może być przyjemne i ekologiczne: producenci proponują farby szanujące środowisko. Malując mieszkanie wybierz farby ekologiczne.

Gdy myślimy o malowaniu mieszkania najwięcej czasu poświęcamy na wybór odpowiedniego koloru farby. Zastanawiamy się czy wybrać farbę białą, a może zdecydować się na kolorową. Potem myślimy o trwałości farby i jej cenie. Zazwyczaj wiemy, że nie każda farba nadaje się do pomalowania kuchni czy łazienki. Ale co z naszym zdrowiem i środowiskiem?

Czy farby wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie?

Mało kto wie, że farba i jej właściwości mają wpływ nie tylko na wygląd i estetykę wnętrza, ale także na nasze samopoczucie i zdrowie. Warto więc wybierać farby zdrowe dla nas oraz przyjazne dla środowiska. Do najpopularniejszych farb ekologicznych należą farby akrylowe. Posiadają w swoim składzie żywice akrylowe, dzięki którym pomalowana powłoka ścian, absorbując parę wodną oraz oddając ją na zewnątrz, „oddycha”. Paroprzepuszczalne ściany tworzą w domu mikroklimat i tym samym zapobiegają powstawaniu pleśni oraz grzybów. Ponadto farby ekologiczne nie emitują intensywnego zapachu. Sprawdzą się doskonale w pokojach alergików, dzieci i niemowląt.

Dlaczego warto wybierać zdrowe farby?

W przeciwieństwie do swoich toksycznych poprzedniczek, ekologiczna farba zawiera jako rozcieńczalnik wodę. Zastępuje ona wiele toksycznych substancji, np.: szkodliwe rozpuszczalniki, amoniak i LZO. LZO to lotne związki organiczne stanowiące aż 60% substancji zanieczyszczających środowisko! Pocieszające jest jednak to, że w 2010 r. Unia Europejska wprowadziła specjalne przepisy, które przyczyniły się do znacznej redukcji ilości LZO w farbach i lakierach. Kupując farbę wybieraj tylko emulsje wodorozcieńczalne, które charakteryzuje znacznie obniżona zawartość szkodliwych substancji, takich jak LZO.

Wybierając zdrowy produkt dużą wagę przywiązujemy do jego parametrów technicznych i użytkowych. Zapominamy o procesie produkcji i rozkładu. W przypadku farb i lakierów oznaczonych znakiem „Ecolabel” badany jest cały cykl jej „życia”. Wtedy możemy mieć pewność, że farba, którą pomalujemy nasz dom będzie zdrowa dla nas i środowiska na każdym etapie. Będzie także wysokiej jakości, trwała, odporna na zabrudzenia, o wysokiej zdolności krycia (do 98%) oraz wydajności (co najmniej 8m2 na 1l). Rzadziej będziemy musieli odnawiać ściany w mieszkaniu. Może się więc okazać po przeprowadzeniu prostej kalkulacji, że nieco droższe ekologiczne farby w rzeczywistości będą nas mniej kosztować.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.