1. Rekuperacja działa niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Tego samego niestety nie można powiedzieć o wentylacji naturalnej, ponieważ w jej przypadku cyrkulacja powietrza następuje na skutek różnicy ciśnienia powietrza ciepłego, znajdującego się w domu oraz chłodniejszego napływającego do wnętrz. Z tego powodu wentylacja naturalna często przestaje funkcjonować latem, kiedy to różnica temperatur wewnątrz budynku i na zewnątrz jest znikoma. Jak wiadomo niewystarczająca wymiana powietrza lub brak wentylacji może prowadzić m.in. do zawilgocenia przegród domu, np. ścian, i pojawiania się pleśni i grzybów. Wpływa też negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie.
2. Rekuperacja rozwiązuje problem chłodnych powiewów powietrza. Aby wentylacja naturalna działania poprawnie konieczne są nieszczelności, przez które świeże powietrze będzie swobodnie napływać do wnętrz domu. W tym celu najczęściej stosuje się nawiewniki okienne. Napływające do domu świeże powietrze, zwłaszcza zimą może powodować nieprzyjemne odczucie chłodu, szczególnie gdy przebywamy w okolicy okien. Decydując się na rekuperację nie będziemy mieć z tym problemu, bowiem napływające z zewnątrz powietrze, zanim trafi do wnętrz jest ogrzewane ciepłem odzyskanym z powietrza usuwanego z domu.
3. Z tego samego powodu rekuperacja wpływa na ograniczenie zużycie energii grzewczej. Nie zużywamy jej bowiem na ogrzanie świeżego, chłodnego powietrza. Ponadto decydując się na rekuperację możesz wybudować szczelny dom, o ograniczonym zapotrzebowaniu na energię cieplną.
4. Rekuperacja eliminuje zanieczyszczenia powietrza, jest więc przyjazna alergikom. Zanim świeże powietrze trafi do wnętrz domu jest nie tylko ogrzewane ale również filtrowane – nie ma w nim kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. W przypadku domu z wentylacją naturalną, zlokalizowanego w strefie zagrożonej smogiem, może się on niestety dostawać również do wnętrz mieszkalnych. Rekuperacja nie pozwala skutecznie oczyścić powietrze z niebezpiecznych pyłów i umożliwia dodatkowo zastosowanie filtrów, które usuwają z powietrza także wirusy i bakterie.