Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą? Dla prawidłowego funkcjonowania instalacji grzewczej bardzo ważny jest coroczny serwis kotła. W ramach przeglądu serwisant sprawdzi m.in. czy nie jest zabrudzony i czy nie uległ już zatarciu wentylator spalin lub powietrza i czy pompa obiegowa nie jest nadmiernie zużyta. Skontroluje również prawidłowość działania zaworów bezpieczeństwa i sprawdzi czy do kotła trafia odpowiednia ilość powietrza, co gwarantuje spalanie całego paliwa, a więc jego efektywne wykorzystanie.
Przed sezonem grzewczym należy sprawdzić również instalację doprowadzającą paliwo do kotła. W przypadku kotłów gazowych oznacza to kontrolę drożności i szczelność armatury gazowej oraz palnika gazowego. W kotłach olejowych sprawdza się pompę oleju opałowego i co roku wymienia dyszę palnikową oraz filtr oleju. W przypadku kotłów na paliwa stałe z automatycznym podajnikiem kontroluje się stan przewodu transportującego paliwo do komory spalania i sprawdza stan samego ślimaka.
Serwisant powinien skontrolować także drożność i czystość układu odprowadzenia spalin i doprowadzania powietrza do kotła, lub do pomieszczenia z którego kocioł pobiera powietrze do spalania. Przynajmniej raz w roku, a w przypadku kotłów na paliwo stałe – dwa razy – należy też wyczyścić komin.
Na własną rękę możemy:
– sprawdzić czy w instalacji nie ma wycieków,
– skontrolować czy grzejniki nie są zapowietrzone i w razie potrzeby je odpowietrzyć,
– wyczyścić grzejnik ze zbierających się w nim nieczystości.
Aby sprawdzić czy grzejnik jest zapowietrzony wystarczy upewnić się, czy równomiernie grzeje. W tym celu przykłada się dłoń do jego górnych partii. Jeśli grzejnik jest zapowietrzony będą one chłodne.
Odpowietrzanie grzejników nie jest wcale takie trudne, jak się może wydawać. Wystarczy zaopatrzyć się w śrubokręt lub specjalny kluczyk, za pomocą którego odkręcimy odpowietrznik i ustawić pod nim miskę lub wiadro. Po odkręceniu odpowietrznika usłyszymy szum powietrza wylatującego z grzejnika. Gdy z odpowietrznika zacznie wypływać już tylko woda, oznacza to, że grzejnik został odpowietrzony i można zakręcić odpowietrznik.
Aby samodzielnie wyczyścić grzejnik płytowy (panelowy) w środku, warto zaopatrzyć się w specjalną szczotkę do kaloryferów. Jest ona długa i elastyczna. Ma ergonomiczną, stożkowatą końcówką, która dotrze w miejsca, które do tej pory były dla nas niedostępne. Szczotkę wkłada się przez górną kratkę grzejnika (w niektórych modelach kratkę można też łatwo zdemontować na czas czyszczenia). Jest to dość czasochłonny proces, jednak usunięcie kurzu z elementów grzejnika, sprawi, że będzie on lepiej oddawał ciepło. Grzejniki żeberkowe (żeliwne) można wyczyścić z kurzu np. płaską szczotką z mikrofibry.
Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?