Czym różni się standardowy kocioł gazowy od kotła kondensacyjnego?

Spis treści

Czym różni się standardowy kocioł gazowy od kotła kondensacyjnego? Zasadnicza różnica polega na wykorzystaniu ciepła. Kocioł kondensacyjny jest w stanie pozyskać więcej ciepła z tej samej porcji paliwa, niż kocioł konwencjonalny. Oznacza to, że dzięki technice kondensacji ogrzewanie gazowe jest bardziej energooszczędne.

A teraz trochę techniki:


Kocioł kondensacyjny wykorzystuje nie stosowaną w tradycyjnych kotłach gazowych technikę kondensacji. Dzięki niej pozyskuje ciepło powstałe nie tylko bezpośrednio w procesie spalania paliwa, ale również ciepło, które w przypadku konwencjonalnych kotłów ulatywało przez komin wraz ze spalinami. Jest to możliwe dzięki specjalnym wymiennikom ciepła, w które wyposaża się urządzenia kondensacyjne. Przed wydostaniem się spalin przez komin schładzają je na tyle, że zawarta w nich para wodna ulega kondensacji. W ten sposób uwolnione zostaje tzw. ciepło kondensacji, które jest następnie przekazywane dodatkowo do systemu grzewczego.

Kotły kondensacyjne to urządzenia z zamkniętą komorą spalania. Co to oznacza dla nas, użytkowników urządzenia grzewczego? Przede wszystkim większe bezpieczeństwo, gdyż zamknięta komora spalania eliminuje ryzyko wydostawania się spalin do pomieszczenia.
Takie kotły można bez obaw zamontować np. we wnęce w łazience, w kuchni lub w pomieszczeniu gospodarczym.

Obsługa kotłów kondensacyjnych nie jest trudniejsza ani bardziej skomplikowana niż konwencjonalnych kotłów. Tak jak w ich przypadku, sprowadza się do kilku przycisków na panelu sterowania.
Nowoczesne kotły kondensacyjne mogą być też sterowane zdalnie np. poprzez odpowiednią aplikację na smartfonie. Wystarczy jeden ruch palca na ekranie, aby ustawić żądaną temperaturę w domu lub np. wychodząc z niego, przełączyć tryb ogrzewania z normalnego na obniżoną temperaturę, oszczędzając w ten sposób energię. Taka aplikacja umożliwi nam również programowanie różnych okresów ogrzewania w poszczególne dni. Np. wyższą temperaturę rano, gdy się budzimy i wykonujemy poranną toaletę, niższą w okresie gdy przebywamy w pracy i wyższą, przed powrotem rodziny do domu.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.