Grzejnik to ostatnie „ogniwo” instalacji centralnego ogrzewania w domu. Wybierając urządzenie, nie można kierować się jedynie względami estetycznymi. Grzejnik oddaje ciepło na zasadzie konwekcji lub poprzez radiację. Jak to działa?
Zasada konwekcji.
W przypadku pierwszego zjawiska następuje nagrzewanie powietrza przy ściankach grzejnika, które unosi się do góry ku sufitowi pomieszczenia. Ogrzewanie konwekcyjne zapewnia lepszy obieg powietrza i pozwala na szybsze zmiany temperatury zwłaszcza jeśli nasze pomieszczenia nie wymagają ogrzewania permanentnego.
Zasada radiacji.
Jeśli chodzi o radiację grzejnik emituje ze swojej powierzchni promieniowanie elektromagnetyczne, co jest znaczną zaletą w przypadku wysokich pomieszczeń. Ta metoda grzewcza będzie także przyjaźniejsza dla alergików, radiacja wyklucza bowiem zbędną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.
Jak odpowiednio dobrać grzejnik?
By dobrać odpowiednio grzejnik należy przyjżeć się trzem parametrom:
- Tz – temperaturze zasilania,
- Tp -temperaturze powrotu i ilości przepływającej przez grzejnik wody.
Moc grzejnika uzyskujemy mnożąc różnicę temperatur, masowy przepływ czynnika oraz ciepło właściwe wody.
Moc grzewcza powinna pokryć wszystkie straty ciepła z pomieszczenia poprzez przenikanie ciepła przez przegrody oraz zapotrzebowanie ciepła na ogrzewanie powietrza w wentylacji.
Rodzaj pomieszczenia gra tu dużą rolę.
Ponadto niezbędnym czynnikiem w przypadku doboru jest jego powierzchnia, od której zależy ilość przekazywanego ciepła. Im jest ona większa tym odczuwamy większy komfort cieplny. Należy także pamiętać o jego usytuowaniu w pomieszczeniu oraz odpowiedniej ekspozycji. Każde pomieszczenie w domu ma swoje własne zapotrzebowanie na ciepło. Temperatura, która panuje w łazience, powinna być np. nieco wyższa niż w salonie lub sypialni tym bardziej gdy grzejnik ma służyć do suszenia ręczników. Z kolei w kuchni możemy zdecydować się na mniejszą moc grzejnika, ponieważ dodatkowymi źródłami ciepła są sprzęty AGD. Zakup dokładnie takich samych konstrukcji do wszystkich pokojów w domu jest dość ryzykowny. Grzejnik, który ma za małą moc, nie będzie w stanie zapewnić komfortu cieplnego w pomieszczeniu, gdy temperatura na zewnątrz spadnie np. do –20 stopni Celcjusza. Z kolei przewymiarowany grzejnik zajmuje więcej miejsca, więcej kosztuje i trudniej jest go wyregulować hydraulicznie.
Warto dokładnie przemyśleć własne potrzeby, preferencje techniczne i estetyczne, a następnie skonfrontować je z oferowanymi na rynku rozwiązaniami.