Wraz z rosnącym zainteresowaniem systemami energii ze źródeł odnawialnych rośnie także gotowość odbiorców i użytkowników do samodzielnej produkcji prądu. Wydajna instalacja fotowoltaiczna daje możliwość wykorzystania darmowej energii słonecznej i zminimalizowania kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Poprzez instalację modułów fotowoltaicznych sygnalizujesz również odpowiedzialne działanie na rzecz środowiska i masz swój wkład w ochronę klimatu, zmniejszając emisję CO2.
Na efektywną pracę paneli fotowoltaicznych ma wpływ właściwa i regularna ich konserwacja. Czyste powierzchnie modułów PV gwarantują ich bezawaryjną pracę oraz pełne możliwości wykorzystania ich parametrów technicznych do pochłaniania energii słonecznej i przetwarzania jej w prąd.
Czy panele fotowoltaiczne trzeba w ogóle myć?
Mycie paneli fotowoltaicznych ma realny wpływ na ich sprawność, równomierność pracy, a nawet żywotność. W wielu przypadkach panele fotowoltaiczne posiadają tzw. warstwy samoczyszczące, które umożliwiają autoczyszczenie solarów w trakcie opadów deszczu czy śniegu. Niestety, nie zawsze jest to wystarczające. Gdy poziom zabrudzenia jest na tyle zaawansowany, że opady atmosferyczne nie są w stanie pozbyć się zanieczyszczeń, warto zdecydować się na profesjonalne czyszczenie powierzchni paneli.
Kiedy i o jakiej porze dnia należy myć panele fotowoltaiczne?
Sezon na mycie fotowoltaiki rozpoczyna się wczesną wiosną, gdyż ogromna ilość zanieczyszczeń powstaje zimą. Zabrudzenia najczęściej gromadzą się w dolnej części modułów. Dzieje się tak za sprawą montażu paneli pod optymalnym kątem nachylenia, dzięki któremu te produkują energię przez maksymalnie długi czas w ciągu dnia. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych zalecamy wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Nie czyścimy paneli w słońcu, w ciągu dnia, gdyż grozi to ich uszkodzeniem. Dodatkowo nagłe schłodzenie nagrzanej słońcem powierzchni ogniw zwiększa ryzyko szoku termicznego, co też może być powodem uszkodzenia instalacji.
Jak myć panele fotowoltaiczne?
Obecnie na rynku można spotkać coraz więcej firm, które oferują mycie fotowoltaiki. Profesjonalne czyszczenie jest o wiele dokładniejsze, a klient nie musi inwestować w akcesoria zabezpieczające, sprzęt czyszczący czy w specjalistyczne środki chemiczne. Do oczyszczania najczęściej wybierane są dwa typy filtrów: bazujące na systemie jonowo–kationowym oraz działające na zasadzie tzw. odwróconej osmozy. Jeżeli jednak zdecydujesz się na samodzielne ich czyszczenie to pamiętaj, że z powierzchniami paneli należy obchodzić się bardzo delikatnie. Istnieją również specjalne zestawy do mycia fotowoltaiki. Do pielęgnacji należy używać miękkiej gąbki na przykład z nylonu. Szorstkie myjki, tarki czy szczotki ryżowe mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę paneli. Myjki ciśnieniowe również są zabronione, ponieważ mogą rozszczelnić łączenia modułów. Do usuwania resztek śniegu używamy delikatnej szczotki lub płaskiego mopa. Pielęgnacja samych paneli nie wymaga szczególnie wyspecjalizowanych środków czyszczących. Powinno się myć panele roztworem złożonym w stosunku 50/50 z wody demineralizowanej i izopropanolu. Nie wolno czyścić również nagrzanych paneli fotowoltaicznych!
Dlaczego warto regularnie czyścić panele fotowoltaiczne?
Aby konkretna instalacja fotowoltaiczna działała bez zarzutu, panele PV muszą być czyste i zadbane. Zalegający kurz, liście oraz inne osady, pojawiające się na przykład przez kwaśne deszcze, pylenie roślin itp. pogarszają ich wydajność, a spadki mocy instalacji mogą wynieść od 10% do 15%. Badania przeprowadzone w Wyższej Szkole Technicznej w szwajcarskim Bern dowiodły, że regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych poprawia sprawność pracy modułów aż o 14%. Zatem regularna i właściwa konserwacja panelu fotowoltaicznego to najważniejsza czynność serwisowa instalacji PV i ma ogromne znaczenie dla efektywnych uzysków instalacji fotowoltaicznej.
Wysoka jakość modułów fotowoltaicznych Viessmann gwarantuje ich wydajną i długotrwałą pracę. Dopełnienie oferty fotowoltaicznej stanowią kompleksowe usługi – od planowania i projektowania, poprzez dostawę, aż po serwisowanie instalacji przez kompetentnych specjalistów z firmy Viessmann.