Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!
Dom i ogród

Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!

Ta wyjątkowa dekoracja wnętrza urzeka swoim urokiem. Mikrolas rosnący w słoiku to świetny pomysł na oryginalną roślinność we wnętrzu. W odpowiednich sklepach kupimy gotowe kompozycje, możemy też wykonać je samodzielnie. Nie zajmie nam to dużo czasu, nie pochłonie też dużych nakładów finansowych. Zatem do dzieła!

Las w słoiku to taki mały samowystarczalny ekosystem, w którym zachodzą takie same procesy, jak w naturalnych warunkach. Po posadzeniu roślin, podlaniu ich i zamknięciu słoika, naszym jedynym zadaniem jest podziwienie swojego działa i uroku małych roślin. Szczelnie zamknięte rośliny nie będą potrzebowały podlewania, bo woda będzie krążyć w obiegu. Rośliny żyją i rosną również dzięki wytwarzanym w procesie fotosyntezy substancjom odżywczym. Jedyne, czego będą potrzebować z zewnątrz to promienie słoneczne, ale nie intensywne, bo przecież w lesie panuje głównie półcień.
Jeśli słoik nie jest szczelny nasz las będzie wymagał co jakiś czas podlewania, a gdy na ściankach słoika pojawi się para wodna wystarczy uchylić nieco wieczko, aż sytuacja się unormuje. To wszystko.
Stworzenie mikrolasu zacznijmy od wyboru odpowiedniego pojemnika. Słoik powinien być rzecz jasna szklany, wykonany ze szkła przezroczystego i wyposażony w szczelne zamknięcie. Wielkość słoika dostosujmy do wielkości lasu, jaki chcemy w nim stworzyć.
Oprócz słoika zaopatrzmy się w piasek lub drobny żwirek, który będzie pełnił funkcję drenażu. Kupmy też świeżą ziemię kwiatową, przyda się również węgiel aktywowany (do kupienia np. w sklepie zoologicznym) – będzie on pełnił funkcję filtra do oczyszczania wody. Rośliny, które posadzimy w słoiku powinny mieć podobne wymagania. Przed przystąpieniem do prac dobrze więc podpatrzeć przyrodę, by sprawdzić, co z czym rośnie w lesie. Nasz wybór powinien paść na rośliny miniaturowe i wolno rosnące. W słoiku dobrze sprawdzają się malutkie paprocie, mech (najlepiej kupić go w kwiaciarni, bo ten leśny jest pod ochroną), bluszcz czy widliczki. Gdy zgromadzimy już wszystkie potrzebne przedmioty i rośliny, na dno czystego słoika wsypujemy warstwę piasku lub żwirku grubości 1,5-2 cm. Następnie ok. 1 cm rozdrobnionego węgla i 4-5 cm ziemi. Całość delikatnie ubijamy i sadzimy roślinki, pilnując, aby nie dotykały ścianek słoika. Układamy mech, małe kamienie czy inne elementy dekoracyjne, a gdy kompozycja jest już gotowa, wlewamy do środka ok. 5-10 ml wody i szczelnie zamykamy słoik. W ten sposób nasz mikrolas jest już gotowy.

Może Cię również zainteresować

Zmień swoje wnętrze na wiosnę. Zacznij od kwiatów

Jak układać mozaikę?

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Dom jaśnie oświetlony

Dom murowany czy szkieletowy

Wiosenna pielęgnacja róż

Sposób na gładkie ściany

Jak urządzić domowe biuro

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej – modny dodatek we wnętrzach

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Modne rośliny domowych wnętrz

Wygładzanie ścian bez pyłu

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Zielona energia – co to jest?

Co na ścianę w kuchni?

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Ściana z cegły we wnętrzu

Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity

Ściany działowe pilnie potrzebne

Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??

Jak wykonać domową galerię obrazów?

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Poznaj wnętrzarski hit, czyli styl pałacowy w nowej odsłonie

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Jak przygotować własną rozsadę

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Mała łazienka – sprawdzone pomysły