Sypialnia powinna być miejscem relaksu i odpoczynku. Mimo iż przebywają w niej jedynie właściciele mieszkania, warto włożyć nieco więcej wysiłku w jej aranżację. Wybór odpowiedniego zagłówka lub udekorowanie ściany, która się za nim znajduje wydaje się być istotnym problemem. Wybór łóżek z zagłówkiem jest duży, jednak możesz również dokupić dopasowany zagłówek do łóżka albo stworzyć takie wezgłowie samodzielnie, według własnego projektu.
Zagłówek to sposób zakończenia łóżka, który montowany jest do ramy lub ściany. Niegdyś służył przede wszystkim do izolacji przed przeciągami, dlatego w większości przypadków wykonywany był z drewna. Aktualnie najczęściej pełni jedynie funkcję estetyczną, ale też chroni ścianę przed uszkodzeniami czy też zapobiega spadaniu poduszek z łóżka.
Zagłówek wykonany samodzielnie może być o wiele lepszym rozwiązaniem niż łóżko z gotowym, fabrycznym zagłówkiem. Wykonując ten element we własnym zakresie, można mieć pełny wpływ na jego rozmiar, styl, kolor i funkcjonalność.
Zanim zabierzemy się za prace remontowe i wybierzemy się do sklepu w poszukiwaniu materiałów na zagłówek, warto dopracować pomysł na ten element. Nie mając jeszcze gotowej wizji zagłówka, można zasugerować się rozwiązaniami, które cieszą się największą popularnością:
- gotowy zagłówek tapicerowany
- zagłówek z paneli tapicerowanych
- zagłówek drewniany lub z płyty meblowej
- zagłówek z płyty OSB
- zagłówek z palet
- zagłówek ze starych drzwi lub okiennic
- zagłówek z poduszek
Zagłówek DIY – krok po kroku
Jeśli jednak gotowe zagłówki tapicerowane, jakie można znaleźć w sklepach, nie spełniają Twoich oczekiwań, a panele tapicerowane nie pasują do wybranej koncepcji, zagłówek tego rodzaju można wykonać całkowicie samodzielnie od podstaw. W ten sposób można uzyskać zagłówek o nietypowych wymiarach (na przykład na wysokość aż do sufitu), kształtach, kolorach i o pożądanej grubości. Jak to zrobić?
- Dokonaj dokładnego pomiaru i ustalaj wielkość zagłówka
- Przygotuj bazę zagłówka: płyta lub deska powinna być nieco szersza od materaca
- Pokryj płytę klejem tapicerskim i naklej na nią piankę tapicerską, a następnie ponownie nałóż klej i przyklej watolinę. Przy krawędziach płyty dodatkowo przymocuj watolinę za pomocą zszywacza tapicerskiego. W zależności od tego, ile warstw położysz, zagłówek będzie bardziej lub mniej miękki.
- Umieść materiał na ostatniej warstwie watoliny. Pamiętaj, by równo nałożyć tkaninę i lekko ją napiąć, aby uniknąć nieestetycznego pofałdowania. Zabezpiecz brzegi tkaniny za pomocą zszywacza tapicerskiego. Jeśli chcesz uzupełnić zagłówek o pikowanie, wbij w wybranym miejscu zszywkę i naszyj na nią guzik obciągnięty materiałem.
- Przymocuj zagłówek do ściany lub po prostu oprzyj go o nią i dosuń do niego materac. Samodzielnie wykonany zagłówek tapicerowany jest już gotowy!
Pamiętajcie, czasami nie trzeba kupować nowego łóżka, żeby zwiększyć walory praktyczne i estetyczne sypialni. Dobrym sposobem na taką poprawę jest po prostu montaż nowego zagłówka w łóżku.