Wymiana pieca – jak podejść do tematu?
Dom i ogród

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Od dłuższego czasu chodzi Ci po głowie wymiana pieca węglowego na gazowy, ale nie wiesz jak się za to zabrać i czy taka zmiana ma w ogóle sens? Otóż ma! Wystarczy wiedzieć od czego warto zacząć.

Tylko użytkownicy kotłów na węgiel wiedzą, jak uciążliwa jest ich obsługa. I nie chodzi tu tylko o rozpalanie w piecu, lecz o całą towarzyszącą temu otoczkę. Jeśli masz więc dosyć nadzorowania dowozu węglą nawet kilka razy w sezonie, dokładania opału, wszędobylskiego pyłu węglowego, wybierania sadzy i całej tej brudnej roboty, warto rozważyć wymianę kotła.

Korzyści ze zmiany

Wymiana pieca węglowego na gazowy przyniesie wiele korzyści. Przede wszystkim nie będziesz musiała martwić się o nadzorowanie pracy urządzenia grzewczego. Koły gazowe są w pełni zautomatyzowane i po nastawieniu trybu pracy same będą dbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach. Nie ma też obawy, że podczas twojej nieobecności w domu w takim kotle wygaśnie ogień, a wnętrza szybko wychłodzą się. Oprócz spokoju zyskasz też komfort cieplny. Nowoczesne kotły gazowe to również urządzenia bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Spalanie gazu odbywa się w zamkniętej komorze, a niezbędny do tego tlen pobierany jest z zewnątrz budynku. Nie ma więc obaw o przedostanie się spalin do pomieszczeń i ryzyko zaczadzenia.

Nowoczesne kotły gazowe skonstruowane są w taki sposób, by pozyskiwać maksymalną ilość ciepła ze spalania paliwa. W połączeniu z automatycznym sterowaniem pracą urządzenia i możliwością jej regulowania w zależności od potrzeb mieszkańców czy pogody, możesz otrzymać nowoczesny i energooszczędny system grzewczy.

Wymiana kotła – pierwsze kroki

Jeśli chcesz wymienić kocioł węglowy na bardziej przyjazne środowisku urządzenie, jakim jest kocioł gazowy warto w pierwszej kolejności upewnić się czy istnieje możliwość podłączenia domu do sieci gazowej. To najkorzystniejsze rozwiązanie, gdyż gaz ziemny, dostarczany do domu z sieci jest tańszy od gazu płynnego. Jeśli nie ma możliwości podłączenia domu do sieci gazowej lub budowa nowego przyłącza przerasta twoje możliwości finansowe możesz rozważyć ogrzewanie domu gazem płynnym, którego zapas gromadzi się w specjalnym zbiorniku zamontowanym na posesji.

Warto też zawczasu rozeznać się czy masz szansę na uzyskanie dofinansowanie na wymianę pieca. Takie dofinansowanie może być udzielane inwestorom, którzy zdecydują się na wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczne i energooszczędne urządzenie grzewcze. Aby uzyskać informacje na temat ewentualnych form wsparcia w danym regionie można skontaktować się m.in. z wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kolejnym krokiem jest wybór dobrego instalatora. Warto skorzystać np. z usług firm będących partnerami wybranego producenta urządzeń grzewczych. Dobry instalator powinien przeprowadzić wywiad dotyczący m.in. zapotrzebowania budynku na ciepło, zaproponować optymalne dla nas rozwiązanie, przedstawić na piśmie propozycję doboru urządzenia grzewczego i uzasadnić dlaczego na takie właśnie rozwiązanie powinniśmy się zdecydować.

Może Cię również zainteresować

Zielona energia – co to jest?

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Styl Boho we wnętrzach

Poznaj wnętrzarski hit, czyli styl pałacowy w nowej odsłonie

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Wiosenna pielęgnacja róż

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Jak wykonać domową galerię obrazów?

Ściany działowe pilnie potrzebne

Ściana z cegły we wnętrzu

Modne i praktyczne meble ogrodowe

Jak przygotować własną rozsadę

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Co na ścianę w kuchni?

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej – modny dodatek we wnętrzach

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Urządzamy pokój dla dziecka – typy i inspiracje

Sposób na gładkie ściany

Jak zaprojektować gościnny dom

Zmień swoje wnętrze na wiosnę. Zacznij od kwiatów

Jak układać mozaikę?

Jak urządzić domowe biuro

Praktyczna łazienka

Dom jaśnie oświetlony

Modne rośliny domowych wnętrz

Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Dom murowany czy szkieletowy

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?

Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity

Wygładzanie ścian bez pyłu

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?