Ściany działowe pilnie potrzebne
Dom i ogród

Ściany działowe pilnie potrzebne

Moda na otwarte przestrzenie w domach i mieszkaniach nie przemija. Ma ona swoje plusy. Jednym z nich jest elastyczność takich wnętrz. Przejawia się ona m.in. możliwością wyodrębnienia osobnego pomieszczenia, gdy tylko zajdzie taka konieczność.
Zobacz, jak szybko wykonać ściany działowe bez demolowania wnętrz.

Czasami okazuje się, że w domu potrzebne jest nagle dodatkowe pomieszczenie – osobny pokój dla dziecka lub np. rodzica, który ma z nami zamieszkać. Jeśli tylko metraż na to pozwala, w dużej przestrzeni salonu czy innego wnętrza możemy wygospodarować miejsce na odrębny pokój i wydzielić go, stawiając ściany działowe. Wykonanie ścian działowych murowanych na tradycyjnej zaprawie to jednak spore wyzwanie i niemały problem w gotowych wnętrzach mieszkalnych. Aby przyspieszyć prace remontowe możemy skorzystać z innych rozwiązań.

Lekkie ściany działowe

Takie przegrody wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych montowanych na stelażu wykonanym z profili aluminiowych. Najpierw do podłogi, sufitu i ścian montuje się profile obwodowe (tzw. profile UD i CD) Następnie odpowiednio docięte profile pionowe (CD) wsuwa się w powstałą ramę i ustawia w odpowiednim rozstawie. Przycięte płyty gipsowo-kartonowe przykręca się do stelaża po jednej stronie ściany, a następnie między profilami umieszcza wełną mineralną, która wygłuszy dochodzące zza przegrody dźwięki. Kolejnym krokiem jest montaż płyt po drugiej stronie ściany. Na koniec wykonuje się spoinowanie płyt – miejsca ich połączenia wypełnia się masą szpachlową, w której zatapia się np. taśmę z włókna szklanego (zapobiegnie ona pojawianiu się spękań w tych miejscach). W ten sposób ściany działowe są już gotowe. Prace przebiegają szybko i w dodatku czysto.

Ścianki budowane z użyciem pianki

Szybką i czystą budowę ścian działowych w gotowych wnętrzach umożliwi także zastosowanie specjalnej pianki, która zastąpi nam tradycyjną zaprawę murarską. Jest to gotowa mieszanka poliuretanowa, którą nanosi się na powierzchnię murowanych elementów za pomocą pistoletu do pian. Takie wykonanie ścian działowych ma wiele zalet – nie wymaga użycia prądu, wody oraz specjalistycznego sprzętu, zaprawa w postaci piany zapewnia też trwałe i mocne połączenie murowanych elementów już po dwóch godzinach. Po tym czasie ściany można wykańczać w dowolny sposób. Warunkiem zastosowania takiego produktu jest budowa ścian z elementów charakteryzujących się wysoką dokładnością wymiarową, takich jak bloczki z betonu komórkowego oznaczone jako TLMB i pustaki ceramiczne szlifowane typu LD.

Może Cię również zainteresować

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej – modny dodatek we wnętrzach

Modne rośliny domowych wnętrz

Zielona energia – co to jest?

Zmień swoje wnętrze na wiosnę. Zacznij od kwiatów

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??

Jak urządzić domowe biuro

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Dom murowany czy szkieletowy

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Ściana z cegły we wnętrzu

Poznaj wnętrzarski hit, czyli styl pałacowy w nowej odsłonie

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Sposób na gładkie ściany

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity

Jak wykonać domową galerię obrazów?

Jak zaprojektować gościnny dom

Wiosenna pielęgnacja róż

Co na ścianę w kuchni?

Modne i praktyczne meble ogrodowe

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Jak przygotować własną rozsadę

Wygładzanie ścian bez pyłu

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?

Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!

Praktyczna łazienka

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Jak układać mozaikę?

Dom jaśnie oświetlony